Z Woszczeli, gdzie spędzaliśmy nasze Mazurskie wakacje, do Ełku jest zaledwie ok. 15 minut jazdy, więc gościliśmy tam dosyć często. Jest to piękne, zadbane i bardzo czyste miasto z niepowtarzalnym mazurskim klimatem. Nie sposób się tu nudzić. Można wypożyczyć żaglówkę czy rower wodny i popływać po jeziorze, można pochodzić po mieście pełnym kolorowych kamieniczek, starych kościołów i pięknych parków, pospacerować promenadą wzdłuż jeziora udekorowaną drewnianymi rzeźbami.
Niestety Zamek Krzyzacki z XIV wieku na wyspie Jeziora Ełckiego jest obecnie remontowany i zamknięty dla zwiedzających. Fajną i znaną atrakcją Elku jest Ełcka Kolej Wąskotorowa wraz z Muzeum Kolejnictwa i Skansenem Pszczelarskim (opisałem je w oddzielnej podróży).
W Ełku można też bardzo dobrze zjeść. Wiele knajpek w mieście i przy Promenadzie nad jeziorem serwuje wspaniale świeże ryby i inne specjały. Polecam okonia na plackach z ziarnami... palce lizać i prosić o więcej :). Mała knajpka przy ulicy Wojska Polskiego (pomiędzy ulicami Mickiewicza i Armii Krajowej) serwuje chyba największe i jedne z najsmaczniejszych kebabów jakie w życiu jadłem :). Ełk słynie też z wielu sklepów z biżuterią z bursztynu.
Ełk (dawniej Łek, a po niemiecku Lyck) to miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to największe miasto na Mazurach i stolica Powiatu Ełckiego. Liczący ok. 58 tys. ludności Ełk położony jest na Pojezierzu Ełckim, będącym częścią Pojezierza Mazurskiego. Miasto leży nad Jeziorem Ełckim, Jeziorem Sunowo i rzeką Ełk. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. Jest to główny ośrodek edukacyjny, gospodarczy i turystyczny regionu.
Miasto powstało jako podgrodzie zamku krzyżackiego w końcu XIV wieku, uzyskało prawa miejskie w 1445 roku. Pierwszym, który wymienia nazwę Łek jest Długosz, według Jaćwingów słowo oznaczało najprawdopodobniej „białą wodę”.. Nazwa osady wzięła od rzeki nad którą ją założono. Wysuwano też hipotezę, że nazwa wywodzi się od słowa łęg - nadbrzeżna łąka.
Po II Wojnie Światowej Ełk był wyludnionym miastem powiatowym, zasiedlono go mieszkańcami z Kresów: Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny. Miasto znalazło się pierwszy raz od czasów swojego istnienia w granicach Państwa Polskiego, aczkolwiek w wiekach poprzednich niejednokrotnie było zdobywane przez Polaków, w latach 1525-1657 było wasalne wobec Polski (stanowiło jej lenno), a w wiekach XIX i XX znajdował się w mieście silny ośrodek polskości.
Najciekawsze zabytki i miejsca w Elku to:
Brak komentarzy. |