Oferty dnia

Polska - Niedzica, Czorsztyn i okolice - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Niedzica, Czorsztyn i okolice

Zamek w Niedzicy znany pod nazwą „Dunajec” wybudowano ok. 1325 roku. Dziś jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Malowniczo położony stoi na stromej skale, stanowi niewątpliwą atrakcję Pienin i polskiego Spisza. Wygląd zamku został znacznie zmieniony gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory wodnej. Z jednej strony Jezioro Czorsztyńskie a z drugiej Dunajec. Zamek w Niedzicy oraz polska warownia w Czorsztynie - efektownie górują nad okolicą i przypominają „orle gniazda”.

Zamek w Niedzicy zachował się w całości. Najstarsza i najwyższa część to zamek górny z kwadratową wieżą. Zbudowana jest z kamienia wapiennego. W środku jest kaplica, niewielka część mieszkalna, dziedziniec i studnia. Zachowały się też ślady mostu zwodzonego. Pod zamkiem górnym znajdowało się więzienie.

Poniżej znajduje się zamek średni z częścią mieszkalną i zamek dolny. Początkowo zamek stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. Zamek był plenerem min. seriali telewizyjnych takich jak: „Janosik”, „Wakacje z duchami”.

Po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego jest zamek Czorsztyn - można przepłynąć tam statkiem pasażerskim - rejs trwa ok. 15 min ( cena biletu w jedną stronę to 4zł ). Cudownie jest widzieć brzeg jeziora i zamki z jednej i z drugiej strony.

W zamku jest wiele zakamarków, sklepik z pamiątkami. Zaskakuje on swoim wnętrzem, mimo, że po ostatnim pożarze w 1790 roku została już po nim tylko ruina. Powstanie tego zamku do końca nie jest wyjaśnione. Mówi się, że zamek pierwotni nosił nazwę Wronin i został ufundowany przez Zgromadzenie Klarysek ze Starego Sącza. Jednak juz w 1330 roku nosił nazwę zamku królewskiego. Mówi się też, że zamek zbudował Kazimierz Wielki w celu obrony szlaku handlowego na Węgry.

Zamek Czorsztyn stanowi element rezerwatu „Zamek Czorsztyn” utworzonego w 1970 roku w celu ochrony swoistego krajobrazu Pienin. W 1996 roku rezerwat włączono do Pienińskiego Parku Narodowego. Najlepszym sposobem zwiedzania PPN jest spływ przełomem Dunajca.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: anet_zb / 2009.08
Komentarze:
Brak komentarzy.