Oferty dnia

Polska - Łagów, spływ kajakowy Paklicą - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Łagów, spływ kajakowy Paklicą

Łagów odwiedziłam po raz ósmy. To miejscowość, do której zawsze będę miała szczególny sentyment. W dzieciństwie każde lato spędzałam właśnie tutaj :). Łagów jest miejscem magicznym, pełnym uroku i błogiego spokoju. Tam mam wrażenie, że czas stoi w miejscu. Te same pensjonaty, sklepy, knajpy, domy pozostały niezmienione od lat.

Niedaleko Łagowa jest biuro, które organizuje spływy kajakowe w tamtej okolicy. Zdecydowaliśmy się na spływ Paklicą, na odcinku Lubrza - Gościkowo. Atrakcją spływu jest obcowanie z dziką przyrodą tamtego regionu (bobry, dziki, jelenie, sarny, orzeł bielik, perkoz dwuczuby, łabędzie), jak również kontakt z historią w postaci obiektów militarnych i hydrotechnicznych wchodzących w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz unikalny obiekt sakralny - niezwykłej urody pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu.

Spływ rozpoczyna się w Lubrzy, skąd płynie się prostym odcinkiem w kierunku jeziora Lubrza Mała. Trasa wiedzie przez jezioro Paklicko Wielkie ( ok. 2 km), gdzie dopływamy do kolejnego zwężenia. Dalej rozpoczyna się chyba najciekawszy odcinek prawie puszczański: zwalone drzewa, mokradła, torfowiska - rzadko odwiedzane przez człowieka, które są wymarzonym miejscem dla dzikich zwierząt i ptactwa wodnego. Po lewej stronie znajduje się rezerwat przyrody z okazałymi dębami. Następnie dopływamy do niewielkiego jeziora, które szczególnie upodobały sobie łabędzie i lilie:) Stąd już widać wieże klasztoru w Gościkowie- Paradyżu. Nasz spływ dobiega końca przy samym klasztorze.

Spływ był niesamowity, mimo deszczu, który nam towarzyszył na samym początku. Już powoli planujemy kolejny, tym razem na dłuższym odcinku :).

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
  • Świebodzin;
  • Łagów - to miejscowość turystyczna położona nad jeziorami Pojezierza Łagowskiego: Trześniowskim (186 ha, głęb. 58,8 m) i Łagowskim (82 ha). Nazywana jest perłą ziemi lubuskiej. Najstarsza część miejscowości znajduje się na przesmyku między wyżej wspomnianymi jeziorami. W Łagowie znajduje się zamek joannitów, amfiteatr, na którym co roku odbywa się Lubuskie Lato Filmowe, które jest najstarszym festiwalem filmowym w Polsce, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Brama Polska (zwana też Poznańską) - jedna z obronnych bram Łagowa pochodząca z XV wieku. oraz Brama Marchijska (zwana też Niemiecką lub Berlińską) - pochodząca z XVI wieku druga brama obronna Łagowa. W dolnej części murowana, w górnej szachulcowa.
Porady i ważne informacje
  • spływ kajakowy Paklicą (jeden etap) rozpoczyna się w Lubrzy, a kończy w Gościkowie przy klasztorze. Jest to odcinek ok. 15 km i pokonuje się go w ok. 5 godzin. Spływy rozpoczynają się między godziną 9, a 11. Po zakończeniu trzeba skontaktować się z biurem, aby ktoś przyjechał po kajaki i załogę :);
  • wejście na wieżę zamku joannitów kosztuje 4 zł. Z niej rozpościera się wspaniały widok na miejscowość i jeziora.
Autor: trotamundos / 2011.07
Komentarze:
Brak komentarzy.