Oferty dnia

Polska - Augustów - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Augustów

Do Augustowa wybraliśmy się całkiem spontanicznie. Tego dnia byliśmy od rana w Ełku lecz, z powodu niepewnej pogody, nasze plany popłynięcia na jezioro spaliły na panewce. Rzut oka na mapę i decyzja zapadła - jedziemy do Augustowa.

Po dotarciu na miejsce przejechaliśmy przez miasto i również zupełnie przypadkowo trafiliśmy do Portu Żeglugi Augustowskiej. Z portu wypływają rejsy statkami po augustowskich jeziorach dwoma trasami:

STUDZIENICZNA
Trasa rejsu przebiega przez następujące akweny wodne: Rzeka Netta - Jezioro Necko - Rzeka Klonownica - Jezioro Białe - Śluza w Przewięzi - Jezioro Studzieniczne.

Statki wypływają z Portu w Augustowie i powracają do tego samego miejsca. Rejs w obie strony trwa do 3 godz. Trasa ta przyjęła nazwę trasy „Papieskiej”, którą z Augustowa do Studzienicznej 9 czerwca 1999r. statkiem Żeglugi Augustowskiej przepłynął Papież Jan Paweł II.

ROSPUDA
Rospuda - zielona linia żeglugowa przebiegająca w całości szlakiem Rospudy począwszy od ujścia rzeki do Kanału Bystrego w rejonie zatoki Portu Żeglugi, poprzez przepływ Rzeki Netty, Jeziora Necko i Jeziora Rospudy jest trasą o najciekawszym i najbardziej atrakcyjnym układzie hydrologicznym Doliny Rospudy. Doliny aktualnie wzbudzającej największe zainteresowanie w Europie. Czas rejsu to ok 2 godziny.

Wybraliśmy rejs na jezioro Rospuda. Na „Trasę Papieską” nie było już biletów. Rejs przebiega piękną trasą. Statek płynie cicho pośród jezior aż do wyspy Wianek na końcu jeziora Rospuda gdzie znajduje się ujście malowniczej rzeki o tej samej nazwie.

Niepowtarzalną atmosferę rejsu urozmaicają stare piosenki jak „Augustowskie Noce”, „kormorany” i inne przeboje z tego okresu. Oprócz przepływu opisaną wyżej trasą, statek wpływa też do śluzy na Kanale Augustowskim gdzie demonstrowane jest działanie śluzy. Cena rejsu to 40 zł od osoby. Na statku można kupić gorące i zimne napoje oraz piwo. Naprawdę przyjemna sprawa, polecamy.

Po relaksującym rejsie pojechaliśmy na stary Augustowski Rynek. Sam Rynek ze starymi, kolorowymi kamieniczkami i licznymi knajpkami, jak i przylegający do niego Park Miejski są bardzo piękne i posiadają fajną wakacyjną atmosferę. Nieopodal Rynku mieści się ciekawa Bazylika wybudowana w stylu eklektycznym.

Fajnie jest pochodzić urokliwymi uliczkami miasta. Wzdłuż rzeki Netta ciągnie się pasaż i piękny park. Można nim dojść do mostu, gdzie po drugiej stronie rzeki znajduje się port mniejszych łodzi pływających na rejsy po pobliskich jeziorach. Oferowane są tam przeróżne krótsze i dłuższe trasy a cena rejsu łodziami typu gondola lub katamaran wynosi 40 - 60 zł, w zależności od trasy. Planowaliśmy rejs taką łodzią następnego dnia ale deszczowa, barowa pogoda pokrzyżowała nam plany.

W Augustowie można dobrze zjeść. Szczególnie polecamy dania ze świeżych lokalnych ryb - super! Koło Portu Żeglugi Augustowskiej znajduje się też małe ale ciekawe muzeum.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Porady i ważne informacje

Liczący ponad 30 tys. ludności Augustów to miasto w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy Augustów. Augustów położony jest w zachodniej części Równiny Augustowskiej, wchodzącej w skład Pojezierza Litewskiego, nad rzeką Nettą, pomiędzy jeziorami Necko, Białym i Sajno. Od wschodu, południa i północy otoczony jest Puszczą Augustowską, leżącą w znacznej części (ponad 114 tys. ha) na terenie Zielonych Płuc Polski.

Historia Augustowa
Do końca XIII wieku tereny dzisiejszego Augustowa należały do ziem zamieszkiwanych przez plemię Jaćwingów, pokonanych ostatecznie w 1283 roku przez zakon krzyżacki. Po upadku Jaćwieży ziemie te wyludniły się i nie były zasiedlane do roku 1422, kiedy to pokój melneński ustalił przebieg granic na tym terenie i zaczęła się ponowna kolonizacja. Pod koniec XIV wieku nad rzeką Nettą istniał niewielki zamek krzyżacki Metenburg, doszczętnie zniszczony przez wielkiego księcia Witolda w 1392 roku, jednak nie jest pewne, czy był zlokalizowany w obrębie współczesnego miasta.

Według legendy Augustów zawdzięcza swoje powstanie pierwszej schadzce Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, dla upamiętnienia której król założył w jej miejscu miasto. W istocie pierwsza pisana wzmianka o osadzie nad Nettą pochodzi z 1496 roku i dotyczy komory pobierającej cło u przeprawy rzecznej. W 1526 roku powstała tu karczma wystawiona przez Jana Radziwiłła na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Litwy i Białorusi do Prus, Warszawy i Krakowa.

Augustów prawa miejskie magdeburskie otrzymał dopiero 17 maja 1557 roku od króla Zygmunta Augusta. Do roku 1569 Augustów należał terytorialne do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Podczas potopu szwedzkiego miasto spalili zbuntowani Tatarzy z wojsk Jana Kazimierza, którzy byli niezadowoleni z podziału łupów z bitwy pod Prostkami.

Po Kongresie wiedeńskim w roku 1815 Augustów znalazł się w granicach Królestwa Polskiego (Kongresowego). Został stolicą nowo utworzonego województwa augustowskiego, a od 1837 roku guberni augustowskiej. Urzędy tymczasowo umieszczono w Suwałkach z braku odpowiednich budynków. Projekty rozbudowy Augustowa w stylu klasycystycznym opracował Henryk Marconi. W roku 1825 pod kierunkiem Ignacego Prądzyńskiego rozpoczęto budowę Kanału Augustowskiego.

Rozwój Augustowa został przerwany przez wybuch powstania listopadowego. W okolicach Augustowa toczyły się walki, zaś miasto przechodziło z rąk do rąk. Po powstaniu nie zrealizowano planów rozbudowy miasta. Kanał Augustowski ukończono w 1839 roku, jednak nie zyskał on planowanego znaczenia gospodarczego. Również w czasie powstania styczniowego w okolicach Augustowa toczyły się walki, podczas których szczególnie zasłynął oddział pod dowództwem Józefa „Wawra” Ramotowskiego. W roku 1899, w związku z budową koszar carskich, Augustów uzyskał połączenia kolejowe. W XIX wieku w regionie kwitł przemyt, spowodowany bliskim położeniem miasta z granicą Prus i Rosji.

Zniszczenia przyniosły miastu I i II wojna światowa. W lipcu 1945 roku Armia Czerwona, NKWD, Smiersz wspólnie z UB przeprowadziły tzw. obławę augustowską w celu wyłapania żołnierzy podziemia niepodległościowego. Sowieci utworzyli w okolicy sieć obozów filtracyjnych, gdzie przetrzymywali Polaków pod gołym niebem, skrępowanych drutem kolczastym w dołach zalanych wodą. Od połowy lat dwudziestych XX wieku Augustów stał się popularnym letniskiem. Od 1993 roku miasto posiada status uzdrowiska (bogate złoża borowiny, w okolicy źródła wody mineralne).

Autor: kangur / 2011.07
Komentarze:
Brak komentarzy.