Oferty dnia

Narty w Polsce - Narty w Szczyrku - Skrzyczne, Czyrna-Solisko

Szczyrk - Skrzyczne, Czyrna-Solisko. O ile Zakopane może pochwalić się najwyższymi w Polsce górami, o tyle Szczyrk może pochwalić się największą liczba tras narciarskich bezpośrednio ze sobą połączonych. Szczyrk, zaraz po Zakopanem, jest drugim najważniejszym w Polsce ośrodkiem narciarskim. O ile najważniejszym o tyle niestety zaniedbanym, gdyż długie lata bez inwestycji odcisnęły tu swoje piętno. Jak jednak zapowiadają ma być lepiej, więc pozostaje tylko czekać... Położony w dolinie Żylicy, pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami tego regionu - Skrzycznem (1257 m n.p.m.) i Klimczokiem (1119 m n.p.m.) Szczyrk oferuje jedne z bardziej urozmaiconych tras zjazdowych w kraju. Dwa największe tutejsze ośrodki Skrzyczne oraz Czyrna-Solisko mają do zaoferowania ok. 35 km nartostrad. Ich wszechstronność pozwala zarówno na naukę narciarstwa jak i ostre zjazdy dla najbardziej zaprawionych amatorów „białego szaleństwa”. Niestety nie kursuje pomiędzy nimi darmowy skibus, a droga ze Skrzycznego do ośrodka Czyrna-Solisko prowadzi tylko w jedną stronę. Wadą również jest brak uniwersalnego skipassu na oba resorty. Dzieciom i wszystkim zaczynającym przygodę z dwoma bądź jedną deską przypadnie do gustu wyciąg „Banan”, umiejscowiony przy parkingu w ośrodku Czyrna. Tutaj też swoje umiejętności mogą zaprezentować najlepsi, gdyż po sąsiedzku znajduje się wyciąg na najtrudniejszą trasę tego ośrodka - czarną „Bieńkulę”. Druga czarna trasa w Szczyrku to słynna, prawie 3-kilometrowa trasa FIS ze szczytu Skrzycznego do centrum. Jedyną atrakcją na stokach skierowaną do snowboardzistów jest snowpark Burn’a na Julianach. Zadowoleni mogą być raczej fani biegówek, dla których wybudowano w Szczyrku prawie 2 km tor biegowy. Ośrodek niestety przez lata zapuszczony infrastrukturalnie nie wytrzymuje naporu przyjeżdżających tu turystów i w sezonie (szczególnie w weekendy) jest tu na tyle tłoczno, że lepiej pomyśleć o innym kierunku. W przeciwnym wypadku pozostaje zasiąść w jednym z wielu wątpliwej urody barów pod stokiem... tylko czy właśnie na tym ma polegać nowoczesne narciarstwo?

Skipass:

Wyciągi:

  • Wyciągi krzesełkowe: 2
  • Wyciągi orczykowe lub talerzykowe: 11

Trasy i ich długość:

  • Czarne: 4,5 km
  • Czerwone: 7,7 km
  • Niebieskie: 15 km
  • Zielone: 8 km
  • Trasy biegowe: 1,85 km
Większość stoków posiada sztuczne naśnieżanie. Na niektórych możliwa jest jazda wieczorna.

Ceny karnetów 6-dniowych (cały sezon):

  • Czyrna-Solisko: 320 PLN (po 25.02.2013 - 300 PLN)
  • Skrzyczne: 300 PLN

Atrakcje dodatkowe na stoku:

  • snowpark (Juliany)

Atrakcje dla dzieci:

  • szkółki narciarskie
  • place zabaw w centrum miasta

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Od wielu lat w Szczyrku panuje chyba przekonanie, iż baza apres ski powinna skupiać się jedynie wokół punktów gastronomicznych. Tych rzeczywiście jest tu sporo od zwykłych barów, przez bardziej przytulne knajpki na restauracjach i karczmach skończywszy. Jeśli jednak poszukać głębiej to można znaleźć również inne propozycje, choć niestety jest ich niewiele. Do dyspozycji gości pozostaje 25 m pływalnia z jacuzzi w Centralnym Ośrodku Sportowym, a w bardziej luksusowych hotelach są także centra wellness. Istnieje także możliwość wypożyczenia skutera śnieżnego, a dla grup organizuje się biesiady góralskie czy rajdy off-road. Od wielu lat mekką paralotniarzy jest szczyt Skrzycznego, gdzie można także spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Kto zamiast chodzić od baru do baru wolałby zobaczyć okolice może skorzystać z tras trekkingowych.

Gdzie nocować w Szczyrku?
Nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem w Szczyrku zakwaterowania. Szeroki i najtańszy jest wybór noclegów w prywatnych kwaterach. Jeśli zasobność portfela na to pozwala można także wybrać jeden z 11 hoteli.
http://www.szczyrk.pl/baza-noclegowa.

Program eventów na sezon:
Zdecydowanie najwięcej odbywających się tutaj imprez to amatorskie zawody w narciarstwie. Wiele państwowych (i nie tylko) instytucji organizuje właśnie w Szczyrku zmagania w slalomie dla swoich pracowników. Swoje miejsce mają także imprezy z licznymi animacjami sygnowane przez Radio Zet czy Burn’a. Interesującym wydarzeniem dla wszystkich pasjonatów gór jest odbywający się na początku marca festiwal górski Wondół Challenge, w którym biorą udział czołowi polscy wspinacze wysokogórscy.
http://www.szczyrk.pl/aktualnosci-wydarzenia-imprezy/imprezy/kalendarz-tlugoterminowy-imprez/item/95-kalendarz-imprez.

Jak dojechać do Szczyrku?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice, aż do Bielska-Białej. Tu wybieramy kierunek na Żywiec drogą S69. Droga tą jedziemy aż do Łodygowic, gdzie skręcamy na drogę (ul. Wyzwolenia) na Szczyrk.

Odległość - 402 km (5 godziny 20 minut).