Polska - Szczyrk - relacja z wakacji
Słoneczny i wyjątkowo ciepły Prima Aprilis skłonił nas do popołudniowego wypadu za miasto. Wybraliśmy Szczyrk. U nas, w Bielsku, już po zimie nie ma najmniejszych śladów… Jednak góry (nawet te „kapuściane” góry, jak nazywane są przez Podhalan Beskidy) rządzą się swoimi prawami. Wyjeżdżając drogą szybkiego ruchu z miasta odsłoniły się przed nami ośnieżone wierzchołki… Pilska – z prawej i Babiej z lewej strony. Ale to te najwyższe w naszej okolicy. Jakież było nasze zdziwienie, jak zobaczyliśmy, że nawet na Skrzycznym sporo jeszcze białych łat zalega, a nawet na samym dole, w Szczyrku, w dolnych partiach zeskoku skoczni na zboczach Skalitego – mogliśmy popatrzeć na śniegowe wspomnienie zimy. Okazało się, że jeszcze było też trochę amatorów jazdy na nartach w koszulkach z krótkimi rękawami, jednak osobiście – o tej porze roku – już bardziej rozglądam się za wiosną, niż za zimą.
I to właśnie Prima-Aprilisowy psikus. Wiosny jeszcze nie widać. Wokół szaro, jeszcze się drzewa ani trawy nie zielenią, a temperatura – wskazuje nam już raczej lato (!) +27 nawet w cieniu. Lato o przedwiośniu – świetna okazja do przyjemnego spaceru po Szczyrku, przez który zwykle tylko przejeżdżamy, jadąc na narty lub na wędrówki po górskich szlakach.
Mogliśmy przekonać się naocznie, jak Szczyrk się rozwija. Wyraźnie widać wzrastający standard zabudowy indywidualnej, przybywa obiektów gastronomicznych, sklepików i kramów z „pamiątkami” i wyrobami regionalnymi. W miejsce fragmentarycznie dostępnych dróżek nad Żylicą powstała kompleksowo zagospodarowana, bezpieczna ścieżka rowerowo-spacerowa nad szczyrkowską rzeką. Dla kierowców istotnym udogodnieniem są zaokrąglone krawężniki i wydzielona część chodników, wzdłuż całej głównej ulicy Szczyrku (po obu jej stronach), gdzie można zaparkować. Zmiany widoczne są też w obiektach sportowych i … zabytkowych. Zniknęła skocznia narciarska w Szczyrku-Biłej, a udoskonalona została skocznia na zboczach Skalitego. Obecnie jest to kompleks trzech skoczni (od K-95 po maleńką K-40), spełniających wymogi FIS. Amfiteatr – będący od zawsze – tuż pod skocznią też „nabrał formy”. Kiedyś był praktycznie tylko okazjonalną estradą na występy lokalnych zespołów folklorystycznych , czy też wakacyjnego Festiwalu Kultury Beskidzkej (na którym prezentuje się cała gama zespołów ludowych z wielu krajów, ni etylko europejskich). A teraz – stoi całoroczny, elegancki zabezpieczony obiekt. Dosłownie, co krok widać oznaki rozwoju. Pomyślałam sobie, wejdę do starego kościółka, tam nic mnie nie zaskoczy. I tu nic obłędniejszego. Znów zaskoczenie. Kościół przeszedł rewitalizację (10 lat temu! – przekonałam się, jak dawno w nim nie byłam!); a w dodatku – to już nie jest zwykły, zabytkowy „stary” kościółek w Szczyrku, pod wezwaniem św. Jakuba, lecz Sanktuarium św. Jakuba (od 2011r.). A na dużej tablicy przed sanktuarium przeczytałam, że przechodzi tędy „Beskidzki Szlak Jakubowy” – etap trasy pielgrzymkowej ze Starego Sącza do Santiago de Compestela (cała trasa liczy ponad 3800 km).
Podróże kształcą. Nie tylko te dalekie. Nawet tuż, tuż za miedzą, stale można czegoś nowego się dowiedzieć, coś nowego zobaczyć… Zwłaszcza – po jakimś czasie nieobecności :)
Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
Oczywiście w Szczyrku jest wiele ciekawych miejsc, godnych odwiedzin.
Przytoczę tu jedynie te 2 obiekty, na które zwróciliśmy uwagę tym razem.
- Sanktuarium Św.Jakuba
/ Inf. na podstawie: www.bractwojakuboweszczyrk.pl /
Na przełomie XVII i XVIII w. Szczyrk był jedną z wielu wsi należących do parafii
p.w. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. Dla upowszechnienia wiary katolickiej OO. Jezuici zorganizowali tutaj w 1730 roku pierwszą misję ewangeliczną. Jej pamiątką jest drewniany krzyż znajdujący się za ołtarzem w kaplicy u Walczaków.
W latach 1797-1800 zbudowano kościół, wraz z zapleczem mieszkalnym.Tak powstała parafia, której patronem zostaje Św. Jakub Apostoł – Starszy.
Dekretem Ks. Biskupa Bielsko-Żyweckiego Tadeusza Rakoczego, zabytkowy Kościół Św. Jakuba w Szczyrku staje się od 2011 roku SANKTUARIUM lokalnym Diecezji Bielsko – Żywieckiej.
Wystrój Sanktuarium jest utrzymany w stylu późnobarokowym, w większości w zabytki pochodzące z nowosądeckiego klasztoru norbertynów. Posiada trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajdują się trzy figury : pośrodku Św. Jakuba Ap., z boku po lewej stronie Św. Piotra, po prawej Św. Stanisława Kostki.
Poza prezbiterium istnieją jeszcze dwa ołtarze boczne: po lewej ołtarz Serca Jezusowego z figurą wykonaną z gipsu, po prawej ołtarz z obrazem Św. Jana Nepomucena – drugiego patrona parafii, pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku.
W 1814 roku umieszczono tutaj 14 barokowych obrazów malowanych na płótnie, przedstawiających drogę krzyżową Pana Jezusa.
Na chórze znajdują się organy, a po lewej stronie prezbiterium późnobarokowa ambona, z postaciami czterech ewangelistów, w dolnej części. Nad amboną baldachim, a pod nim płaskorzeźba przedstawiająca Św. Ambrożego z płonącym sercem w ręku.
Obok ołtarza głównego zachowała się kamienna chrzcielnica z 1800 roku, na wieży dzwon z 1691, a po zewnętrznej, wschodniej stronie sanktuarium krzyż rokokowy z 1797 r.
- Kompleks skoczni narciarskich ”Skalite”
/ według: www.szczyrk.cos.pl /
Skocznia narciarska „Skalite” powstała w 1937r. Pierwotnie osiągano na niej odległości do 40m. Po zakończeniu II wojny światowej skocznia została przebudowana przed narciarskimi Mistrzostwami Polski w 1948r., umożliwiając oddawanie skoków o długości do 70m. W latach 2007-2008 skocznia została po raz kolejny przebudowana – powstała wówczas skocznia K-95 (HS-106). Na przełomie 2007/2008 dobudowano obok skoczni K-95 obiekt o punkcie K usytuowanym na 70 metrze (HS-77). W latach 2009/2010 dobudowano trzecią skocznię - K-40. Na obiekcie organizowane są najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej.
Komentarze: