Transport i komunikacja miejska w Stambule. Jak poruszać się po Stambule (Istambule)? Ta olbrzymia, wielomilionowa aglomeracja położona na styku dwóch kontynentów: europejskiego i azjatyckiego, otoczona od południa Morzem Marmara i przecięta cieśniną Bosfor jest istnym labiryntem. Jak poruszać się po tym fascynującym, ale jednocześnie przytłaczającym swoim ogromem mieście?
Oto praktyczne porady, które ułatwią samodzielne poznawanie Stambułu (Istambułu).
Droga z lotniska.
Stambuł ma dwa lotniska - port lotniczy Istanbul Atatürk oraz port lotniczy Sabiha-Gökçen.
Główne lotnisko, noszące imię założyciela i pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka (kod IST) położone jest w europejskiej części miasta, około 15 km na południowy wschód od jego centrum. Do centrum Stambułu dostać się można taksówką, autobusem (przejazd trwa około 30-40 minut) lub metrem.
Lotnisko nazwane na cześć pierwszej tureckiej pilotki bojowej Sabihy-Gökçen (kod SAW) znajduje się w azjatyckiej części Stambułu i jest nieco bardziej oddalone od jego ścisłego centrum, korzystają z niego w dużej mierze tanie linie lotnicze. Do centrum miasta, a dokładniej na plac Taksim, można dostać się autobusem linii Havatas (przejazd trwa około 60-70 minut, bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy) lub wybrać inną drogę, a mianowicie autobus z lotniska do Kadiköy, a stamtąd prom dopływający w okolice mostu Galata. Oczywiście drogę na lotnisko można również pokonać taksówką czy skorzystać ze specjalnego transferu, które oferują lokalne biura podróży (w cenie około 10 EUR).
Po wylądowaniu na lotnisku, przed udaniem się do stanowiska odprawy paszportowej, konieczne jest zakupienie wizy (koszt 15 EUR).
Komunikacja miejska.
Stambuł szczyci się bardzo dobrze rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej - są tu tramwaje, autobusy i metro (zarówno standardowa linia, jak i podziemne kolejki liniowo-terenowe). Bilety, a dokładniej żetony, kupuje się w specjalnych automatach, aby dostać się na przystanek koniecznie jest przejście przez bramkę zabezpieczającą, gdzie należy wrzucić uprzednio zakupiony żeton. Koszt 1 żetonu to 3 TL (stan z grudnia 2012 roku). Turyści najczęściej korzystają z linii tramwajowej T1, jadącej od Kabatas, przez most Galata i następnie wzdłuż całego starego miasta (w tym przejeżdżającej obok tak znanych zabytków jak Pałac Tokapi, Hagia Sofia czy Błękitny Meczet). Zamierzając często korzystać z transportu publicznego zamiast pojedynczych żetonów warto zaopatrzyć się w specjalną elektroniczną kartę miejską (zakup za kaucją), która umożliwia większą ilość przejazdów, doładować ją można w umieszczonych w pobliżu przystanków automatach. Pewnym utrudnieniem dla przyjezdnych może być fakt, iż na przystankach autobusów i tramwajów trudno o dokładne rozkłady jazdy.
Ciekawą atrakcją turystyczną jest przejazd zabytkowym, odrestaurowanym tramwajem, kursującym od placu Taksim w dół Istikla Caddesi, chyba najbardziej zatłoczoną ulicą miasta, do placu Tünel. Ulica ta jest zamknięta dla ruchu samochodowego, a trasa tramwaju jest w całości jednotorowa, bilet na przejazd kupić można u jednego z okolicznych sprzedawców. W Stambule bardzo popularne są również promy, kursujące między europejską a azjatycką częścią miasta, ze względu na dość duże korki na drogach często to zdecydowanie najszybszy środek transportu.
Taksówki i dolmusze.
Taksówek w Stambule nie brakuje i łatwo je znaleźć - mają charakterystyczny, żółty kolor. Są one wyposażone w taksometry, obowiązują dwie taryfy: dzienna i nocna. Przed rozpoczęciem podróży, dla uniknięcia przykrej niespodzianki, warto upewnić się czy kierowca na pewno włączył taksometr. Oprócz tradycyjnych taksówek korzystać można również z dolmuszy, czyli minibusów czy samochodów osobowych poruszających się po ustalonych trasach.
Istnieje również możliwość wynajęcia samochodu, ale nie jest to najwygodniejszy dla turystów sposób podróżowania po mieście - drogi są zatłoczone, trudno o miejsca do parkowania (zwłaszcza w pobliżu głównych atrakcji turystycznych), dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę raczej brawurowy styl jazdy lokalnych kierowców. Z korkami trzeba się szczególnie liczyć planując przejazd w godzinach szczytu przez jeden z mostów łączących brzegi Bosforu.
Autobusy i statki turystyczne.
W Stambule zwiedzający mają możliwość skorzystania z jednej z kilku linii autobusów turystycznych, oferujących przejazdy typu: „Hop On/Hop Off Bus”. Bilety ważne są 24 lub 48 godzin i uprawniają do nielimitowanego wsiadania i wysiadania z autobusu, przystanki umiejscowione są w pobliżu głównych atrakcji turystycznych. Autobusy są piętrowe, przystosowane do wygodnego zwiedzania miasta, wyposażone w audio-przewodniki w wielu językach, dzięki którym można wysłuchać informacji o mijanych zabytkach. Orientacyjny koszt 24-godzinnego biletu to 20 Euro, ale można się targować, zwłaszcza odwiedzając miasto poza okresem szczytu turystycznego. Na turystów czeka również urozmaicona oferta promów i statków turystycznych, oferujących różnego rodzaju rejsy wycieczkowe.
Brak komentarzy. |