Oferty dnia

Polska - Adamówka - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Adamówka

Gmina Adamówka leży na północnej rubieży Podkarpacia, tuż za rzeczką o intrygującej nazwie „Złota” zaczyna się Lubelszczyzna. Chyba najbardziej niezwykłą miejscowością jest Majdan Sieniawski. Nie dość, że jest tu kilka ważnych Miejsc Pamięci Narodowej i sporo tradycyjnych domostw, to atrakcją jest samo rozplanowanie zabudowy, które musi być postrachem geodetów i kartografów. No bo mówimy o rozległej wsi, gdzie siedziby ludzkie nagle się kończą i dalej jest las lub pole, by potem znowu się pojawić. I tak przez wiele kilometrów w układzie prostokąta z kilkoma łącznicami pomiędzy dłuższymi bokami.

W innych miejscowościach nie ma takich topograficznych rebusów, za to wszędzie można znaleźć coś interesującego. W Adamówce na uwagę zasługuje nowy kościół, tradycyjny w formie, tak tradycyjny, że od razu wiemy, że to świątynia, a nie np. skocznia narciarska.

W Cieplicach odnajdziemy sztandarowy zabytek gminy czyli dawną cerkiew grekokatolicką z 1904 roku, dziś kościół rzymskokatolicki, ale z elementami wyposażenia swego poprzednika. Mam tu na myśli ikony, które umieszczono w ołtarzu głównym, w tym obecnych Patronów Św. Piotra i Pawła. Kiedyś ta cerkiew była pod wezwaniem Narodzenia NMP i taka ikona też widnieje w ołtarzu.

Kilka kilometrów na południe od Adamówki, przy drodze głównej w stronę Sieniawy, znajduje się cmentarz wojenny z okresu I Wojny Światowej. Jest na nim także nagrobek późniejszy, bo z 1939 roku i kryje żołnierza Armii Czerwonej, która dotarła tutaj idąc na spotkanie swych niemieckich sojuszników. Kursując pomiędzy wsiami mijamy albo malownicze pola, albo piękne lasy zwane Sieniawskimi, warte włóczęgi o każdej porze roku.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?

Na pierwszym miejscu jest dawna cerkiew w Cieplicach z częściowo zachowanymi ikonami w ołtarzu głównym. Warto zadumać się nad starymi dziejami Polski przy Kopcu Grunwaldzkim w Majdanie Sieniawskim oraz tymi najnowszymi przy mogile Czerwonoarmisty. Do spenetrowania są przepastne Lasy Sieniawskie, a miłośnicy ładnych widoków ,znajdą dosyć odpowiednich miejsc, by je uwiecznić aparatem fotograficznym.

Porady i ważne informacje

Gminę Adamówka przecina droga Nr 835 z Lublina do Dynowa o układzie południkowym, można się tam także dostać z zachodu od strony Kuryłówki oraz ze wschodu od Cieszanowa. Poza tą główną drogą ,inne są na ogół pustawe ,można naprawdę rozkoszować się prowadzeniem auta.

Autor: Roztoczan / 2012.10
Komentarze:
Brak komentarzy.