Piękne plaże i ciepłe morze, dzikie góry i subtropikalna roślinność, cenne zabytki architektoniczne i gruziński islam - to wszystko można odnaleźć w Adżarii. Chociaż jest to niewielki region położony w zachodniej Gruzji, oferuje niezliczoną ilość atrakcji turystycznych. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Adżaria to chyba najmniej gruziński region, przynajmniej na pierwszy rzut oka, który nazywany jest zieloną krainą.
Bardzo wilgotne i ciepłe powietrze oraz obfite opady w ciągu całego roku sprzyjają uprawie wielu gatunków roślin. Stoki wzgórz porastają krzewy herbaciane, drzewka cytrusowe, winorośla, eukaliptusy i tytoń. Ponad 50% powierzchni regionu zajmują lasy. Jest tu pięknie o każdej porze roku. Jeśli ktoś będzie zmęczony gwarnym Batumi, powinien odwiedzić ogród botaniczny, który położony jest zaledwie 9 km na północ od miasta na tzw. Mtsvane Kontskhi czyli Zielonym Przylądku. Został otwarty na początku XX w. i posiada imponującą kolekcję roślin. Rozprzestrzenia się na wzgórzu stromo opadającym do Morza Czarnego i pokrywa obszar 111 hektarów. Składa się z dziewięciu sektorów, reprezentujących roślinność z następujących regionów świata: kaukaski subtropikalny, wschodniej Azji, Nowej Zelandii, Ameryki Południowej, Himalajski, Meksykański, Australii i Śródziemnomorski. Chociaż obecnie jest trochę zaniedbany, łatwo dostrzec w nim dawne piękno i ogrom pracy włożonej w jego tworzenie.
Adżaria to również raj dla miłośników górskich wędrówek. Na zboczach Małego Kaukazu postało kilka Parków Narodowych mających niezwykłe walory turystyczne. Warto odwiedzić chociażby Mtirala Park Narodowy, położony pomiędzy miastami Batumi i Kobuleti na północno - zachodnich stokach Gór Mescheckich. Jest to obszar o największej ilości opadów w Gruzji, gdzie ciepłe morze styka się z górami. Takie właśnie położenie przyczyniło się do powstania bogatego ekosystemu parku. Wytyczona jest tu specjalna trasa dla turystów (7 km), która wiedzie przez najpiękniejsze miejsca w parku (jezioro otoczone górami, wodospad) do schroniska górskiego. Kolejnym bardzo interesującym Parkiem Narodowym Adżarii jest Park Kolkheti, położony między ujściami rzek Tikori i Supsa. Większość jego obszaru znajduje się na nizinie nadmorskiej, którą pokrywają torfowiska oraz mokradła. Taki krajobraz w Gruzji jest rzadkością, dlatego warto wstąpić tu chociaż na chwilę.
Machakheli National Park to kolejny obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Adżarii. Jest to malowniczy wąwóz położony na granicy gruzińsko - tureckiej, pełen zabytków takich jak: kamienne mosty, kościoły, klasztory oraz twierdza. Spacer wąwozem dostarcza mnóstwo niezapomnianych widoków, jak również jest wartościową lekcją historii.
Twierdza Gonio to również niezwykle cenny zabytek nie tylko Adżarii ale całej Gruzji. Położony jest nieopodal przejścia granicznego pomiędzy Gruzją a Turcją, w Sarpi. Pierwsze wzmianki odnoszące się do tego miejsca pochodzą z I wieku naszej ery. Warownia Gonio została wybudowana na planie prostokąta i otoczona solidnymi murami z 18 basztami. Legenda głosi, że na terenie fortecy pochowany został święty Maciej (jeden z Apostołów Jezusa). Twierdza Gonio zachowała się do czasów dzisiejszych w bardzo dobrym stanie.
Adżaria jest zaledwie małym fragmentem Gruzji, jednak posiada bogatą kulturę, stworzoną przez połączenie gruzińskich, sowieckich i islamskich elementów. Współgrają one ze sobą, tworząc bardzo ciekawy mix. Z całą pewnością warto tu przyjechać aby poczuć ten niepowtarzalny klimat oraz zobaczyć inny obraz Gruzji!
Brak komentarzy. |