Albania jest jednym z tych państw w Europie, o których raczej nie myśli się w kategorii „miejsce na wakacje”. Co więcej, wielu osobom wydaje się, że jest to kraj zacofany, dziki i nierozwinięty oraz, że nie ma tam nic ciekawego. Czy rzeczywiście tak jest? Przekonajmy się.
Kilka faktów o Albanii
Albania to kraj leżący na Bałkanach w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Czarnogórą, Kosowem, Macedonią i Grecją. Ma dostęp do Morza Adriatyckiego oraz Jońskiego. Albania jest niedużym państwem, które zamieszkuje niewiele ponad 3 mln ludzi (to około 500 tysięcy więcej niż mieszka w Warszawie). Największymi i najważniejszymi miastami są Tirana (stolica), Durrës, Elbasan, Vlora i Shkodra (używa się także nazwy Shkoder).
Albania to kraj górzysty - 75% powierzchni zajęte jest przez wyżyny i pasmo Gór Dynarskich. Państwo funkcjonuje jako niepodległe od 1920 roku, kiedy to zaakceptowano przez inne kraje jego niepodległość i proklamowano republikę, choć Albania deklarację niepodległości ogłosiła 8 lat wcześniej. W czasie II Wojny Światowej Włosi zajęli kraj, później okupowany był przez Hitlerowców, żeby w 1944 roku został ogłoszony republiką ludową. Na jej czele stanął Enver Hodża, który rządził Albanią przez 41 lat, dążąc przez ten czas do kompletnej samowystarczalności państwa i izolując je od środowiska międzynarodowego. To właśnie Hodży zawdzięcza Albania swój obecny krajobraz - mnóstwo bunkrów wszędzie, wiele niszczejących budowli i wyraźnie widoczną biedę, choć to się oczywiście powoli zmienia.
Turystyka
Lata izolacji, zastój w rozwoju i brak ruchu turystycznego sprawiły, że Albania nie wydawała się ciekawą destynacją wakacyjną. Obecnie zaczyna się to zmieniać. Kraj stawia na turystykę, słusznie widząc w niej motor napędowy gospodarki. Wbrew pozorom, jest co zobaczyć w Albanii. Wśród miast koniecznie wymienić należy Krujë, Shkodrę, Gjirokastër, Berat, Vlorë i Korçë. Można również odwiedzić stolicę, ale, szczerze mówiąc, nie zachwyca niczym wyjątkowym. Do tego dochodzą jeszcze atrakcje ukształtowane przez naturę, piękne i ciepłe morze oraz wspaniałe góry, które mogą być rajem dla miłośników pieszych wędrówek.
Zobaczmy zatem co czeka na nas w wymienionych wyżej miejscowościach w Albanii.
Krujë
To piękne miasto położone jest u stóp Góry Krujë, ok. 30 km na północny wschód od Tirany i jest najbogatszym historycznie miastem albańskim. Na skalistym zboczu góry położona jest twierdza Skanderbega, bohatera narodowego. W kompleksie znajduje się muzeum poświęcone bohaterowi oraz restauracja. Lokalizacja twierdzy dostarcza pięknych widoków na góry i krajobraz rozpościerający się przed nimi. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Morze Adriatyckie. Poniżej twierdzy znajduje się dawna, mała uliczka handlowa, na której można kupić ciekawe pamiątki. Fakt, że wygląda jak w dawnych czasach nie przeszkadza w stosunkowo rzadkiej w Albanii możliwości płatności kartą. O urokach tej uliczki pisał w „Jadąc do Babadag” Andrzej Stasiuk. I jest w tym opisie sporo prawdy.
Shkodra
Miasto leży w północno-zachodniej części Albanii nad Jeziorem Szkoderskim, na którym jest granica z Czarnogórą. Jest to największe jezioro na Bałkanach i, co ciekawe, tylko jego czarnogórska część jest pod ochroną, jaką zapewnia miano Parku Narodowego. W Shkodrze znajdują się ruiny zamku Rozafa oraz kilka ważnych świątyń. Miasto przyciąga zróżnicowaną architekturą - dawne budowle przeplatają się z komunistycznymi, rozpadającymi się budynkami oraz z tymi nowoczesnymi, budowanymi obecnie. Mówi się, że Shkodra jest duszą Albanii i z pewnością jest w tym sporo prawdy.
Gjirokastër i Berat
Gjirokastër położony jest w południowej części Albanii. W 2005 roku miasto zostało wpisane na listę UNESCO, ze względu na starą zabudowę. W centrum znajdują się dawne, kamienne domy o dachach pokrytych szarymi łupkami. Pomiędzy nimi wiją się małe, strome uliczki, przez co Gjirokastër zwany jest Miastem Tysiąca Schodów. Berat natomiast leży 100 km na północ od Gjirokastër. Starówka Baratu została również wpisana na listę UNESCO i wraz z Gjirokastrem stanowi miasta - muzea Albanii. Dla odmiany, Berat zwany jest Miastem Tysiąca Okien, gdyż przy ciasnej zabudowie na wzgórzach, wielkie okna domów rzucają się w oczy. Oba miasta mają zbliżoną zabudowę oraz są położone w pięknych, górskich okolicach.
Vlorë
Jest to drugi największy port w Albanii. Miasto leży na południowym zachodzie i jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów kurortów wypoczynkowych. To właśnie we Vlorze w 1912 roku podpisano Deklarację Niepodległości i dawny budynek pierwszego, niepodległego rządu można dziś zwiedzać. Miasto mocno rozwija się dzięki turystyce i przez to pełne jest barów, restauracji, miejsc noclegowych i plaż. Południowe wybrzeże Albanii jest znacznie bardziej atrakcyjne niż północne, dlatego myśląc o wypoczynku nad morzem lepiej udać się do Vlory lub niedalekich, mniejszych i spokojniejszych miejscowości.
Korçë
Jest to najważniejsze miasto we wschodniej Albanii. Korçë może pochwalić się ciekawą zabudową, która jest pozostałością po Imperium Osmańskim. Miasto zwane jest Miastem Muzeów, ponieważ znajduje się ich tam wyjątkowo dużo w porównaniu do innych miejsc w Albanii. Również położone jest w malowniczym, górskim krajobrazie, a niedaleko znajduje się Park Narodowy Drenova, zlokalizowany w górach.
To oczywiście nie wszystko, co warte jest zobaczenia w Albanii. Znalazłoby się jeszcze kilka atrakcji. Chyba najciekawsze w tym kraju jest to, że jest on dla nas znacznie bardziej orientalny i tajemniczy niż dobrze znane kraje Europy zachodniej. Orientalny i tajemniczy wcale nie oznacza dzikiego i zacofanego, dlatego warto wziąć pod uwagę Albanię przy planowaniu wakacji. Tym bardziej, że nie leży ona bardzo daleko.
Brak komentarzy. |