Polska - Wilczy Szaniec - Gierłoż - relacja z wakacji
Wilczy Szaniec /Gierłoż koło Kętrzyna, 1.07.2020
Wilczy Szaniec – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. Wikipedia
Las Gierłoż jest pozostałością dawnej puszczy położonej między Kętrzynem, a jeziorem Mamry. W lesie Gierłoż wybudowano w czasie trwania II wojny światowej kompleks około 80 budowli, w tym 7 schronów żelbetonowych ze ścianami grubymi na 8 m i stropami na 10 m oraz 40 schronów lekkich.Pozostałe budowle, to baraki murowane i drewniane.
Kwaterę Wolfsschanze wybudowano na obszarze ok. 4 km2. Wokół kwatery znajdowały się trzy koncentryczne strefy obrony. W pierwszej — budynki gospodarcze, schrony, stanowiska ogniowe i obserwacyjne. W drugiej – mieszkania oficerów i budynki służb pomocniczych. W trzeciej, sztabowej, przebywało ścisłe otoczenie Hitlera. W promieniu 10 km od strefy centralnej teren został całkowicie wyludniony. Przez kwaterę przebiegała linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo ze specjalną bocznicą do Wilczego Szańca (osobisty pociąg Hitlera nosił kryptonim Ameryka), droga Kętrzyn – Parcz oraz niedaleko kwatery lotnisko polowe.
Kwatera funkcjonowała niemal jak samowystarczalne miasteczko. Posiadała sieć energetyczną z własnymi zapasowymi generatorami, sieć ciepłowniczą, wodociągową, kanalizacyjną, teletechniczną oraz oczyszczalnię ścieków.
Turyści odwiedzający Wilczy Szaniec – dawną kwaterę dowodzenia Hitlera będą mogli zwiedzić nową ekspozycję historyczną związaną z jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego miejsca. Będzie ona nosiła tytuł „Wolfsschanze 20 .07.1944”. W dawnym schronie szefa sztabu Keitla zrekonstruowano wnętrze baraku narad w którym 20 lipca 1944 r. płk. Stauffenberg dokonał próby zamachu na Adolfa Hitlera. Była to najpoważniejsza akcja odsunięcia dyktatora od władzy i wcześniejszego zakończenia wojny.
W tym samym schronie prezentowane będą także wyniki poszukiwań prowadzonych na terenie Wilczego Szańca w ostatnich miesiącach. Będą to elementy wyposażenia prawdziwego schronu znanego z zamachu, przedmioty codziennego użytku mieszkańców kwatery, pozostałości po instalacjach elektrycznych, ciepłowniczych i wodnych. Jest to efekt owocnej współpracy z grupą poszukiwaczy głównie z gdańskiej fundacji „Latebra”.
Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Porady i ważne informacje
1. Zwiedzanie:
Bilet wstępu normalny – 15 zł
Bilet wstępu ulgowy– 10 zł
(uczniowie i studenci do 26 lat za okazaniem legitymacji)
Dzieci do 6 lat – wstęp wolny
Karta Dużej Rodziny -10 zł
2. Parking na czas zwiedzania:
Autokar - 25 zł
Camper, bus – 10 zł
Samochód osobowy – 5 zł
Motocykl – 2 zł
Rower – bezpłatnie
Obiekt jest udostępniony do zwiedzania dla wszystkich chętnych. Czynny jest codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00 - 20:00 włącznie ze świętami.
Tel. kontaktowy : 89 741 00 31 e-mail: wilczyszaniec@olsztyn.lasy.gov.pl
aktualna lista przewodników dostępna jest pod adresem http://www.it.ketrzyn.pl/pl/przewodnicy-2/
Za zwiedzanie i parking płatność gotówka lub kartą płatniczą pobierane są w kasie przy bramie wjazdowej (bez konieczności wysiadania z pojazdu)
Wykorzystane materiały:
https://atrakcje.mazury.pl/wilczy-szaniec/
Wikipedia
Polecam grochówkę w barze przy wjeździe.
Komentarze:
Jack 2020-11-28 | W Wilczym Szańcu byłem na w latach siedemdziesiątych XX w. Przewodnik, który nas oprowadzał, pochodził z tamtego regionu (tzn. z pewnością tam się osiedlił po wojnie) i opowiadał, jak można było bez problemu znaleźć masę pamiątek-powiedział, że w domu miał sporą kolekcję talerzy z motywami swastyki, SS, etc. Również wspominał, że nikt nie chciał prowadzić żadnych badań archeologicznych, bo obawiano się min/niewypałów i po prostu wiele wejść do pozostałych piwnic/jaskiń/budynków zasypano. Na ziemi nadal można było znaleźć kawałeczki plastiku-były to część brezentów kamuflażowych, jakim pozakrywano budynki. |