Pizza kojarzy się z chrupiącym ciastem, ciągnącym serem, sosem pomidorowym i ulubionymi dodatkami. To przepyszny placek, który z łatwością wykonamy w domu lub zamówimy z pobliskiej pizzerii. A gdyby tak nieco przełamać ten stereotyp i podejść do tematu trochę inaczej niż zwykle? Przedstawiamy calzone - pizzę w niecodziennym wydaniu.
Czym właściwie jest calzone? To włoskie danie, do którego potrzebujemy takich samych składników, jak w przypadku standardowej pizzy. Różnicą jest jednak to, że bardzo cienko rozwałkowane ciasto na pizzę złożone jest tak, by przypominało wielki pieróg. W środku puszystego ciasta umieszcza się sos pomidorowy, ser i ulubione dodatki. Pizza calzone jest świetnym pomysłem na pożywny obiad dla całej rodziny, ale sprawdzi się też jako lunch na zimno. Można podawać go w wersji mini w postaci przystawki lub wykorzystać w roli imprezowej przekąski.
Przepis na calzone jest bardzo prosty, a cały sekret tkwi w tym, by przygotować odpowiednie ciasto. To, co znajdzie się w środku włoskiego pieroga, zależy wyłącznie od naszej wyobraźni! Możemy przygotować danie z kurczakiem, samymi warzywami lub włożyć do wnętrza calzone kilka rodzajów serca. Jak zatem przygotować to pyszne danie?
Do przygotowania idealnego ciasta na calzone potrzeba:
Do miski wlewamy pół szklanki letniej wody, którą łączymy z cukrem, 2 łyżkami mąki i drożdżami. Wszystkie składniki mieszamy, a następnie tak przygotowany zaczyn odstawiamy na ok. 10 minut w ciepłe miejsce. Po tym czasie drożdże uaktywnią się, a my możemy przejść do kolejnego etapu, czyli połączenia wszystkich składników. Tak przygotowane ciasto zagniatamy do momentu jednolitej i odrywającej się od rąk masy, a następnie formujemy z niego kulkę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15-20 minut.
W czasie, gdy ciasto rośnie, możemy zająć się farszem - warzywa kroimy w plasterki, przygotowujemy ulubioną szynkę, a ser trzemy na dużych oczkach tarki. Do środka możemy włożyć: paprykę, kukurydzę, pieczarki, cebulę, ulubiony ser i szynkę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by użyć mniej standardowych dodatków, takich jak: kapary, szparagi lub ser pleśniowy.
Gdy ciasto wyrośnie, wałkujemy je na placek o grubości ok. 0,5 cm, a następnie smarujemy sosem pomidorowym. Kolejnym krokiem jest wyłożenie połowy przygotowanego sera oraz farszu, który przykrywamy następnie kolejną warstwą sera. Tak przygotowany placek składamy na pół i mocno dociskamy brzegi, które wywijamy do środka, tworząc spiralę. Calzone pieczemy około 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 170-180 stopni.
Sprawdź nasz przepis na calzone z mozzarellą i czarnymi oliwkami
Włoską kuchnię charakteryzuje prostota, tradycja, miłość do jedzenia i najwyższa jakość produktów. Mimo tego, że dania i sposoby ich podawania są różnorodne, można jednak wskazać kilka najważniejszych składników kuchni włoskiej. Dużą rolę odgrywa tu mąka, na której bazie powstaje nie tylko znana na całym świecie pizza, ale również tradycyjne pieczywo i makaron. Włosi uwielbiają chleb, który podawany jest prawie do wszystkich posiłków. Nie powinien zdziwić nas widok pieczywa maczanego w sosie pomidorowym, a także podawanego jako przystawka z oliwą i grubo mieloną solą. Mąka jest też bazą wspomnianego makaronu, bez którego kuchnia włoska nie mogłaby istnieć.
W jego rodzajach można przebierać i nie sposób wskazać jednego, który byłby najpopularniejszy. Mimo tego, że kuchnia włoska kojarzy się głównie ze spaghetti, bardzo często wykorzystywane są też:
Na ich bazie powstaje wiele wyjątkowych dań, które w połączeniu z gęstym, esencjonalnym sosem, zachwycają smakiem. Typowym składnikiem, bez którego jednak większość z nich nie mogłaby powstać, są pomidory. Włosi wykorzystują je do zup, sosów i sałatek. Największą popularnością cieszą się odmianami: Costoluto, San Marzano, Pelati, Roma, Piennolo i Pisanello. Nie brakuje tu również owoców morza, które podawane są w przeróżnych formach - smażone, gotowane i duszone. Są bazą dań głównych i niesamowitych przystawek, takich jak talerz gorących kalmarów. Kuchnia włoska nie istniałaby też bez oliwek, oliwy oraz całej palety ziół i przypraw, takich jak: bazylia, oregano, rozmaryn, pieprz, chilli i gałka muszkatołowa.
Większość dań kuchni włoskiej nie może obyć się też bez dodatku sera! Niekwestionowanym królem jest parmezan - twardy, żółty ser, który ścierany jest na tarce i dodawany do praktycznie każdej potrawy. Innymi charakterystycznymi serami są: mozzarella, ricotta, gorgonzola i mascarpone. Włosi słyną również z przepysznych wędlin, a sława prosciutto (surowa lub gotowana szynka) niesie się po całym świecie. W kuchni włoskiej zaszczytne miejsce zajmują również: mortadela, salami, bresola i pancetta.
Najpopularniejszą na świecie włoską potrawą jest oczywiście pizza, ale równie dużą popularnością cieszą się dania na bazie makaronu. Włosi słyną z ravioli, czyli kwadratowych pierożków wypełnionych np. ricottą i szpinakiem, czy malutkich kluseczek - nazywanych gnocchi. Miłośnicy pomidorów zachwycą się smakiem spaghetti neapolitana - gęstego, pomidorowego sosu z dodatkiem czosnku, cebuli i bazylii. Makaron ten jest również bazą innego typowego dania włoskiego, zwanego carbonara. Głównymi jego składnikami są: boczek, śmietana, jajko i świeżo mielony, czarny pieprz.
Makaronem, który daje szerokie pole działania, jest cannelloni, czyli sporych rozmiarów rurki, z dużą przestrzenią w środku. Często faszerowane są mięsem mielonym i warzywami, a następnie układane w naczyniu żaroodpornym, polewane sosem pomidorowym i zapiekane z serem. Poznaj zaskakujący przepis na cannelloni ze szpinakiem. Można przygotować je również w wersji wegetariańskiej, a ich wnętrze wypełnić farszem ze szpinaku i ricotty. Liście szpinaku wystarczy lekko poddusić z przeciśniętym na prasce czosnkiem, a następnie dodać ser i przyprawić do smaku solą, pieprzem oraz szczyptą gałki muszkatołowej.
Brak komentarzy. |