Wycieczka Czechy - Austria 2008
Część II - Austria.
Wiedeń - miasto położone na brzegach Dunaju, usytuowane na szlaku między Wschodem a Zachodem, zawsze znajdowało się w centrum europejskiej historii. Wiedeń to miasto niezwykłe, przyciągające bogatą historią i architekturą, wspaniłą ,ponadczasową muzyką, kawiarenkami oraz zielonymi i ukwieconymi ogrodami-tu każdy znajdzie coś dla siebie.
Zwiedzanie Wiednia rozpoczęliśmy od Placu Marii Teresy - na środku placu znajduje się wielki pomnik arcyksiężnej Austrii - Marii Teresy, natomiast po obu jego stronach niczym bliźniaki usytuowane są muzea - Muzeum Przyrodnicze, naprzeciw - Muzeum Sztuk Pięknych. Następnie kierujemy się pod budynek Parlamentu - zbudowany w stylu helleńskiego antyku - główne skrzydło z ośmioma korynckimi kolumnami przypomina grecką świątynię. Przed frontowym wejściem znajduje się fontanna ze statuą Pallas Ateny. Wszystko to bardzo efektownie się prezentuje. Dalej przechodzimy pod neogotycki ratusz o wyglądzie pałacu z 98 metrową wieżą na szczycie której umieszczony został ponad trzy metrowej wysokości rycerz. Na uroczym dziedzińcu ratusza latem odbywają się koncerty. Udajemy się pod Koścół Wotywny (pod wezwaniem Boskiego Zbawiciela), ufundowany w podzięce po udaremnionym zamachu na cesarza Franciszka Józefa I.
Kolejnym ciekawym punktem zwiedzania Wiednia była wizyta w przepięknym ogrodzie różanym - z tego miejsca mamy już tylko krok by znaleźć się przy cesarskim pałacu zimowym - Hofburgu. Pałac Hofburg to okazałych rozmiarów symbol świadczący o sile i bogactwie ponad sześćsetletniego panowania Habsburgów. Różnorodne style architektoniczne doskonale ze sobą harmonizują. W pięknych wnętrzach pałacu mieszczą się muzea-skarbiec oraz zespół trzech muzeów - zbroi, Efezu i starych instrumentów. My wybraliśmy to drugie - wielkie wrażenie zrobiło na nas muzeum zbroi, chyba największe na świecie.
Po trudach zwiedzania przyszedł czas na chwilę wytchnienia - w znanym i przyjemnym punkcie gastronomicznym sieci „Rosenberger” zjedliśmy pyszny sernik popijając wiedeńską kawką (do zamówionej kawy dostaje się drugi, nowy kubek na pamiątkę). Restauracja ma charakter samoobsługowy, serwuje dania obiadowe, sałatki, owoce, ciasta, desery, gorące i zimne napoje - polecamy!
Po czasie wolnym udaliśmy się do pięknej, zabytkowej Katedry św. Szczepana. Katedra przez Austriaków nazywana jest Katedrą św. Stefana, gdyż w ich języku nie ma odpowiednika imienia Szczepan. Świątnia bogata w historię, sięgającą roku 1359, kiedy to 7 kwietnia kamień węgielny położył Książe Rudolf IV (tym czynem zasłużył sobie na przydomek Założyciel). Katedra jest najważniejszym i najbardziej znanym kościołem w Wiedniu, to niejako symbol miasta, warto zagłębić się zatem w jej ciekawą historię. Spacerując ulicą Graben podchodzimy pod piękną kolumnę ku czci Trójcy Świętej z 1693r.Tak kończy się nasz pierwszy, pełen wrażeń dzień w Wiedniu.
Drugi dzień zwiedzania Wiednia rozpoczęliśmy od przepięknego pałacu Schonbrunn. To letnia rezydencja cesarska - czaruje bogactwem wnętrz oraz wspaniałymi, rozległymi ogrodami. W komnatach pałacu możemy podziwiać piękno i przepych cesarskiego życia. Pełni wrażeń po zwiedzeniu wnętrz przeszliśmy na cudownego parku, zaprojektowanego we francuskim stylu, z przystrzyżonymi ścianami drzew, alejkami, dywanami kwiatów, trawnikami i fontannami. Ogrody te są zaliczane do najpiękniejszych w Europie. Już w roku 1792 założono w nim ogród zoologiczny, który można oglądać do dnia dzisiejszego. Wielką atrakcją jest fontanna Neptuna z 1780r. oraz Glorietta położona na wzniesieniu, z którego roztacza się piękny widok na pałac i Wiedeń. Zwiedzający ogrody mogą zobaczyć też palmiarnię z 1883r. oraz ruiny rzymskich budowli. Wizyta w pałacu i ogrodach Schonbrunn była niezwykle przyjemnym punktem wycieczki.
Dalej trasa naszego zwiedzania zawiodła nas na wzgórze Kahlenberg - miejsca związanego z postacią naszego wspaniałego króla Jana III Sobieskiego i jego chwalebnym zwycięstwem nad Turkami (przychodząc z odsieczą ze swymi wojskami, ocalił nie tylko Wiedeń ale całą Europę). Na wzgórzu stoi kościół pod wezwaniem św. Józefa, w którym kaplica Sobieskiego przypomina o historycznej mszy w roku 1683 odprawionej przed walką z Turkami. Z Kahlenberg roztacza się piękny widok do Dunaj i Wiedeń.
Wracając do centrum miasta mijamy malowniczą wioskę winiarzy Grinzing. Następnie udajemy się pod znany dom Hundertwassera - miejsce ciekawe i niezwykle barwne. Po wielu wrażeniach nadszedł czas na posiłek - tym razem w klimatycznej restauracji usytuowanej w piwnicy w centrum Wiednia.
Po smacznym posiłku odwiedzamy park miejski, w którym podziwiamy pomnik złotego Johana Strausa. Stamtąd kierujemy się na Prater - to jeden z najbardziej znanych parków rozrywki w Europie. Jego symbolem jest wielki diabelski młyn, skonstruowany w latach 1896-97. To miejsce rozrywki dla dzieci jak i dorosłych. Na koniec naszego pobytu w Wiedniu część naszej grupy udała się na koncert do Hofburga, pozostali, jak i my mieliśmy czas wolny na samodzielne spacery. My swój czas wolny wykorzystaliśmy na romantyczny spacer po ogrodzie różanym, udaliśmy się również pod ratusz, gdzie odbywał się festyn i na wielkim telebimie wyświetlany był koncert muzyki poważnej - to były sympatyczne chwile.
Wiedeń to wspaniałe miasto, które zachwyciło nas klimatem, architekturą, muzeami, ogrodami oraz niepowtarzalną muzyką J.Strausa.
Przeczytaj także Część I wycieczki - podróż Czechy 2008.
Brak komentarzy. |