Wilno i Troki zwiedziliśmy podczas trzydniowej wycieczki na Litwę. To była podróż autokarowa. Jechaliśmy przez Suwalszczyznę, po drodze zwiedzaliśmy też Wigry - z klasztorem Kamedułów. Podróż nie przebiegała zbyt ciekawie. Autokar prowadziło na zmianę dwóch kierowców - na granicy w Sejnach okazało się, że jeden z nich nie ma paszportu i niestety musiał opuścić autokar i zostać w Polsce. Niewiarygodne, jak mógł zapomnieć o tak ważnym dokumencie. Musieliśmy więc liczyć tylko na jednego kierowcę.
Wilno - miasto położone nad rzeką Willią i u ujścia Wilejki, stolica Litwy. Przez długi okres swojej historii było miastem wielonarodowym i wielokulturowym. Wiele zabytków Wilna wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Tutaj Polacy znajdują wiele miejsc mających sentymentalne wartości, ze względu na postać naszego wieszcza Adama Mickiewicza. W centrum starego miasta na ścianie budynku biblioteki została wmurowana tablica informacyjna mówiąca o tym, że istniała tu drukarnia w której po raz pierwszy wydrukowano Ballady i Romanse Adama Mickiewicza. Tutaj też znajduje się muzeum wieszcza, które kiedyś stanowiło jego mieszkanie.
Wilno znane jest ze swoich kościołów starych i zabytkowych, pochodzących głównie z okresu baroku. Najstarszym i najokazalszym z nich jest katedra św. Stanisława. Jednym z głównych miejsc odwiedzanych przez Polaków w Wilnie jest nekropolia założona na początku XIX wieku przez misjonarzy. Pochowano tu serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ponadto można odnaleźć tu grobowiec J. Lelewela, Wł. Syrokomli, Świętopełka Karpińskiego. Nekropolia wielokrotnie była dewastowana za czasów ZSRR. Przetrwała jednak i dziś opiekuje się nią Związek Polaków na Litwie. Miasto pełne jest też krętych, urokliwych uliczek, kawiarenek i restauracyjek, w których można skosztować specjałów kuchni litewskiej.
Troki - małe, malowniczo położone miasteczko na Litwie pod Wilnem. Znajduje się tutaj jedyny w Europie gotycki zamek obronny na wyspie jeziora Gelve, założony w XV wieku przez księcia Witolda. Był siedzibą władców litewskich. Dostać się można do niego przez długi, drewniany most łączący twierdzę z lądem. Z zamkiem wiąże się też historia karaimów, którzy zostali sprowadzeni do Trok z Krymu przez księcia Witolda. Pełnili oni funkcję osobistej ochrony władcy, bowiem uważano ich za ludzi bardzo uczciwych. Niewielka ich grupa żyje w trokach do dziś. Znajduje się tu wiele karaimskich, drewnianych domów na głównej ulicy miasta. Karaimowie prowadzą też restauracje, w których podają pyszne karaimskie dania, m.in. pierogi.
Troki są czarującym miejscem usytuowanym wśród zielonych dolin, otoczone jeziorami i sosnowymi lasami. Krajobraz Trok jest pod ochroną jako Historyczny Park Narodowy.
Brak komentarzy. |