Gotlandia jest największą wyspą na Morzu Bałtyckim, administracyjnie należy do Szwecji, jej stolicą jest miasto Visby. Wikingowie uważali, że wyspa jest zaczarowana, znika w dzień i pojawia się o zachodzie słońca, dlatego chętnie ukrywali na niej swoje łupy.
Ponad 80 % ich skarbów odkryto właśnie na Gotlandii. Dziś wyspa jest popularnym miejscem wypoczynku Skandynawów. Wśród Polaków jest mniej znana, głównie z powodu wysokich cen i „nieplażowego” charakteru - pogoda bywa zmienna, w lecie zdarzają się deszcze i chłodniejsze dni. Gotlandia to idealne miejsce dla ludzi aktywnych, lubiących zwiedzanie i turystykę kulturową, główną atrakcją jest tutaj krajobraz, atmosfera i zabytki.
Na Gotlandię możemy dostać się promem lub samolotem. Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń, trzeba więc najpierw dotrzeć do Szwecji i stamtąd dopłynąć lub dolecieć na wyspę. Promy na Gotlandię odchodzą z miejscowości Nynashamn, najłatwiej jest dotrzeć liniami Polferries z Gdańska do Nynashamn, a potem przesiąść się na prom Destination Gotland. Lotnisko w Sztokholmie ma bezpośrednie połączenie z Visby.
Visby - stolica wyspy, jest miejscem, które należy odwiedzić obowiązkowo. W przeszłości miasto było ważnym ośrodkiem handlu, członkiem Hanzy, dziś, ze względu na zabytkową architekturę, jest obiektem wpisanym na listę UNESCO. Wokół miasta zachowały się dawne fortyfikacje: mur obronny o wysokości 11 m, i długości 3,5 km, 36 wież obronnych oraz 3 bramy wjazdowe. Całe miasto pełne jest urokliwych kamienic, ruin i budowli pochodzących nawet z XII i XIII w. Wąskie uliczki, zaułki, liczne knajpki i restauracje sprawiają, że ma ono niesamowity klimat i atmosferę. Na początku sierpnia odbywa się tu Średniowieczny Tydzień, festyn nawiązujący do czasów świetności miasta, jako ważnego ośrodka Hanzy. Mieszkańcy przebierają się w średniowieczne stroje, po ulicach przechadzają się damy, rycerze, błazny, kupcy i muzykanci. Organizowane są turnieje rycerskie, zawody strzeleckie, przedstawienia uliczne, biesiady i tańce. Przez cały tydzień Visby wygląda jak żywcem przeniesione z innej epoki.
Gotlandia słynie z przepięknych krajobrazów: wapiennych skał, łąk, piaszczystych plaż, lasów, domów krytych strzechą, rybackich wiosek, pastwisk, na których pasą się owce o długiej sierści i charakterystycznie wykręconych rogach. Cudem natury znajdującym się na na Gotlandii są raukary - wapienne ostańce, które na skutek działania wody i wiatru uzyskały niesamowite, fantazyjne kształty. Raukary są chronione w rezerwatach, najciekawsze można zobaczyć na wyspie Faro.
Skansen Bunge przedstawia historię osadnictwa na Gotlandii oraz codzienne życie tamtejszych chłopów, rybaków i rzemieślników. W jego obrębie znajdują się domy pochodzące z różnych epok. Do każdego z nich można wejść i dotknąć znajdujących się w środku przedmiotów.
Charakterystycznym elementem krajobrazu Gotlandii są stare, romańskie i gotyckie kościoły. Chrześcijaństwo dotarło na Gotlandię w XI wieku i niedługo potem na wyspie stanęły pierwsze, drewniane kościoły. Potem zastąpiono je budowlami kamiennymi w stylu romańskim i gotyckim. Głównymi fundatorami były bogate rodziny ziemiańskie. Po upadku kultury farmerskiej zainteresowanie budową nowych świątyń spadło, a wiele z istniejących zachowało się do dziś w niemal niezmienionym stanie. W średniowieczu na wyspie kwitło także życie monastyczne, swoje klasztory mieli tam Cystersi, Franciszkanie i Dominikanie. W ruinach klasztoru Cystersów znajduje się dziś teatr na wolnym powietrzu, wystawiający sztuki Szekspira.
W miejscowości Tofta znajduje się rekonstrukcja wioski wikingów z X wieku. Podczas zwiedzania można między innymi spróbować strzelania z łuku i rzutu toporem. Mając lokalną walutę, czyli srebrne monety, można samodzielnie wykonać biżuterię z miedzi, upiec wikiński chleb, wstąpić do warsztatów rzemieślniczych, między innymi kuźni, gdzie kowal pomoże nam własnoręcznie wykonać sobie pamiątkę. Po wiosce oprowadzają przewodnicy w strojach wikingów. Jest to miejsce warte odwiedzenia jeżeli posiadamy trochę wolnej gotówki: najtańszy wstęp kosztuje 60 koron, jedna srebrna moneta 20.
Gotlandię otacza kilka małych wysepek. Jedną z nich jest Faro. Atrakcją wyspy są znajdujące się w rezerwacie Langhammars raukary w kształcie maczug oraz raukary w rezerwacie Gamlahamm które uzyskały niesamowite, fantazyjne kształty. Na Faro znajduje się latarnia morska oraz kilka pięknych, piaszczystych plaż, podobno jednych z najlepszych w całej Szwecji. We wrześniu ma miejsce Faronatta, czyli noc w ciągu której otwarte są wszystkie sklepy, knajpki i restauracje, a latarnia morska udostępniona jest do zwiedzania. Najsłynniejszym mieszkańcem Faro jest Ingmar Bergman, który ma tutaj swój letni dom.
Gotlandia to znakomite miejsce na turystykę rowerową. Odległości na wyspie są na tyle małe, a drogi spokojne, że pozwalają na zwiedzenie w ten sposób całej wyspy. Rower pozwala na podróżowanie we własnym tempie oraz o wiele bliższy kontakt z naturą. Baza noclegowa na wyspie jest rozbudowana, choć niestety dość droga. Oprócz hoteli i hosteli można korzystać z dość licznych kempingów. Najtańszą opcją jest nocowanie „na dziko” - jest to dozwolone w pewnej odległości od gospodarstw i nie dłużej niż przez jedną noc w tym samym miejscu.
Brak komentarzy. |