Zwiedzanie Albanii. Co trzeba zwiedzić podczas wyjazdu do Albanii? Kraj taki jak Albania nie jest popularną destynacją wśród turystów z Polski, a szkoda, bo ten wciąż nieodkryty kraj może dostarczyć wielu wrażeń, których nie doznamy w Grecji czy Egipcie. Podpowiadamy co warto zwiedzić w trakcie wycieczki do Albanii.
Albania położona jest w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, od północy graniczy z Czarnogórą i Kosowem, na wschodzie z Macedonią, a na południu z Grecją. Kraj posiada długą na 362 km linię brzegową, zaś 75% jego powierzchni zajmują tereny górzyste, co czyni Albanię drugim pod względem średniej wysokości nad poziomem morza państwem w Europie.
Albańczycy nie są licznym narodem - według szacunków jest ich ok. 4 milionów. Walutą w Albanii jest Lek dzielący się na sto qindarek. Kraj nie ma dobrze rozbudowanego przemysłu, może się za to poszczycić licznie występującymi bogactwami naturalnymi - począwszy od rud chromu, miedzi i żelaza na ropie naftowej kończąc.
Albańska metropolia
Stolicą, a zarazem największym miastem Albanii jest licząca ok. 600 tys. mieszkańców Tirana. W mieście nie znajdziemy ani przeszklonych drapaczy chmur, ani tysiącletnich zabytków, jest za to wiele socjalistycznych „klocków”, która tworzą dość specyficzny klimat. Mimo braku zapierających dech w piersiach zabytków, trudno Tiranie odmówić uroku - miasto leży nad trzema rzekami, zaś z każdej strony otaczają je góry. Dodatkową zaletą są wspaniali mieszkańcy, którzy dla przybywających tu z rzadka turystów są w stanie zrobić wszystko - łącznie z odprowadzeniem zagubionych obcokrajowców do punktu docelowego położonego niekiedy po drugiej stronie miasta. Brak znajomości angielskiego nadrabiany jest tutaj żywiołową gestykulacją oraz serdecznym uśmiechem. Każdy turysta jest na wagę złota.
Zwiedzanie Tirany
Tirana jest najważniejszym ośrodkiem uniwersyteckim oraz kulturalnym - znajduje się tutaj Uniwersytet Tirański oraz Teatr i Balet Narodowy. Będąc w mieście warto udać się do Narodowego Muzeum Historycznego, by poznać dzieje i tradycje tego niezwykłego kraju oraz odwiedzić Galerię Sztuk Pięknych, której większość zbioru stanowią prace albańskich artystów. Największą atrakcją Tirany jest XVIII-wieczny meczet Ethem Beya, który został zbudowany przez Turków i przez wiele lat Albańczycy nie mieli do niego wstępu. Dzisiaj, po przemianach religijnych i społecznych w kraju, meczet uważany jest za „swój” i stanowi dumę narodową.
Nieopodal stolicy znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc w Albanii - zamek w Petreli. Historia wzniesionego na imponującej górze obiektu sięga czasów państwa Iliryjskiego, następnie obiektem zainteresowali się starożytni Rzymianie, którzy z racji położenia na szlaku handlowym Via Egnatia wznieśli tu warownię. Kolejne wieki przynosiły nowe zmiany w wyglądzie zamku, który z racji swego strategicznego położenia przechodził z rąk do rąk.
„Must see”, czyli to warto zwiedzić w Albanii
Shkodra - największe miasto północnej Albanii, którego początki sięgają IV w p.n.e. Niegdyś było centrum państwa iliryjskiego, w średniowieczu pełniło rolę stolicy Księstwa Bushatllinj, zaś w XV w. jako ostatni bastion w regionie uległo miażdżącej sile otomańskich wojsk. Shkodra to przede wszystkim przepiękne krajobrazy, na które składają się malownicze meandry rzek i góry. Na jednej z nich znajdują się ruiny zamku Rozafa, który w sezonie letnim jest oblężony przez albańskie pary młode mające tu swoje sesje zdjęciowe.
Durres - powstało w VII w. p.n.e. i było jednym z przystanków na szlaku handlowych Via Egnatia, który łączył Imperium Rzymskie z Bizancjum. W starożytności miasto było kwitnącym portem o strategicznym znaczeniu dla wschodniego Adriatyku. Do dzisiaj w Durres widoczne są ślady dawnej potęgi - najznakomitszym z nich jest powstały w II w n.e. amfiteatr z miejscami dla ok. 17 tys. widzów, który zlokalizowany jest w centrum miasta.
Kruja - niewielkie miasto o bardzo bogatej historii. Zostało założone przez bohatera narodowego, Jerzego Skanderbega i było średniowieczną stolicą państwa albańskiego. W Albanii Kruja jest symbolem oporu wobec wroga - to właśnie tutaj znajdowało się centrum dywersji w czasach wojen z Turkami. Górujący nad miastem zamek powstał na przełomie V i VI w. n.e. i był jedną z najważniejszych fortec w trakcie najazdu otomańskiego.
Saranda - malownicze miasto u wybrzeży Morza Jońskiego. Planując urlop w Albanii warto poszukać hotelu bądź kwater w pobliżu Sarandy nie tylko ze względu na widoki, ale także obiekty archeologiczne znajdujące się nieopodal. W samym mieście warto odwiedzić ruiny zamku Lekures oraz średniowieczną synagogę, natomiast zaledwie 10 km od Sarandy znajduje się wpisane na Listę UNESCO Centrum Archeologiczne Butrinti, które niegdyś było iliryjską osadą.
Berat - położone nad brzegiem rzeki Osum miasto liczy sobie ok. 2400 lat. Berat wyróżnia zabudowa Starego Miasta, w którym domy budowane są kaskadowo, jedne na drugich, tworząc niezwykłą mozaikę okien i dachów. W XVI w. tworzył tu malarz Onufri wraz ze swym synem Nikolajem, mimo upływu czasu w całym kraju Berat kojarzony jest z centrum artystycznej bohemy. Miasto zostało wpisane na Listę UNESCO.
Korcza - zamieszkiwana była już w neolicie, jednak z tego czasu nie zostały tu właściwie żadne pamiątki. Miasto leży na wysokości 700 m n.p.m. i jest najwyżej położonym miastem południowo-wschodniej Albanii. Zwiedzając Korczę koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Sztuki Średniowiecznej oraz położone niedaleko kościoły z XVI i XVII wieku.
Alpy Albańskie - nazywane są największym skarbem Albanii. Infrastrukturalnie daleko im do Alp Europy Środkowej, jednak bałkańskie szczyty są o wiele bardziej dzikie i przede wszystkim, nietknięte przez człowieka, co pozwala na obserwację dziewiczej przyrody. Najwyższym szczytem jest Jezerca liczące 2692 m. n.p.m. Rząd Albanii jest w trakcie prac nad stworzeniem tu kilku Gorskich kurortów oraz tras wspinaczkowych. Kto wie, może za parę lat będziemy jeździć na narty nie do Włoch i Autrii, lecz do Albanii...
Albanię zdecydowanie warto odwiedzić, wizyta w tym kraju z pewnością dostarczy wielu wrażeń. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, zanim zostanie odkryta przez przemysł masowej turystyki.
AniaMW | Warto zwiedzić Albanię, póki jeszcze nie ma tam zatłoczenia turystów... :) |