Oprócz tysięcy nietoperzy zimujących w olsztyńskich jaskiniach i kilkudziesięciu gatunków roślin przytulających się do skał, Gmina Olsztyn słynie z osobliwego krajobrazu wapiennych ostańców wznoszących się nad starymi bukowymi lasami i malowniczymi nieużytkami.
Jedną z pereł Olsztyńskiego krajobrazu jest, największy znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, rezerwat przyrody Sokole Góry. Znajduje się tu kilkanaście jaskiń, z których najsłynniejsze to jaskinie: Maurycego, Pod Sokolą Górą, Studnisko, Olsztyńska, Wszystkich Świętych i Koralowa. Wyższe partie rezerwatu to naturalny las bukowy.
Przy szosie Olsztyn - Biskupice znajduje się - wybitne wzgórze ostańcowe (340 m n.p.m.) w formie skalnego grzebienia zwieńczonego krzyżem. Jest to najbardziej skalisty i górski fragment Wyżyny.
Liczne wzgórza zdobione malowniczymi wapiennymi ostańcami, bogata roślinność, różnorodny świat zwierząt, tworzą niepowtarzalny, wręcz bajkowy krajobraz Gminy Olsztyn, czyniąc ją jedną z najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc na Jurze.
Nigdzie indziej w Polsce nie można spotkać tak dużego urozmaicenia na tak niewielkim terenie. W okolicach Olsztyna znajduje się ponad 800 gatunków roślin naczyniowych. Dużym bogactwem gatunków szczycą się również rośliny niższe: ok. 400 gatunków grzybów dostrzegalnych gołym okiem, ponad 200 gatunków mchów. Przykładem są: skalnica gronkowa i przytulia olsztyńska - niepozorna roślinka, która rośnie tylko na zamkowym wzgórzu w Olsztynie i nigdzie indziej na świecie.
Gmina Olsztyn słynie z doskonałych warunków do uprawiania turystyki pieszej rowerowej i konnej, wspinaczki skałkowej, speleologii i paralotniarstwa, a zimą narciarstwa biegowego.
Brak komentarzy. |