Oferty dnia

Polska - Ustrzyki Górne i Połonina Caryńska, - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Ustrzyki Górne i Połonina Caryńska,

Drugi dzień pobytu w Bieszczadach. Opracowana trasa przejścia polecana i tym razem przez Margotkę (Wielkie dzięki za cenne wskazówki).

Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska - Przełęcz Wyżniańska - Mała Rawka - Wielka Rawka. Trasę można przejść w ciągu jednego dnia (nam się to udało) jednak na jeden dzień trasa bardzo wyczerpująca i długa. Tu są do przebycia szlaki, które warto podzielić na dwa dni. Przejście całej trasy zajęło nam 10 godzin.

Trasa na Połoninę Caryńską z Ustrzyk Górnych - ok. 2godz., następnie połoniną do jej najwyższego wzniesienia też ok. 2 godz. Widoki jednak cudowne, szczególnie kiedy pogoda jest słoneczna (tym razem słoneczko nam świeciło przez cały czas). Zejście ze szlaku zajmuje jakieś 45 min. Następnie można zrezygnować i zakończyć trasę lub wejść na następny szlak - do Małej Rawki i Wielkiej Rawki. Trzeba przejść na druga stronę ulicy.

Zaraz na początku szlaku jest koliba, w której możemy zaopatrzyć się w napoje lub wypocząć - dalej nie ma już żadnego schroniska. Przy kolibie jest pole namiotowe. Wejście na Małą i Wielką Rawkę szlakiem niebieskim jest dość trudne. Podobno dużo ciekawiej i łatwiej jest wejść z Wetliny. Widoki również są fantastyczne. Z Wielkiej Rawki zejście do Ustrzyk Górnych to ok. 1,5godz.przez las bukowy. Trasa bardzo długa i monotonna.(było bardzo ślisko, dużo błota). Przy zejściu ze szlaku okazało się, że do Ustrzyk (do parkingu na którym zostawiliśmy samochód) mamy jeszcze 30 min. drogą asfaltową. To było straszne :(.

Połonina Caryńska - granice masywu wyznaczają potoki: Prowcza od zachodu, Wołosaty od wschodu oraz przełęcze: Przysłup Caryński, oddzielający połoninę od Magury Stuposiańskiej na północy i Przełęcz Wyżniańska, łącząca masyw z pasmem Działu na południu. Nazwa połoniny pochodzi od wsi Caryńskie, istniejącej przed II wojną światową.

Połonina - to zbiorowisko łąk wysokogórskich, rozumianych jako rozległe polany szczytowe. Powyżej 1200 m n.p.m. są one naturalne, poniżej wykształciły się przez gospodarkę pasterską człowieka. Charakterystyczna cecha Bieszczadów jest to, że poniżej połonin pojawiają się lasy bukowe. Nie ma tu lasów iglastych oraz kosodrzewiny.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: anet_zb / 2011.08
Komentarze:
Brak komentarzy.