Wielka Rafa Koralowa - inaczej: Wielka Rafa barierowa (Great Barrier Reef) jest największa na świecie rafa koralową. Położona jest wzdłuż północno- wschodniego wybrzeża Australii. Obejmuje około 3 tysiące pojedynczych raf i ponad 900 wysp, jej szerokość wynosi od 2 km do 150 km, grubość tworzącej ją warstwy koralowca to 500 m. Wiek rafy szacuje się na ok. 20 mln lat.
Odkrywcami Wielkiej rafy byli Luis Vaez de Torres (1606), James Cook (1770) oraz William Bligh „Bounty” (1789). Rafa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Powierzchnia parku chronionego przez UNESCO wynosi 346 000 km2.
Rafę zamieszkują różnokolorowe gatunki koralowców i gąbek, ślimaki morskie, rozgwiazdy, a także rożne gatunki ryb i zwierząt. Spotkamy tu zarówno meduzy, jak i rekiny. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziemy tak dużej ilości żółwi morskich, jak na Wielkiej Rafie. Żyją tu także małże, jeże morskie i robaki. Ryby i inne podwodne zwierzęta żyją tu w symbiozie.
Najłatwiejszy dostęp do zwiedzenia Rafy jest z Północnego Queensland. Okolice Cairns SA doskonałą bazą wypadową zarówno na nurkowanie na Rafie, jak i na okoliczne wysepki.