Od pięćdziesięciu już lat przy Muzeum Okręgowym w Lublinie Oddział Budownictwa Ludowego, który 1 stycznia 1970 roku został przekształcony w autonomiczne Muzeum Wsi Lubelskiej.
Początkowo Muzeum miało być usytuowane w dzielnicy Kalinowszczyzna, ale w 1975 roku otrzymało 27 ha w dzielnicy Sławin. Znajduje się on przy trasie Lublin - Warszawa.
W skansenie możemy obejrzeć obiekty z następujących krain geograficznych: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Polesie Lubelskie, Podlasie, Mazowsze i Kotlina Sandomierska. Jest to teren bardzo zróżnicowany pod względem etnograficznym, dlatego celowe było podzielenie wystawy na siedem sektorów. Są to sektory: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy. Od 2005 roku wejście do Muzeum prowadzi przez nową recepcję, której architektura wzorowana jest na nieistniejącym stylowym budynku z Kazimierza Dolnego.
Na dziś udostępniono do zwiedzania są następujące obiekty: cały sektor Wyżyny Lubelskiej, część sektoru Roztocza z cerkwią greckokatolicką z Tarnoszyna, sektor dworski z ekspozycją dworu średniozamożnego ziemianina we dworze z Żyrzyna z połowy XVIII wieku. Od czerwca 2001 r. można również zwiedzić niezwykle malowniczy sektor Powiśla. Jednocześnie z sektorem Powiśla oddano do zwiedzania pierwszy obiekt w sektorze Podlasia - remizę strażacką z Bedlna. Sama ekspozycja odzwierciedla wyposażenie OSP w Bedlnie w 1936 r., zaś w drugiej części obiektu, świetlicy - funkcjonuje teatr wiejski, gdyż taka działalność kulturalno-oświatowa na wsi wynikała często z założeń statutowych OSP. We wrześniu 2002 r. miała miejsce konsekracja XVII-wiecznego kościoła z Matczyna, który wraz ze plebanią z Żeszczynki i spichlerzem z Wrzelowca jest zaczątkiem muzealnego sektora Miasteczko.
Od 2001 roku w dziale Powiśla można pływać po rzece różnymi rodzajami łodzi. Ponadto na terenie Muzeum są organizowane ekspozycje czasowe, imprezy patriotyczne, pokazy zanikających rzemiosł, zajęcia edukacyjne dla dzieci w różnych grupach wiekowych i inne imprezy kulturalne. Muzeum oferuje lekcje muzealne w następujących różnych grupach wiekowych - od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych. Opłata za jedną lekcję trwającą od 1 godz. do 1,5 godz. wynosi 80 zł od klasy liczącej do 30 osób.
Muzeum gwarantuje obsługę przez fachową kadrę pedagogiczną oraz materiały do zajęć. Oczywiście, jest to oferta przede wszystkim dla szkół z Lublina i okolic, ale być może można ją odbyć także w ramach wycieczki lub zielonej szkoły. Opłata za jedną lekcję trwającą od 1 godz. do 1,5 godz. wynosi 80 zł od klasy liczącej do 30 osób.
Ponadto na terenie skansenu można zorganizować różne rodzaje imprez - od sympozjów i spotkań towarzyskich po imprezy dla dzieci, np. Mikołajki czy Dzień Dziecka i imprezy rodzinne połączone z regionalnymi posiłkami.
Niestety, ze względów finansowych skansen nie jest jeszcze gotowy w całości. Na terenie w oczekiwaniu na budowę jest składowanych ponad pięćdziesiąt obiektów, które ustawia się stopniowo w miarę możliwości.
Godziny otwarcia:
w okresie: 1.04 - 30.04 w godz. 9.00 - 17.00
w okresie: 1.05 - 30.09 w godz. 10.00 - 18.0
0
w okresie: 1.10 - 31.10 w godz. 9.00 - 17.00
w okresie: 2.11 - 22.12 w piątki, soboty, niedziele w godz. 9.00 - 15.00
W okresie: 02.01 - 31.03 ekspozycja udostępniana jest do zwiedzania po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (tel. 533-85-13).
Ostatnie wejście zwiedzających do muzeum odbywa się na godzinę przed zamknięciem.
Grupowe zwiedzanie muzeum odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Czas zwiedzania całego muzeum - 2 godz., grupa nie może liczyć więcej niż 30 osób.
Brak komentarzy. |