Sousse - miasto o typowej, pełnej temperamentu, orientalnej atmosferze. Bywa określane mianem „perły Sahelu”. Stara część miasta, Medina otoczona murami miejskimi z IX wieku. W ich obrębie: Ribat, uważany za najstarszą budowlę islamu w Afryce północnej, wieża sygnalizacyjna Kasbah i targ regionalny suk bogato oferujący przedmioty tunezyjskiego rzemiosła artystycznego. Sousse (Susa) powstała w IX w. p.n.e. jako fenicka baza wojskowa Hadrumete. W połowie VI w. p.n.e. dostała się pod wpływ Kartaginy. W czasie II wojny punickiej w 202 r. p.n.e. dowódca wojsk kartagińskich Hannibal uczynił z niej bazę wojenną. Miasto uniknęło losu Kartaginy dzięki przymierzu zawartemu z Rzymianami podczas III wojny punickiej. Najazd Arabów w VII w. oraz rozkaz zniszczenia miasta wydany przez Okba ibn Nafaa al-Fihri przyczynił się do upadku Hadrumetum. Dwa stulecia później już jako Susa, miasto stało się głównym portem dynastii Aghlabidów (IX w.), rezydujących w Kairuanie.
Stare miasto w Sousse tak zwana medina.
Muzeum Archeologiczne, które utworzono w pomieszczeniach wokół dwóch głównych dziedzińców kazby. Zgromadzono tu najlepszą w kraju - po Muzeum Bardo w Tunisie - kolekcję mozaik. Ozdobą zbiorów jest Triumf Bachusa, przedstawiający rzymskiego boga wina powożącego rydwanem na czele parady satyrów oraz liczne sceny połowu ryb. W innych salach umieszczono przedmioty wydobyte z punickiego grobu odkrytego pod muzeum. Pracuje tu na stałe artysta, prezentujący sztukę układania mozaiki, wymagającą niezwykłej cierpliwości i dokładności.
Wielki Meczet w Susie - meczet znajdujący się w Susie w Tunezji. Wzniesiono go między 850 a 851 rokiem, kilka lat po ponownym założeniu miasta przez Aghlabidów, na wzór meczetu w Kairuanie.
Budowla charakteryzuje się prostą, surową bryłą świątyni, pozbawioną ozdób. Główne wejście prowadzi na wielki, wyłożony marmurem wewnętrzny dziedziniec, pod którym znajduje się cysterna na wodę. Pierwotnie w narożnikach stały dwie obronne wieże-minarety. Kopuły są późniejszymi dodatkami (XI wiek). Meczet z trzech stron otaczają mury obronne z krenelażem na koronie, a od strony dziedzińca przylega do nich kolumnada z podkowiastymi łukami, wspartymi na antycznych kolumnach podtrzymująca masywny gzyms ze wstęgą z napisem kufickim.
Arkady na elewacji 13-nawowej sali modłów zostały dodane w 1675. Sala pierwotnie składała się z trzech sklepionych beczkowo przęseł, ale w X wieku okazała się za mała, więc powiększono ją przez dodanie trzech przęseł sklepionych krzyżowo po stronie ściany el-qibli. Dekoracja kopuły z czasów Aghlabidów ponad czwartym przęsłem pierwotnie znajdowała się nad przęsłem z mihrabem.
Pierwszym z zabytków które należy zwiedzić będąc w Sousse jest wspomniana we wstępie Medina, czyli tunezyjskie Stare Miasto, które jest otoczone średniowiecznymi murami obronnymi ciągnącymi się na długości ponad 2 kilometrów. Kolejnym zabytkiem bardzo popularnym wśród przyjezdnych jest Wielki Meczet zbudowany w 851 roku, którego celem było nie tylko krzewienie religii, lecz także pomoc w obronie miasta przed najeźdźcami. Sousse to także muzułmański klasztor - Ribat, z którego możemy podziwiać przepiękną panoramę całego miasta. Tutaj warto także wspomnieć o katakumbach Dobrego Pasterze w których pochowani są chrześcijanie oraz Muzeum Archeologicznym, licznie odwiedzanym przez przyjezdnych.
Medyna lub Medina, to termin oznaczający starą dzielnicę arabskich miast, zwłaszcza w Afryce Północnej. Mieszczą się tutaj bazary, główny meczet i inne ważne budynki.
Inne miejsca warte zobaczenia:
Brak komentarzy. |