Kazimierz Dolny to piękne miasto położone nad Wisłą. W I połowie XVII w. Kazimierz jako ważny port rzeczny był zwany „Małym Gdańskiem”.
Na Rynku czuć prawdziwie, artystyczną atmosferę. To miasto artystów, którzy zaczęli tu przyjeżdżać już po I Wojnie Światowej i tak jest do dzisiaj. W sezonie letnim można spotkać malarzy, grafików niemal w każdym miejscu miasta. Jest tu też wiele galerii i muzeów. W Kazimierzu można podziwiać wspaniałe, bogato zdobione kamieniczki, wypocząć w klimatycznych restauracyjkach i pospacerować po nadwiślańskim bulwarze. Szkoda tylko, że w czasie kiedy my odwiedziliśmy to miasto wiele zabytków było w remoncie. Rusztowania i folie założone na obiekty zabytkowe psuły atmosferę, jednak na pewno w przyszłości będą wyglądać wspaniale. Na rynku spotkać można było cyganki, które w nachalny sposób namawiały spacerujących do wróżenia z kart. Momentami było to bardzo uciążliwe.
Przepiękna panorama miasta widoczna jest z góry Trzech Krzyży, na którą wejście jest bardzo proste i przyjemne.
Historia miasta jest ciekawa i burzliwa. Po kilku zburzeniach, spaleniach i odbudowach, Kazimierz charakteryzuje się bardzo ciekawą architekturą. Do najbardziej atrakcyjnych zabytków należą:
Zamek - powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, usytuowano go na wzniesieniu wieży, zbudowanej przypuszczalnie za panowania Władysława Łokietka. Obydwie budowle służyć miały przede wszystkim ochronie miasta i pobliskiej przeprawy na Wiśle przed najazdami hord tatarskich, ale funkcjonowała w nich także komora celna oraz punkt kontroli ruchu statków na rzece. Zamek przetrwał w całości aż do pierwszej wojny szwedzkiej. Obecnie zabezpieczony jako trwała ruina stanowi z zabytkowym miasteczkiem dużą atrakcję turystyczną.
Renesansowy Rynek - główny punkt miasta. Na środku tkwi studnia będąca symbolem Kazimierza.
Na wschodniej części Rynku znajdują się dwie kamienice braci Przybyłów z 1615 r. pod św. Mikołajem i pod św. Krzysztofem. Wraz ze wznoszącą się przy ulicy Senatorskiej kamienicą Celejowską należą do najbardziej oryginalnych zabytków renesansu w Polsce. Frontowe ściany kamienic są zdobione w postaci biblijne i świętych. Oprócz scen z biblii przedstawione motywy mitologiczne, scenki średniowieczne i renesansowe oraz motywy roślinne i zwierzęce. Kamienice są pięknym dowodem XVI i XVII wiecznego rozwoju miasta i bogactwa jego kupców. Obecny stan kamienic to efekt zabiegów konserwatorskich, jak i niezwykłego szczęścia kamienic, które mimo wielu zniszczeń w Kazimierzu, zwłaszcza w obu wojnach światowych, przetrwały prawie nieuszkodzone.
Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja - położony jest na wzgórzu, poniżej ruin zamku. Ufundowany został przez Kazimierza Wielkiego, przebudowany w stylu renesansowym ok. 1553 r.
Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej - „Sercem” Sanktuarium jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Kazimierskiej. Kronika klasztorna podaje: „Cudowny, święty Obraz Najświętszej Maryi Panny w tajemnicy Zwiastowania umieszczony w głównym ołtarzu około roku 1600 namalowany został przez wybitnego i biegłego w sztuce malarskiej mistrza z Kazimierza”. Sanktuarium Maryjne wzniesiono w stylu renesansowym. Klasztorne mury pokryte są freskami - scenami z drogi krzyżowej. Gospodarzami kazimierskiego sanktuarium są oo. franciszkanie.
Będąc w Kazimierzu należy skosztować charakterystycznego dla tego miasta maślanego kogucika, którego można kupić niemal na każdym stoisku z pamiątkami. Polecamy także wypić kawę w jednej z knajpek na klimatycznym ryneczku oraz skosztować pysznych, słodkich wypieków w piekarni Sarżyński.
Brak komentarzy. |