Oferty dnia

Tunezja - Kairuan - relacja z wakacji

Zdjecie - Tunezja - Kairuan

Czas na dalsze zwiedzanie Tunezji. Rezydentka biura podróży oferowała wiele wycieczek, na które niestety brakowało nam czasu (spędziliśmy w Tunezji 8 dni).

Postanowiliśmy, że na kolejną wycieczkę wybieramy się do Kairuanu - miasta znanych zabytków świata islamu (po Mekce, Medynie i Jerozolimie jest czwartym świętym miastem islamu). Znajduje się w Tunezji, ok. 160 km na południe od Tunisu, około 60 km od Susy, posiada około 120 tysięcy mieszkańców i setki turystów. Jest to piąte co do wielkości miasto Tunezji. Jego nazwa pochodzi od arabskiego kairuwân (karawana) - oznaczającego obóz wędrownych nomadów.

Kairuan ze względu na brak dostępu do morza nie jest kurortem turystycznym, jednak ze względu na wiele ciekawych zabytków miasto to jest chętnie odwiedzane przez turystów spędzających wakacje w Tunezji. Jest to jedno z pierwszych miast Afryki północnej, w którym na stałe zagościł islam. W mieście istnieje ponad setka meczetów. Czytając przewodnik po Kairuanie dowiadujemy się, że najważniejszym zabytkiem w mieście jest Wielki Meczet, do którego każdy wyznawca islamu powinien przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę. Siedem pielgrzymek do Kairuanu równa się pielgrzymce do Mekki.

Wielki Meczet, jeden z najwspanialszych architektonicznych pomników kraju, wraz z medyną został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jest to najstarszy meczet w Afryce północnej. To dzięki niemu miasto zdobyło swoją sławę. Nazywany jest także Meczetem Sidi Okba. Nazwa ta pochodzi od imienia założyciela i zarazem fundatora Kairuanu. Meczet został zbudowany w 670 roku, jednak obecny jego wygląd pochodzi z IX w., ponieważ oryginalna budowla została doszczętnie zniszczona. Jego wnętrze dzieli 414 kolumn pochodzących z rzymskich miast północnej Afryki, m.in. z Kartaginy i Sousse. Legenda głosi, że oszaleje (lub oślepnie) ten, kto zechce je policzyć.

Kolejnym słynnym zabytkiem, który warto zwiedzić są Meczet Cyrulika oraz Meczet Trzech Drzwi. Na uwagę zasługuje także Medyna, czyli stare miasto, gdzie znajdziemy m.in. bazar.

Warto zwiedzić imponujące Baseny Aghlabidów pochodzące z 862 r. Są to dwa zbiorniki 48 i 17-kątne, w których gromadzono wodę dla miasta. Dynastia Aghlabidów była najpotężniejszą w Tunezji. Interesujące jest także koło czerpakowe studni Bir Barouta, które co jest ciekawostką jest napędzanie siłą mięśni wielbłądów. Wodę, uchodzącą za świętą sprzedaje się pielgrzymom w plastikowych butelkach.

Kairuan jest także miastem dywanów. Muzeum du Tapis, czyli Muzeum Dywanów przedstawia historię oraz procesy technologiczne produkcji dywanów. Wydawane są tu także państwowe certyfikaty, określające jakość i zalecaną cenę. Dwie kobiety dywan średniej wielkości tkają ponad rok, ceny są proporcjonalne do pracy. Dzięki licznym tkalniom, firmom tekstylnym i fabryce wyrobów tytoniowych to święte miasto jest także ważnym centrum gospodarczym kraju.

W Kairuanie znajduje się również pomnik postawiony narodowej tunezyjskiej potrawie czyli kuskusowi. Pomnik przedstawia ogromny gar kuskusu i znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa.

W Kairuanie kręcono sceny z filmu „Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki”. Kairuan posłużył tutaj za Kair.

Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Tunezji:
Co warto zwiedzić?

  • Baseny Aghlabidów,
  • Wielki Meczet,
  • Meczet Cyrulika,
  • Meczet Trzech Drzwi,
  • Zawija Sidi Sahab,
  • Zawija Sidi Amor Abbada,
  • Zawija Sidi Abid el-Ghariani,
  • Medynę - bazar,
  • Muzeum Dywanów,
  • koło czerpakowe studni Bir Barouta,
  • pomnik kuskusa.

Porady i ważne informacje

Większość zabytków Kairuanu zwiedza się z jednym biletem, który można kupić w Wielkim Meczecie, biurze informacji turystycznej lub zawii Sidi Sahab. Bilety (około 4 dinarów) upoważniają do wstępu do Wielkiego Meczetu, basenów Aghlabidów, zawii Sidi Sahab, zawii Sidi Amor Abbada, Bir Barouta, zawii Sidi Abid el-Ghariani i Muzeum Sztuki Islamskiej w Rakkadzie. Bilety są jednorazowe i ważne tylko przez jeden dzień. Pozwolenie na robienie zdjęć (1 dinar) jest ważne we wszystkich wyżej wymienionych miejscach.

Kobiety powinny pamiętać o odpowiednim stroju wymaganym w meczetach: zasłonięte ramiona i kolana, w meczetach dostaje się specjalną chustę, którą należy okryć odsłonięte części ciała.

Wycieczka z biura podróży, przewodnik tunezyjski mówiący po polsku. Cena 40 dinarów.

Autor: aknolinka / 2009.10
Komentarze:
Brak komentarzy.