Ile trwa lot samolotem do Stambułu w Turcji? Jak dojechać na lotnisko? Stambuł, miasto położone na skraju Europy i Azji, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Sprawdźmy, jak najlepiej dostać się do tej fascynującej metropolii i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
Potrzebne dokumenty.
Obywatele Polski udający się do Turcji muszą posiadać paszport, którego okres ważności wynosi co najmniej 6 miesięcy. Na granicy (czyli w porcie lotniczym po przylocie) muszą uzyskać wizę uprawniającą do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. W celu uzyskania wizy wjazdowej posiadać należy co najmniej 1 wolną stronę w paszporcie. Koszt wielokrotnej wizy turystycznej to 20 USD, 15 EUR lub 10 GBP, uprawnia ona do pobytu łącznie przez okres 90 dni w okresie 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu), bez prawa wykonywania pracy.
W przypadku posiadania paszportu ważnego krócej niż 6 miesięcy (ale co najmniej 90 dni) wizę uzyskać należy w konsulacie Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie, koszt wydania wizy to 185 PLN.
Miejsce wylotu i czas lotu z Polski do Stambułu.
Do Stambułu najszybciej dostać się można bezpośrednim połączeniem lotniczym. Z Warszawy połączenie takie oferuje np. PLL LOT, dla mieszkańców zachodniej Polski lepszym rozwiązaniem może okazać się wylot z Berlina (np. Pegasus Airlines). Czas lotu to około 2,5 godziny. W sezonie letnim skorzystać można również z oferowanego przez większość biur podróży lotu czarterowego do Antalyi (wyloty z Warszawy, Poznania, Krakowa, Katowic, Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Bydgoszczy, Szczecina i Rzeszowa), a następnie przelotu lokalnego do Stambułu.
Lotniska w Stambule.
W Stambule znajdują się dwa lotniska międzynarodowe - port lotniczy Istanbul Atatürk oraz port lotniczy Sabiha-Gökçen.
Port lotniczy Istanbul Atatürk (kod IATA: IST) swoją nazwę wywodzi od założyciela i pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej, Mustafy Kemala Atatürka. To główne lotnisko Stambułu, z którego korzysta większość linii lotniczych, rocznie obsługuje ono około 26 milionów pasażerów. Lotnisko składa się z terminalu krajowego (terminal B) i międzynarodowego (terminal A), oba z nich dysponują parkingami (ten przy terminalu międzynarodowym posiada 7200 miejsc postojowych). Na lotnisku pasażerowie mają do dyspozycji bank, kantor, pocztę, przechowalnię bagażu, wypożyczalnie samochodów, lokale gastronomiczne i liczne sklepy bezcłowe, skorzystać mogą z usług fryzjera i fotografa. Na lotnisku znajduje się również hotel (Istanbul International Airport Hotel).
Lotnisko nazwane na cześć pierwszej tureckiej pilotki bojowej Sabihy-Gökçen (kod IATA: SAW) wykorzystywane jest przede wszystkim przez tanie linie lotnicze. Terminal międzynarodowy jest w stanie obsłużyć rocznie 3 miliony pasażerów, jego powierzchnia to 20.000 m2 (16.000 m2 parter i 4.000 m2 piętro). Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji oddział poczty i banku, liczne punkty gastronomiczne i handlowe (w tym sklepy bezcłowe) i budki telefoniczne (8 na karty magnetyczne i 2 na karty kredytowe), lotnisko posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych.
Na obu lotniskach obowiązują standardowe procedury bezpieczeństwa i odprawy. Po wylądowaniu, przed udaniem się do stanowiska odprawy paszportowej, konieczne jest zakupienie wizy.
Jak dojechać na lotnisko w Stambule?
Port lotniczy Istanbul Atatürk położony jest w europejskiej części miasta, w odległości około 15 km na południowy wschód od jego centrum. Do centrum Stambułu prowadzi autostrada O-1/O-2 oraz droga E-5, podróżni pokonać mogą je taksówką (indywidualną czy tzw. dolmuszem, postój znajduje się przed terminalem) lub autobusem (Havas Airport Buses), przejazd samochodem trwa około 30-45 minut. Najszybszym sposobem na dotarcie do miasta jest metro, które łączy port lotniczy z dworcem autobusowym Esenler Terminal.
Port lotniczy Sabiha-Gökçen usytuowany jest w azjatyckiej części Istambułu i jest nieco bardziej oddalony od centrum niż lotnisko Atatürka. Do centrum miasta (konkretnie na plac Taksim), można dostać się autobusem linii Havatas (przejazd trwa około 60-70 minut, bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy). Inną opcją dojazdu jest autobus z lotniska do Kadiköy, a stamtąd podróż promem dopływającym w okolice mostu Galata. Drogę na lotnisko można również pokonać taksówką lub skorzystać z transferu autokarowego, oferowanego przez lokalne biura podróży (cena wynosi około 10 euro).
Wymiana waluty w Turcji.
Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (skrót TRY). 1 TRY to około 1,7-1,8 PLN. Wymiany waluty dokonać można na lotnisku (najlepiej zabrać ze sobą dolary lub euro). Bez problemu można korzystać na miejscu z bankomatów czy dokonywać płatności kartami kredytowymi.
Co trzeba wiedzieć lecąc do Turcji?
Językiem urzędowym w Turcji jest język turecki, w miejscach często odwiedzanych przez turystów nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim czy niemieckim.
W Turcji obowiązuje czas wschodnioeuropejski, po przylocie na miejsce należy przesunąć zegarki o 1 godzinę do przodu.
Wybierając się do Turcji nie ma obowiązku szczepień ochronnych, zalecane jest jednak szczepienie przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu; nie ma również specjalnych zaleceń zdrowotnych i sanitarnych. Służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna, zabiegi są drogie, dlatego też zalecane jest wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia.
Brak komentarzy. |