Temat telefonowania z zagranicy jest aktualny każdego roku, szczególnie kiedy wybieramy się na wakacje. Czy wiesz na jakich zasadach działa telefon poza terytorium Polski, jakie są opłaty za połączenia, na co zwrócić uwagę?
Wybierając się poza granice kraju przeważnie mamy na głowie wiele spraw do załatwienia - bilety, pakowanie bagażu... często zapominamy o telefonie, a właściwie o sprawach związanych z cennikiem poszczególnych krajów, roamingiem czy pocztą głosową. Zobacz co to jest roaming, jak go włączyć, ile zapłacisz za minutę i sms za granicą u poszczególnych operatorów oraz o jakich sprawach związanych z „komórką” powinieneś pamiętać przed wyjazdem?
Roaming - teoria i praktyka
Według encyklopedii roaming to mechanizm w bezprzewodowych sieciach telekomunikacyjnych (np. komórkowych), umożliwiający korzystanie z usług obcych sieci, bądź punktów dostępowych, w momencie gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora lub dostawcy internetu, z którym podpisał umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych. W praktyce wygląda to tak: gdy znajdziemy się już poza granicami kraju, zagraniczny operator zajmuje się naszymi połączeniami zarówno przychodzącymi jak i wychodzącymi. Usługa ta może być już z góry aktywowana przez sieć lub trzeba ją włączyć dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta bądź wysyłając sms-a z odpowiednim kodem. Jeśli chodzi o rozliczenia to klient nie dostaje dwóch rachunków: od operatora zagranicznego i krajowego. Operatorzy mają zawarte odpowiednie umowy między sobą, a użytkownik dostaje odpowiedni rachunek od swojej sieci, na którym są wyszczególnione połączenia międzynarodowe.
Ile zapłacimy w poszczególnych sieciach?
Poniżej podajemy ceny połączeń miedzynarodowych u trzech polskich operatorów. Wszystkie ceny są cenami brutto.
Orange
Połączenia głosowe wychodzące w krajach Unii Europejskiej rozliczane są za pierwsze 30 sekund, a następnie co 1 sekundę. W pozostałych krajach połączenia wychodzące rozliczane są co 1 minutę. Oto stawki za połączenia wychodzące i sms-y do Polski z:
Era
Opłaty za połączenia wychodzące w krajach Unii Europejskiej rozliczane są za pierwsze 30 sekund, a następnie co 1 sekundę. Opłaty za połączenia odbierane rozliczane są co 1 sekundę. Przykładowo w Erze Mix za rozmowę z Unii Europejskiej zapłacimy 1,82 za minutę, za wysłanie sms-a natomiast 0,54. Stawka ta ulega zmianie, gdy wyjedziemy w inna strefę krajową.
Plus
Stawki uzależnione są od taryfy, jaką się posiada. Przykładowo w taryfie syberyjskiej dzwoniąc do Polski zapłacimy:
Pamiętajmy że taryfy mogą zmieniać się w zależności od zmian ofert czy promocji danego operatora sieci komórkowej. Dlatego zalecamy, aby powyższe stawki sprawdzić u swojego operatora tuż przed wyjazdem.
Kilka rad
Zanim wyjedziesz za granicę i będziesz rozkoszować się ciepłym morzem, cudownymi widokami i pysznymi drinkami, pamiętaj:
Jeszcze w Polsce, a już ceny międzynarodowe?
Często zdarza się, że przebywając na terenach przygranicznych i używając telefonu, nieświadomie płacimy, takie stawki jak byśmy byli poza granicami kraju. Dlaczego tak się dzieje? Telefon w bliskiej odległości od granicy może zostać potraktowany jako przebywający poza Polską, a operator tamtejszy nalicza sobie minuty połączenia według swojej taryfy. Na przykład często dzieje się tak na granicy polsko - ukraińskiej. Sygnał jest tak silny, że sieć ukraińskich operatorów odbiera go nawet do 15 km. od granicy. Fachowcy wykluczają zamierzone polowanie na użytkowników telefonów, jest to zapewne wina złej budowy ukraińskiej sieci. Efekt jest jednak taki, że dostajemy kosmiczny rachunek i do głowy nam nie przychodzi kiedy i gdzie mogliśmy tyle wydzwonić. Jak tego uniknąć? Najlepiej ustawić aparat na ręczne wyszukiwanie sieci.
Będąc za granicą warto pamiętać, aby przed numerem telefonu pod który chcemy zadzwonić wybrać odpowiedni numer kierunkowy, np. do Polski jest to +48, a dalej numer telefonu.
Dodatkowo warto wiedzieć, iż używając polskich znaków w wiadomościach sms, możesz ponieść większy koszt za wysłanie wiadomości. Dzieje się taki, gdyż polskie znaki są inaczej kodowane, przez co zajmują więcej „miejsca” w naszej wiadomości niż pokazuje to telefon.
maciekart | Ja się przyznaje szczerze że na kanary poleciałem bez komórki i nawet nie wspomniałem :) Ja osobiście się ciesze że jestem takim nastolatkiem który wytrzyma bez problemu bez kompa czy komórki bo niektórzy w moim wieku to żyć bez tego nie mogą !!! |