Z czym kojarzy nam się Tokaj? Z winem kupowanym na prezent w sklepie za rogiem, przesadnie słodkim i niezbyt dobrej jakości. Niesłusznie, bo węgierskie wina to bogactwo smaków i aromatów, które mogą oczarować. Czas wejść do świata wina tokajskiego i odkryć wszystkie jego tajemnice!
Choć wino uprawiane jest w Tokaju od prawie tysiąca lat, a historia tutejszego winiarstwa sięga XIII wieku, tokajskie wina nie od razu zyskały światowy rozgłos. Fakt, że dziś wina tokajskie stały się symbolem narodowym Węgrów, to według niektórych źródeł dzieło przypadku. Podczas najazdu Turków na początku XVI wieku pracujący w winnicach chłopi musieli zasilić szeregi wojska, przez co zbiór winogron został wstrzymany. Owoce dojrzewały w słońcu. Gdy pod koniec października wrócono do winnic, na pnączach wisiały już tylko wysuszone rodzynki. Aby nie zmarnować owoców, postanowiono i tak zrobić z nich wino. Tak powstało jedno z najpopularniejszych węgierskich win - Tokaj Aszu. To po spróbowaniu właśnie tego wina król Francji Ludwik IV miał zakrzyknąć, że jest to „wino królów i król win” (vinum regum et rex vinorum).
Czy wiesz, że w Tokaju znajduje się Muzeum Wina, w którym można poznać bliżej historię lokalnych trunków oraz ich znaczenie w kulturze? Jeśli wybierasz się na Węgry, to obowiązkowy punkt do odwiedzenia.
W Polsce wina tokajskie pojawiły się w drugiej połowie XVI wieku. Rozsmakowaliśmy się w nich wyjątkowo i wielu twierdzi, że to właśnie polscy kupcy zapoczątkowali międzynarodowy handel węgierskimi winami. Jako pierwszy modę na wina węgierskie (w myśl słynnego powiedzenia, że „nie ma wina nad węgrzyna”) zapoczątkował Zygmunt I, na którego polecenie wina z Tokaju zaczęły być regularnie sprowadzane na Wawel. Przez setki lat byliśmy jednym z największych odbiorców win tokajskich, które wręcz zalewały krakowskie i warszawskie piwnice kamienic.
Dziś mamy równie dobry dostęp do węgierskich win takich jak wino Tokaj - rafa-wino.pl to miejsce, w których możemy bez wychodzenia z domu wejść do świata najlepszych trunków, poznać je lepiej i wybrać coś w sam raz dla siebie.
Tokaj to nazwa, która odnosi się nie tylko do wina, ale też do regionu, gdzie wytwarza się znane na całym świecie trunki. Co ciekawe, nie leży on w całości na Węgrzech - niewielka, mniej znana jego część znajduje się na Słowacji.
Czy każde wino z tego regionu możemy nazwać Tokajem? Co do zasady prawdziwy Tokaj wyróżniają trzy rzeczy - węgierska banderola, półlitrowa butelka oraz rodzaj. Powinno to być wino typu szamorodni lub aszu, mające od 3 do 6 puttonów np. Hollokoi Tokaj Aszu Eszencia czy nieco młodsze Tokaj Muskotaly Aszu 5 Puttonyos z tej samej winnicy. Wszystkie inne wina nazywane są winami tokajskimi, nie Tokajem.
Wyjątkowość win tokajskich kryje się przede wszystkim w ich smaku, który zawdzięczają ciepłemu klimatowi i żyznym glebom wulkanicznym, na których rosną tutejsze odmiany winorośli. Jeśli dołożymy do tego charakterystyczne dla winogron zbieranych w Tokaju pleśni, otrzymujemy niepowtarzalne trunki takie jak m.in. wino słodkie z późnego zbioru Szamorodni Harslevelu z winnicy Budahazy, którą wyróżniają ekologiczne uprawy.
Aby zachować oryginalny smak win z Tokaju, należy nie tylko podawać je w odpowiedniej temperaturze, ale też przechowywać w określony sposób. Przechowywanie wina - jakie warunki trzeba zapewnić, aby nie zepsuć wina? Warto się tego dowiedzieć.
Brak komentarzy. |