Oferty dnia

Polska - Wielkopolska - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Wielkopolska

Czas majówek się zbliża, więc relacja z zeszłorocznej. Wiem, jestem nieco zboczony i do tego uparty, więc z uporem (travel) maniaka zwiedzam zabytki. Nie żebym był niewrażliwy na piękno natury, ale ciekawy drewniany kościółek więcej dla mnie znaczy niż „błękitna laguna”.

Naszą bazą jest Ostrzeszów i stamtąd dwa razy robimy całodzienne kółko ze zwiedzaniem zabytków po trasie. Inspiracją wycieczki objazdowej po Wielkopolsce stał się najgrubszy w Polsce, a może i w Europie platan rosnący w przypałacowym parku w Dobrzycy. Właściciel Dobrzycy poseł na Sejm Czteroletni (Konstytucja 3-Maja) był masonem i w tutejszym parku znajduje się również dawna loża masońska, a i sam pałac nawiązuje do symboliki masonów. Następnie Nowe Miasto nad Wartą - w gotyckim kościele parafialnym na sklepieniu renesansową polichromię z 1560 roku oglądamy przez kratę i ruszamy dalej. Żerków - oglądamy barokowy kościół z renesansową kaplicą i jedziemy dalej. Następny „na liście” pałac w Śmiełowie gdzie mieści się muzeum Mickiewicza. Zwiedzamy. Tutaj zatrzymał się Mickiewicz, aby przedostać się przez granicę do powstania listopadowego. Pałac nieźle utrzymany tylko rzeczka przepływająca przez park jakaś zapuszczona i psuje nieco wizerunek.

Następnie Pyzdry. Przy rynku stawiamy samochód, oglądamy zabytkowy drewniany dom podcieniowy z 1768 roku i idziemy do dwóch zabytkowych kościołów - gotyckiego w bryle parafialnego i barokowego Franciszkanów. We franciszkańskim liczne ciekawe epitafia.

Następny na trasie Miłosław. Tutaj oglądamy jedynie w przypałacowym parku zabytkowy dąb i pierwszy w Polsce pomnik Słowackiego, który powstał w 50 rocznicę śmierci poety. Po spacerze jedziemy dalej do Czerniejewa. Klasycystyczny pałac - dzisiaj hotel, ale można wejść do środka i pooglądać udostępnione apartamenty. I Ty możesz się tu poczuć jak „hrabinia”.

Dalej przejeżdżamy przez Giecz, gdzie znajduje się grodzisko Bolesława Chrobrego - muzeum, rezerwat archeologiczny pozostawiając to na inną okazję; zatrzymujemy się jedynie przy romańskim kościółku dla zrobienia zdjęć. Następny postój w Środzie Wielkopolskiej, gdzie oglądamy kościół farny. Czy się to komu podoba, czy nie, tak to już jest, że najwięcej zabytków zachowało się w kościołach. Wchodzenie do nich nie wynika zatem z nadmiernej pobożności, a z ulubienia historii. Gotycki kościół z renesansową kaplicą Gostomskich bogaty jest w zabytki - gotyckie stalle i rzeźby, renesansowe nagrobki, stare obrazy. Wieżę kościelną również zdobi attyka renesansowa. W drodze do bazy zatrzymujemy się na chwilę przy odnowionej synagodze w Ostrowie Wielkopolskim i pierwszy turystyczny dzień zaliczony. Wieczorny grill (u szwagra) i piwko są okazją do podsumowania wycieczki.

Następny dzień pobytowy; jedynie wyjazd do Myślniewa zobaczyć wnętrze drewnianego kościółka, który ze względu na święto będzie otwarty. Kolejny dzień - objazdówka. Zaczynamy od obronnego dworu w Kalinowej, który stał się bohaterem libretta opery St. Moniuszki „Straszny Dwór”. Zewnętrznie prezentuje się dość dobrze, a wewnątrz trwa remont. Następnie Warta. W kościele parafialnym znajduje się cenny renesansowy obraz „Wniebowzięcie”. Niedaleko klasztor i kościół Bernardynów bogato zdobiony. Zaglądamy i jedziemy dalej - do Uniejowa.

Zamek w Uniejowie posiadający swego ducha - marszałkową włóczącą się nocami po ulubionym parku obecnie jest w remoncie, więc tylko zewnątrz i spacer po parku. Jednym słowem nic specjalnego. Jedziemy do Łęczycy i wchodzimy do zamkowego muzeum. Następnie udajemy się do Tumu i porażka. Kolegiata zamknięta kratą i można zobaczyć z zewnątrz i pstryknąć romański portal. Takich zawiedzionych jak my było więcej mimo wczesnej godziny zamknięte. Oczywiście byłem już kiedyś w środku, ale jestem oburzony traktowaniem turysty (jak złoczyńcy?). Trudno; kierunek Poddębice.

W Poddębicach znajduje się renesansowy dwór - pałac oraz zabytkowy kościół. Unia współfinansuje i pałac w remoncie. Zdegustowani idziemy na degustację do knajpki. Cóż, zrobiła nam się trochę wycieczka po remontach. W drodze powrotnej zaglądamy do Szadka - gotycki kościół z wolno stojącą obronną dzwonnicą oraz do Strońska - kościół z elementami romańskimi.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?

Wszystkie miejsca warte odwiedzin, chociaż ... niektóre po skończeniu remontów.

Autor: papuas / 2012.05
Komentarze:

piea
2013-03-15

cytując Ciebie: "Wiem, jestem nieco zboczony i do tego uparty, więc z uporem (travel) maniaka zwiedzam zabytki. Nie żebym był niewrażliwy na piękno natury, ale ciekawy drewniany kościółek więcej dla mnie znaczy niż „błękitna laguna”.-

ja mam obecnie dokładnie odwrotnie!zdecydowanie przedkładam cuda natury nad niewatpliwie piekne dzieło ludzkich rąk!

Oczywiście że równiez uwielbiam zwiedzać zabytki, szczególnie zamki, pałace, twierdze, itd...., ale jakoś tak z wiekiem zaczynam bardziej doceniać Matkę Naturę jako autorkę niesamowitych przyrodniczych "dzieł" niźli niewątpliwie ciekawych dzieł rąk ludzkich.