Oferty dnia

Izrael - Jerozolima, Betlejem - relacja z wakacji

Zdjecie - Izrael - Jerozolima, Betlejem

Do Izraela wybraliśmy się z miejscowego biura podróży w Egipcie. Przez cała podróż towarzyszył nam polskojęzyczny przewodnik.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy po przekroczeniu granicy było Morze Martwe, w którym mieliśmy okazje wykapać się. Do tego, by leżeć na wodzie nie potrzeba dmuchanego materaca. Woda jest tak słona, że bez trudu unosi na powierzchni każdego. Morze Martwe nie jest w rzeczywistości żadnym morzem, tylko śródlądowym jeziorem usytuowanym w najniższym punkcie ziemi. Położone jest na 400 metrach poniżej poziomu morza, a w najgłębszym miejscu jego dno obniża się o kolejne 400 metrów. Bezodpływowe słone jezioro położone jest w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela i Jordanii.

Po godzinnym odpoczynku wyruszyliśmy w stronę Jerozolimy gdzie kolejnym punktem naszej wycieczki była Góra Oliwna. Z tego miejsca rozprzestrzenia się piękna panorama na Stare Miasto i Wzgórze Świątynne z pozłacaną Kopułą Skały. Kościół Dominus Flevit - został wzniesiony na skale na Górze Oliwnej, w tym miejscu Jezus płakał nad Jerozolimą. Na północ od tego miejsca znajduje się Kościół Pater Noster, który został wzniesiony tuz obok groty, w której Jezus nauczał swoich apostołów.

Opuszczamy Jerozolimę i wjeżdżamy do pobliskiego Betlejem. Miasto to otoczone jest wysokim murem i strzeżone przez izraelskie posterunki. Autokary turystyczne sprawdzane są dość pobieżnie, ale samochody osobowe Palestyńczyków kontrolowane są bardzo dokładnie.
Tutaj zatrzymaliśmy się w sklepie z pamiątkami gdzie można było napić się darmowej kawy bądź herbaty.
Następnie zaczęliśmy zwiedzać Bazylikę Narodzenia Pańskiego, wybudowaną ponad grotą, uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Symbolem tego wydarzenia jest czternastoramienna srebrna gwiazda na posadzce groty. Przed nią klękają i modlą się liczni pielgrzymi. Kościół jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa.

Ponownie wjeżdżamy do Jerozolimy, gdzie udaliśmy się na Górę Syjon - najpopularniejszy budynkiem na Górze Syjon jest kościół i klasztor Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Klasztor i Kościół z białego piaskowca jest według tradycji kościoła katolickiego miejscem zaśnieciła w sen wieczny Dziewicy Marii. Tu za kościołem znajduje się Grób Dawida, otoczony czcią przez pobożnych Żydów, jak o przez wielu chrześcijan. Spacerkiem przez Stare Miasto szliśmy drogą krzyżową, która prowadzi przez dzielnice muzułmańską i chrześcijańską. Droga, którą szedł Jezus, dźwigając krzyż na miejsce stracenia. Zaczyna się ona w dzielnicy muzułmańskiej na dziedzińcu rzymskiej twierdzy Antonina. Dalej biegnie obok łuku Ecce Homo i prowadzi do Bazyliki Bożego Grobu, w dzielnicy chrześcijańskiej. Kolejnym miejscem do którego dotarliśmy była Ściana Płaczu. Jest centralnym punktem dzielnicy żydowskiej. Pod Ścianą Płaczu spotkaliśmy dużą ilość modlących się żydów. Jest to pozostałość zewnętrznego muru po Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, zbudowanej w końcu VI wieku p.n.e.
W 688 roku w tym miejscu muzułmanie wznieśli Kopułę Skały, zamykając dostęp Żydom. Od tego momentu Żydzi mogą lamentować jedynie przy zewnętrznym murze. Obecnie pobożni Żydzi wtykają kartki z modlitwami i prośbami do Boga między kamienie starożytnego muru wierząc, ze jest to miejsce najbardziej zbliżone do domu Boga.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
  • Jerozolima;
  • Betlejem.
Porady i ważne informacje
Należy pamiętać o odpowiednim stroju do zwiedzania Betlejem i Ściany Płaczu (zakryte ramiona i kolana).
Autor: thegriasia / 2010.06
Komentarze:
Brak komentarzy.