Kowno - drugie pod względem wielkości miasto na Litwie, dawniej było stolica państwa. Położone jest na Kowieńszczyźnie nad Niemnem. Pierwsza osada powstała tu prawdopodobnie w IV-V w. O Kownie znajdziemy wzmianki już z XI w. W czasie wojen z Krzyżakami wzniesiono tu zamek o nazwie Kawen. Za formalny początek miasta uważa się rok 1361. Prawa miejskie Kowno otrzymało w 1408 r. Dzięki handlowi i napływowi kupców do miasta, nastąpił jego rozkwit. Od XVII w. miasto straciło na znaczeniu, by ponownie rozkwitnąć w połowie XIX w. Po I Wojnie Światowej przez 20 lat Kowno pełniło rolę stolicy.
Będąc w Kownie warto zwiedzić zamek kowieński położony u zbiegu Willi i Niemna, Wzniesiony został najprawdopodobniej w XIII w. Zamek został zniszczony przez Krzyżaków. Obecne pozostałości to ruiny drugiego zamku zbudowanego w XIV w.
Kowno może się poszczycić wspaniałą Starówką z wieloma zabytkami. Starówka jest wyłączona z ruchu samochodowego, przez co można ją zwiedzać bez przeszkód, w ciszy i spokoju. Najładniejszą kamienicą Kowna jest XV-wieczny Dom Perkuna będący przykładem gotyku płonącego. Tutejszy Rynek jest jedynym w całości zachowanym na Litwie zespołem zabudowy głównego placu miejskiego. Przy rynku znajdziemy kościół i klasztor Jezuitów, Archikatedrę, barokowy Pałac Syrucia.
Bazylika Archikatedralna jest jednym z najważniejszych zabytków Kowna. Stanowi ona największy kościół gotycki na Litwie. Jej budowę rozpoczęto w XV w. Budowę ukończono dopiero w XVII w. w XVIII w. spłonęła w pożarze i została odbudowana. Świątynia wyróżnia się wspaniałym wnętrzem z bogatymi, barokowymi dekoracjami.
Oprócz samej Starówki, licznych świątyń, kamienic i pałaców warto poświęcić trochę czasu tutejszym muzeom i tzw. Nowemu Miastu, gdzie skupiają się sklepy, restauracje oraz gmachy użyteczności publicznej.