Kuchnia brazylijska jest taka, jak kraj w którym powstała - kolorowa, różnorodna i pełna kontrastów. Wpływy europejskie, indiańskie i afrykańskie stworzyły wachlarz smaków, które łączą zawsze świeże lokalne składniki: maniok, ziemniaki, czarna fasola, olej palmowy, mączka kokosowa i mleko kokosowe, a także różnorakie mięsa, ryby i owoce.
Kulturowa mieszanka, kulinarny misz - masz
Rodowici mieszkańcy Brazylii - Indianie - swoją dietę opierali na potrawach z udziałem manioku, a także świeżych owoców, których w tropikalnym klimacie nie brakowało. Fani czekolady powinni wiedzieć, że ten słodki smakołyk również zawdzięczają Indianom, którzy pierwsi zaczęli używać ziaren kakaowca.
Wraz z portugalskimi kolonizatorami pojawiły się europejskie wpływy kulinarne, jak choćby popularne wówczas w Portugalii dania z dodatkiem kuskusu. Imigranci z innych europejskich krajów także mieli wkład w dzisiejszy smak brazylijskich potraw: dzięki Niemcom do menu weszły piwo i kiełbasa, zaś Włosi wzbogacili je o makaron i liczne sosy.
Jednak największy wpływ na obecny kształt potraw mieli afrykańscy niewolnicy, którym brazylijska kuchnia zawdzięcza dania na bazie ryżu oraz kulinarną wizytówkę Brazylii - słynną feijoadę.
Feijoada, czyli jak zrobić coś z niczego
Najsłynniejsza z brazylijskich potraw, goszcząca dziś często na wielkopańskich stołach w drogich restauracjach, ma genezę niezbyt szacowną. Podobno feijoada powstała w niewolniczych domach, gdzie gospodynie gotowały ją ze wszystkich resztek znajdujących się w kuchni: czarnej bądź czerwonej fasoli (stąd wzięła się nazwa potrawy - feijao to po portugalsku właśnie fasola), wędzonego mięsa, wieprzowych uszu i nóg, ozorów, kiełbasy, i rozlicznych przypraw nadającej tej swoistej mieszance specyficzny aromat. Ten brazylijski gulasz serwuje się z ryżem, farofą - czyli zasmażaną mąką z manioku, plastrami pomarańczy i pikantnym pieprzowym sosem.
Acaraje - brazylijski fast food
Kolejna z popularnych w kraju karnawału potraw także łączy w jedno najróżniejsze smaki, tworząc nietypową kompozycję. Acaraje to przekąska z czarnej fasoli, krewetek, pomidorów oraz okry. Innym daniem z owoców morza, popularnym szczególnie w położonym nad Oceanem Atlantyckim stanie Bahia, jest moqueca w różnych odmianach. Moqueca to kolejna gulaszopodobna potrawa, o rodowodzie również afrykańskim - z tą różnicą, że w tym wypadku jej podstawą są owoce morza i ryby. Całość wzbogacona powinna być warzywami, olejem palmowym oraz kokosowym mleczkiem. Jeszcze innym daniem z dodatkiem owoców morza jest przyrządzone z krewetek, cebuli, orzechów nerkowca oraz oleju palmowego caruru.
Tropikalne trunki
Brazylijskim napitkom także nie można odmówić wyjątkowości. Jedną z największych przyjemności upalnego brazylijskiego dnia jest napicie się orzeźwiającego soku ze świeżych owoców w dowolnej kompozycji. Naturalne soki sprzedaje się na ulicach wszystkich miast i chętnych na nie nigdy nie brakuje - w końcu nie ma porównania między kartonowym, sztucznym aromatem a przyrządzonym na naszych oczach witaminowym koktajlem. A jeśli ktoś potrzebuje pobudzenia, posłużyć mu może brazylijska kawa, herbata yerba mate bądź guarana.
Hitem plaż (i zarazem symbolem wakacyjnej beztroski) jest pociąganie przez słomkę agua de coco, czyli soku prosto z zielonego kokosa. Chętnie popija się także piwo, najlepiej marki Antarctica bądź Chopp.
A z trunków bardziej wyskokowych - będąc w Brazylii nie można nie spróbować cachacy, czyli rumu wytwarzanego z trzciny cukrowej, Na jego bazie przyrządza się różnorakie koktajle, wśród których króluje caipirinha - klasyczna z dodatkiem limonek, bardziej ekstrawagancka z innymi owocami, jak cytryny, maliny czy truskawki.
Przepis na feijoadę
Feijoada nie jest trudna w przygotowaniu, ale jej przyrządzenie wymaga sporo czasu. Istnieje wiele wariantów przepisu na potrawę, poniższy jest jednym z najprostszych.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Fasolę namoczyć na noc. Następnego dnia odcedzić i ugotować w świeżej wodzie z dodatkiem szczypty soli, liścia laurowego i 3 ziarenkami ziela angielskiego. Do pokrojonego, zalanego wodą mięsa dodać sól, pozostały liść laurowy i ziele angielskie i gotować około pół godziny do wyparowania wody. 1/3 fasoli zmiksować i wymieszać z niezmiksowaną resztą. Do masy dodać mięso i zagotować na małym ogniu. Cebulę i czosnek posiekać i podsmażyć na oliwie, a następnie dodać do mięsa i fasoli i całość gotować około pół godziny. Doprawić do smaku pieprzem, majerankiem i natką pietruszki. Podawać z brązowym ryżem.
AniaMW | W Brazylii wszystko wyśmienicie smakuje :) A najbardziej owoce... dojrzałe, soczyste i słodkie! |