Konya - miasto położone w odległości ok. 100 km od Ankary. W XII w. było stolicą imperium seldżuckiego sułtanatu Rum. Znajdziemy tu wiele zabytków z owych czasów, jak Sultani Sarayi (Pałac Sułtanów), czy Alâedin Camii. Konya jednak zasłynęła na świecie z innego powodu. Jest to miasto Mevlany Celaleddin’a Rumi’ego.
Muhammed Celaleddin, któremu później nadano imię Mevlana (dosł: Nasz Pan) urodził się w 1207 r. w Chorasanie (dzisiejszy Afganistan). Jego ojcem był wielki uczony i sufi, Bahaeddin Veled. W 1220 r. Mevlana wraz z rodziną przeniósł się do Konyi w Środkowej Anatolii, gdzie pozostał aż do swojej śmierci w 1273 r. Po śmierci swojego ojca w 1231 r. przejął jego schedę jako uczonego. Mevlana pobierał nauki od Szemseddina z Tebrizu - sufiego i derwisza, który miał wpływ na jego późniejsze dzieła. Mevlana nawoływał do tolerancji, przebaczenia i poszukiwania oświecenia. Po jego śmierci, jego syn, Sultan Veled założył bractwo skupiające się wokół postaci zmarłego ojca. Początkowo nazywało się Celaliyye, później zmieniono nazwę na mevlevi (mewlewici). Większość ludzi kojarzy jednak potoczną nazwę „Zakonu Tańczących Derwiszy”, którzy poprzez swój wirujący taniec (sema) dążyli do mistycznego zjednoczenia z Bogiem.
Będąc w Konyi warto odwiedzić Mevlana Tekkesi - ośrodek zakonu, który powstał w XIII w. W jego murach mieści się grób Mevlany, tzw. Yeşil Tube (Zielony Grobowiec). Mauzoleum robi ogromne wrażenie. Nastrój w nim panujący ma wymiar mistyczny. Oprócz samego grobu, znajduje się tu niewielkie muzeum, w którym zgromadzono pięknie zdobione księgi Koranu, a także muzeum przedstawiające historię Zakonu. Bractwo Derwiszów rozwiązano na polecenie Ataturka w 1925 r.