Oferty dnia

Polska - Łaszczów - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Łaszczów

Swoistym znakiem rozpoznawczym Łaszczowa są trzy 10 metrowe figury, wystawione tu w XVIII wieku dla ochrony przed wszelkimi żywiołami i nieszczęściami. Dwie z nich - Świętej Tekli i Świętego Antoniego łatwo znaleźć, trzecia - Maryjna, ukryła się za świerkami przy skrzyżowaniu z drogą na Tyszowce. Jest jeszcze czwarta - w Nadolcach. Postawiono ją na początku XIX wieku dla upamiętnienia zasług wojennych Franciszka Łukowskiego, który z pewnością nie przypuszczał, że dwa wieki później zostanie zdobyta przez rodzinę bocianią. Widok bocianów na pełnej ozdób kolumnie jest zgoła niesamowity. Ale zdjęcie z bliska zrobić trudno, bo boćki są płochliwe.

Spacerując po mieście Łaszczowie (od niedawna, po ponad stuletniej przerwie) człowiek co rusz napotyka się na ślady dawnej świetności. A to pozostałości dworu, urządzonego w dawnym kolegium jezuickim po kasacie zakonu w 1773 roku, a to synagoga w dawnej zbrojowni, a to wreszcie odtworzona karczma z wieżą widokową. Koniecznie trzeba na nią wejść, by dobrze ogarnąć wzrokiem okolicę.

Gmina Łaszczów leży na terenie Grzędy Sokalskiej, pagórkowatej krainy ciągnącej się od Krynic do Sokala. Akurat przy samym Łaszczowie jest płasko, gdyż miasto leży w dolinie rzeki Huczwa, ale wystarczy pojechać parę kilometrów na północ, by dotrzeć do tzw. Skarpy Dobużańskiej, rezerwatu przyrody, który nie tylko chroni stepową roślinność, ale również dostarcza niezapomnianych widoków ze szczytu wzniesienia.

Z rezerwatu blisko już do wsi Nabroż ze znanym Sanktuarium Maryjnym. Jego sercem jest obraz Matki Boskiej Szkaplerznej, od wieków uznawany za cudowny. Potwierdzenie tego faktu miało miejsce 25 maja 1944 roku, gdy w wyniku walk polsko - ukraińskich spłonął doszczętnie XVII wieczny kościół, a obraz nie doznał żadnego uszczerbku.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?

Koniecznie trzeba odszukać trzy 10 metrowe figury stojące w samym Łaszczowie dedykowane Matce Bożej, św. Tekli i św. Antoniemu. W sąsiadujących z Łaszczowem Nadolcach jest jeszcze jedna figura, świecka, latem okupowana przez rodzinę bocianią.

W Łaszczowie warto wyjść na wieżę w odtworzonej karczmie oraz zwiedzić ruiny dworu - dawnego kolegium jezuickiego. Miłośnicy kolei nie powinni przegapić zespołu dworca starej ciuchci. We wsi Nabróż jest znane Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem MB Szkaplerznej z Dzieciątkiem, który ocalał ze spalonego doszczętnie kościoła. Stamtąd tylko krok do wspaniałego rezerwatu przyrody „Skarpa Dobużańska”.

Porady i ważne informacje

Do Łaszczowa najlepiej dotrzeć od strony Tomaszowa Lubelskiego skręcając na wschód z drogi Nr 17. Sieć dróg w gminie jest całkiem dobra, ruch jest niewielki, gdzieniegdzie wręcz zerowy. Okolica jest bezpieczna ,a ludzie po kresowemu bardzo obcym życzliwi.

Autor: Roztoczan / 2012.09
Komentarze:

AniaMW
2012-12-08

Fajnie, że opisujesz takie mało znane zakamarki Polski :)