W Sandomierzu spędziliśmy jeden dzień. Zrobiliśmy sobie małą przerwę w drodze w Bieszczady. Tutaj spędziliśmy noc i od samego rana zaczęliśmy zwiedzanie. O godzinie 8:00 przyjemnie było pospacerować uliczkami miasta, dojść do Głównego Rynku i chłonąć atmosferę. Z godziny na godzinę pojawiało się coraz więcej ludzi, zmieniał się klimat. Wielu przewodników oferowało swoją pomoc w zwiedzaniu miasta. My oczywiście woleliśmy zwiedzać samodzielnie, bez pospiechu.
Do starej części miasta wchodzi się przez wjazdową gotycką Bramę Opatowską, zwaną też Wielką. Jest jedyną ocalałą bramą. Została wzniesiona w XIV w. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. W systemie gotyckich murów obronnych miasta były 4 bramy: Opatowska, i nie zachowane - Zawichojska, Lubelska i Krakowska. Obecne schody umożliwiają wejście na szczyt bramy, gdzie znajduje się taras widokowy. Stąd możemy podziwiać panoramę starego miasta, Wisłę i przy dobrej pogodzie Góry Pieprzowe.
Sandomierz - królewskie miasto o tysiącletniej historii, położone jest na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi można spacerować malowniczymi lessowymi wąwozami. Jednym z nich jest ciągnący się na 1,5 km wąwóz Królowej Jadwigi. Wąwóz ten jest jednym z piękniejszych wąwozów sandomierskich. Strome ściany jaru dochodzą do 10 metrów wysokości. Zbocza wąwozu i jego korona porośnięte są gęsto drzewami i krzewami. Górą gałęzie drzew tworzą latem jednolity, zielony baldachim ze złotymi snopami promieni słońca. Wąwóz powstał w wyniku erozji wód opadowych spływających przez tysiące lat po stoku. Fantastycznie wyglądają żółte lessowe ściany oplecione ażurem korzeni o fantazyjnych kształtach. Dnem wąwozu prowadzi ścieżka łącząca ulicę Krakowską z ulicą Staromiejską. Spacer przez wąwóz jest bardzo ciekawy, jednak niezliczone ilości komarów utrudniały i zmuszały do przejścia w szybszym tempie.
W granicach miasta znajduje się rezerwat przyrody „Góry pieprzowe”, będące zakończeniem Gór Świętokrzyskich.
Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne oraz Droga św. Jakuba prowadząca do Krakowa (trasa wynosi 192km).
W centralnym punkcie Rynku Starego Miasta stoi Ratusz - jeden z piękniejszych renesansowych budowli w Polsce, powstał w XIV - XV w., rozbudowany w XVI w. piękną attyką. Jest to najstarsza budowla na rynku. Otynkowana na biało wieża dobudowana została w XVII w. Kamienice wokół rynku pochodzą z XIV w., zachowały w swoich murach wiele cennych detali architektonicznych świadczących o bogatej przeszłości historycznej tych budynków.
Najbardziej niesamowitym miejscem w Sandomierzu jest Zbrojownia Rycerska. Tutaj można zobaczyć i co najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę i halabardę. Dziewczyny mogą poczuć się jak księżniczki. Można tutaj robić pamiątkowe zdjęcia. Jest to raj szczególnie dla panów - miło było patrzeć jak z dziecięcą radością przymierzają zbroje i biorą do ręki broń. Pośród tajemniczych pomieszczeń jest też katownia z pręgierzem i dybami. Tutaj wszyscy świetnie się bawili.
Brak komentarzy. |