Tirana - Tirana jest największym miastem Albanii i stolicą od 1920 roku. Mieszka w niej 420 tys. osób. Wszystkie najważniejsze zabytki i miejsca zlokalizowane są na kilku sąsiednich ulicach, zatem można wszystko zobaczyć podczas spaceru.
Spośród nich głównym miejscem w Tiranie jest niedawno odnowiony Plac Skanderbega, przy którym stoi pomnik bohatera, Muzeum Historyczne, Tirański Pałac Kultury, budynki rządowe, zabytkowa wieża zegarowa (nieopodal jest też muzeum poświęcone takim budowlom) oraz meczet Et’hem Bey, uznawany za jeden z najpiękniejszych w Albanii. Po renowacji plac jest reprezentatywny i wygląda dobrze. Na sąsiadujących ulicach można również znaleźć Narodową Galerię Sztuki ze zbiorami współczesnymi, ale również takimi sięgającymi XIII wieku. Za placem stoi również katedra prawosławna oraz Teatr Narodowy.
Ważnym i ciekawym architektonicznie miejscem jest Międzynarodowe Centrum Kultury mieszczące się w dawnym mauzoleum Envera Hodży. Jest to niewysoka piramida zbudowana w iście komunistycznym stylu. Obecnie gości ważne wydarzenia kulturalne i artystyczne oraz różne konferencje. Ważnym zabytkiem jest też średniowieczny zamek oraz kamienny, osmański mostek, kontrastowo wpasowany pomiędzy blokami.
Niedaleko Placu Skanderbega jest niewielka dzielnica Blloku. W czasach dyktatury zamknięta dla zwykłych ludzi. Wstęp mieli tam jedynie rządzący. Tam też mieściła się willa Hodży. Obecnie jest to modna dzielnica, w której tętni życie za sprawą kawiarni, sklepów oraz, wieczorem, pubów i barów. Warto też zobaczyć katolicką katedrę św. Piotra, Muzeum Archeologiczne oraz tradycyjny dom albański Sali Shijaku, stojący niedaleko dworca kolejowego.
Ci, którzy chcieliby zobaczyć panoramę stolicy mogą napić się kawy w obracającym się wokół własnej osi barze w budynku Sky Tower. Kawałek dalej mieści się Centrum Tajwańskie otoczone parkiem z fontannami. W środku są bary, restauracje, kasyna, itp. Warty zobaczenia jest dworzec kolejowy, który bardziej przypomina zaniedbany dworzec w jakiejś wiosce niż w stolicy kraju. Wynika to zapewne z tego, że sieć kolejowa jest słabo rozwinięta i niewiele osób jeździ kilkoma pociągami wyjeżdżającymi z Tirany.
Niektórzy wybierają się również specjalnie na obrzeża miasta, żeby zobaczyć grób Envera Hodży. Mieści się on na cmentarzu Sharra. W lipcu 2012 roku jego pomnik został częściowo zniszczony.
Znalezienie noclegu w Tiranie nie jest trudne. Wystarczy podejść do informacji turystycznej lub pytać w napotkanych po drodze hotelach i hostelach. Ceny są bardzo różne w zależności od standardu - są backpakerskie, tanie miejsca, ale są też ekskluzywne i drogie hotele. Tradycyjny posiłek albański można zjeść w jednej z wielu restauracji. Warto chwilę pochodzić i zajrzeć do kilku, ponieważ często może się zdarzyć, że w znacznie tańszej knajpce ta sama potrawa zostanie lepiej przyrządzona.