Uluru - inaczej nazywana Ayers Rock, formacja skalna w centralnej części Australii, w Terytorium Północnym. Uluru oddalona jest o ok. 400 km od Alice Springs. Wchodzi w skład Parku Narodowego Uluru - Kata Tjuta. Skała ta przez wiele lat uznawana była za największy monolit świata, jednak okazało się, że po pierwsze nie jest największym, a po drugie wcale nie jest monolitem tylko częścią większego kompleksu. Po raz pierwszy opisał ja Ernest Giles w 1872 roku.
Uluru jest przykładem twardzielca. Mierzy ponad 300 m wysokości i 8 km obwodu. Jej czerwony kolor powoduje tlenek żelaza. Jest to Święta Skała rodzimej ludności Australii - Aborygenów. W jaskiniach u jej podnóża można znaleźć wiele malowideł ściennych charakterystycznych dla kultury Aborygenów.
Niegdyś stworzono tu cały kompleks turystyczny, zabierając ziemię Aborygenom. W 1985 roku rząd Australii postanowił „oczyścić” okolice Skały z wszelkiej infrastruktury i oddać ziemie jej pierwotnym właścicielom pod warunkiem, że oni z kolei wydzierżawią ją rządowi. Utworzono tu park narodowy, a najbliższym miasteczkiem, gdzie zatrzymują się turyści przyjeżdżający zwiedzić Uluru jest Yulara. Każdy przewodnik chcący oprowadzić turystów po Uluru jeśli nie jest Aborygenem, musi przejść specjalny trening, aby móc opowiadać aborygeńskie opowieści i historie.
Turyści chetnie przyjeżdżają do Uluru, gdyż jest to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Australii. Najlepszym momentem na podziwianie Skały jest moment wschodu i zachodu słońca, kiedy to skała zmienia kolory. Ciekawą formą zwiedzania SA loty widokowe nad Uluru, a także wspinaczka po Skale. Na ścianie Uluru zamontowano specjalne łańcuchy, które ułatwiają wspinaczkę. Niestety, wiele osób poniosło tu śmierć.