Na wyjazd do Iranu, dawnej Persji, decyduje się wielu podróżników, którzy wyruszają w poszukiwaniu egzotyki, orientu, chcąc poznać świat i kulturę islamu. Wyprawa do Iranu wymaga jednak pewnych przygotowań, nie tylko wertując strony przewodnika i ustalając trasę podróży, ale przede wszystkim załatwienia wszystkich potrzebnych formalności, aby móc wjechać do kraju. O ile sezon letni jest świetnym czasem na wyprawy chociażby na południe Europy, tak wyjazd do Iranu lepiej zaplanować w innych miesiącach. Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące wjazdu do tego bliskowschodniego kraju - kiedy i jak się tam dostać?
Geografia i klimat - kiedy pojechać?
Iran to państwo położone w Azji Południowo-Zachodniej w regionie Bliskiego Wschodu. Kraj zajmuje ponad 1,5 mln km2 powierzchni co powoduje, iż jest on bardzo różnorodny pod względem klimatycznym jak i geograficznym. Jest to obszar w przeważającej części wyżynny i górzysty, co ma znaczący wpływ na panujące tam warunki klimatyczne - wybitny kontynentalizm. Za jego sprawą występuje tu bardzo mało opadów, a temperatury są skrajne nie tylko w lecie i w zimie, ale także w ciągu doby. Oznacza to, iż mimo dużych upałów w lecie w ciągu dnia, noce mogą być chłodne. Podobnie w zimie kiedy dni są ciepłe, noce mogą być mroźne. Klimat w Iranie jest nie co chłodniejszy na północy, a cieplejszy na południu. Mimo ogólnych niskich wartości opadów w Iranie, istnieje podział na porę suchą i deszczową (nie dotyczy niektórych obszarów Wyżyny Irańskiej, m.in. Wielkiej Pustyni Słonej). Pora sucha trwa około 6-8 miesięcy, od maja do października. Wyjątkiem jest obszar na północy kraju w pobliżu Morza Kaspijskiego, gdzie opady występują przez cały rok.
Ze względu na opisane powyżej warunki klimatyczne panujące w Iranie najlepszą porą na podróżowanie po kraju jest okres wiosenny i jesienny. W lecie temperatury są bardzo wysokie, szczególnie w okresie sierpnia i września. W zimie natomiast temperatury znacznie spadają - w północnej część kraju temperatura może wynosić nawet około 10 stopni Celsjusza (w górach na północ od Teheranu można w tym okresie jeździć na nartach!). W tym samym czasie na południu kraju temperatura będzie wynosiła ponad 20 stopni. Niezależnie od pory roku należy pamiętać o obowiązku, szczególnie w przypadku kobiet, dotyczącym zakrywania ramion, głowy oraz noszenia długich spodni. O wiele łatwiej podróżować w takim ubiorze w miesiącach chłodniejszych, niż w największe upały, kiedy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza!
Wizy - jak się dostać?
Obywatele Polski przed wjazdem do Iranu mają obowiązek wyrobienia wizy. Istnieją trzy rodzaje wiz, o które możemy się starać:
Wiza turystyczna
Wizę turystyczną możemy wyrobić na dwa sposoby: przez ambasadę Iranu w Warszawie lub na jednym z irańskich lotnisk wlatując do kraju. Aby uzyskać wizę za pośrednictwem ambasady Iranu w Warszawie wpierw należy aplikować o nią na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu. Na tym etapie można również skorzystać z pośrednictwa wizowego jednej z agencji turystycznych (za dodatkową opłatą). Po uzyskaniu od ww. Ministerstwa tzw. kodu autoryzacyjnego możemy aplikować o wizę turystyczną w ambasadzie Iranu w Warszawie - składamy wszystkie potrzebne dokumenty (wykaz znajdziemy na stronie ambasady) oraz dowód wpłaty 50 euro. Przed ostateczną decyzją o wydaniu wizy możemy zostać zaproszeni na rozmowę z ambasadorem bądź konsulem. Po zaakceptowaniu naszego wniosku (maksymalny czas oczekiwania od złożenia wniosków to 7 dni) otrzymujemy wizę turystyczną ważną przez 3 miesiące, w czasie których na terenie Iranu możemy przebywać do 30 dni.
Drugim sposobem uzyskania wizy turystycznej do Iranu jest jej zakup na jednym z irańskich lotnisk wlatując do kraju. Aby starać się o taką wizę należy na lotnisku pojawić się z paszportem ważnym minimum 6 miesięcy od daty przylotu, biletem powrotnym oraz 1 zdjęciem. Koszt wizy to 55 euro, jest ona ważna tylko przez 14 dni. Mimo wszystko nie ma gwarancji, że taką wizę na lotnisku uda nam się uzyskać. Podobnie możemy mieć problem na lotniskach europejskich z wyjazdem bez wizy do Iranu w paszporcie.
Jest jednak jeszcze trzeci sposób, często praktykowany przez osoby podróżujące do Iranu przez Turcję. Wizę wjazdową do Iranu bardzo szybko możemy wyrobić w konsulacie Iranu w Trabzonie (miasto w północno-wschodniej Turcji). Załatwienie takiej wizy zajmie nam jeden dzień - rano składamy wniosek, wpłacamy 70 euro i wieczorem odbieramy paszport z wizą do Iranu.
Wiza wjazdowa
Drugim rodzajem wizy jaką możemy uzyskać na wjazd do Iranu jest wiza wjazdowa. Jest ona wydawana na podstawie zaproszenia dla osoby aplikującej wystawionego przez firmę bądź organizację irańską. Takie zaproszenie musi być sporządzone na specjalnym formularzu i wysłane do ambasady w Polsce bezpośrednio z Iranu. Wiza wjazdowa jest najczęściej wydawana osobom, które wyjeżdżają do Iranu w celach służbowych, na konferencje, seminaria czy też rozmowy handlowe. Koszt takiej wizy to 60 euro, na decyzję będziemy czekać do 7 dni, następnie do 3 dni na wklejenie wizy do paszportu.
Wiza tranzytowa
Trzecim rodzajem wizy jest wiza tranzytowa, dla osób, które będą przekraczać Iran w czasie podróży do innego kraju. Do uzyskania takiej wizy w ambasadzie potrzebna jest wiza do kolejnego kraju, do którego podróżujemy tranzytem. Okres ważności wizy to 7 dni, a jej kosz to 40 euro. Oczekiwanie na decyzję w sprawie uzyskania wizy trwa maksymalnie 2 tygodnie, następnie do 3 dni na wklejenie wizy do paszportu. Wizy tranzytowej nie można przedłużyć na terenie Iranu.
Nie ma możliwości uzyskania wizy do Iranu przekraczając granicę lądową bądź morską.
Transport - jak dostać się do Iranu?
Z Polski do Iranu najprościej dostać się samolotem. Niestety do Iranu nie wylecimy bezpośrednio z żadnego z polskich lotnisk, czeka nas przesiadka w jednym z europejskich bądź bliskowschodnich miast. Lot regularną linią lotniczą w dwie strony do Teheranu będzie kosztował ponad 1,5 tysiąca złotych. Jednak aby dostać się tam taniej możemy skorzystać z usług tanich przewoźników. Bardzo dobre połączenia do Teheranu możemy znaleźć na loty tanią turecką linią Pegasus Airlines, która oferuje loty z lotniska Sabiha Gokcen w Stambule do Teheranu już od 100 euro za lot w dwie strony. Do Stambułu możemy dostać się z Warszawy LOTem bądź Turkish Airlines. Jeśli chcemy kupić tańszy lot, warto sprawdzić loty z Berlina, Pragi, Wiednia lub Lwowa, także linią Pegasus Airlines. Pamiętajmy, iż w przypadku przesiadki w Stambule potrzebna nam będzie również wiza do Turcji, którą należy wyrobić przed wjazdem do kraju (możliwość wyrobienia e-visy przez Internet samodzielnie, koszt 15 euro).
Do Iranu wjechać możemy także drogą lądową, m.in. przez Turcję. Na pewno niezapomnianą podróżą będzie przejazd pociągiem ze Stambułu do Teheranu przez całą Turcję, która zajmie nam ok. 2,5 - 3 dni (koszt biletu w jedną stronę ok. 250 zł). Możemy również przekroczyć granicę np. z Azerbejdżanem czy Armenią (wykorzystując np. tani lot do gruzińskiego Kutaisi czy do azerbejdżańskiego Baku z Budapesztu linią Wizzair). Jednak w wypadku takich przejazdów należy pamiętać o niemałych odległościach jakie będziemy musieli pokonać (np. przejazd z Erewania w Armenii do Tabrizu w północnym Iranie trwa ok. 20 h).
Niezależnie jednak jak i kiedy wybierzemy się do Iranu, możemy być pewni, iż będzie to podróż niezapomniana, która wprowadzi nas w bliskowschodni świat orientu, kultury islamu i burzliwej historii i polityki tego kraju.
malik | Wiza wjazdowa na lotnisku w Teheranie kosztowała w lutym 2015 60 euro (14 dni),dawali bez problemu, trzeba było tylko wpisać nazwy hoteli w których się spało w czasie podróży po Iranie.Zdjęcia nie wymagali, chociaż lepiej zabrać. Wiza turecka niepotrzebna jak nie zmieniasz i nie opuszczasz lotniska w Stambule. Nas Pegasus ze Lwowa z przesiadką w Stambule kosztował 720 zł od osoby . malik |