Moscatel de Setubal to wzmacniane wino portugalskie. W Polsce jest ono mniej znane niż słynne porto, ale czy niesłusznie go omijamy? Moscatele, podobnie jak porto, produkowane są w portugalskiej dolinie Douro. Czym się wyróżniają?
Setubal to miasto w środkowo-zachodniej Portugalii. Leży ono około 30 km od Lizbony w kierunku południowo-wschodnim, nad brzegiem zatoki u ujścia Sado do Atlantyku. Miasto stanowi kulinarną stolicę środkowej części Portugalii.
W okolicach Setubal rozciągają się malownicze winnice produkujące Moscatel de Setubal oraz wiele innych gatunków win białych, różowych i czerwonych. Szczepy w tym regionie Portugalii mają doskonałe warunki do rozwoju. Łagodny, słoneczny klimat i gliniasto-wapienna gleba pozwalają na doskonały wzrost roślin. Pobliskie pasma górskie stanowią ochronę przed wiatrami, a pobliże morza to doskonały region sprzyjający dojrzewaniu winogron.
Początki produkcji tego lokalnego trunku sięgają tutaj połowy XIX wieku. Setubal Moscatel wytwarzany jest już od 1849 roku przez winnice Jose Maria da Fonseca w Azeitao. Swój unikalny aromat wino zawdzięcza m.in. sposobom produkcji. Winogrona fermentują w wielkich beczkach dębowych, które ustawiane są w ciemnych i chłodnych piwnicach ze ścianami pokrytymi białą pleśnią, która wpływa na unikalny charakter win.
Moscatel de Setubal to portugalskie wino wzmacniane, które powinno przypaść do gustu koneserom. Ma ono aż 17,5%. Długie leżakowanie w beczkach dębowych sprawia, że smak wina jest doskonale zbalansowany. Swoją unikalność wino to zawdzięcza również wysokiemu poziomowi cukru w gronach moscatu aleksandryjskiego, który stanowi jego bazę.
W trunku można wyczuć wyraźne nutki miodu, skórki pomarańczowej oraz suszonych owoców. Dodatkowo, lekko wyczuwalne są nutki kawy i karmelu. Moscatel de Setubal to wino wyraziste, a jego smak podkreśla oryginalność i unikalny charakter trunków pochodzących z Portugalii.
Moscatel de Setubal to głównie gatunki deserowych win słynących ze swojej słodyczy. Wyrazisty posmak miodu, kwiatu pomarańczy, rodzynek, suszonych fig i karmelu sprawiają, że to szlachetne wino doskonale sprawdzi się głównie jako trunek deserowy, który nie potrzebuje żadnych dodatków.
Koneserzy i producenci polecają pić trunek samodzielnie, ponieważ jego wyrazisty smak i zapach tłumi dodatki kulinarne. Niektóre restauracje serwują jednak Moscatel de Setubal z kwaśnymi i słonymi serami. Takie zestawienie kontrastowych smaków jest wyrazistą kompozycją, która powinna przypaść do gustu koneserom. Wino można podać również z niezbyt słodkimi deserami oraz przystawkami owocowymi (sałatki, orzechy).
Brak komentarzy. |