Oferty dnia

Polska - Wambierzyce - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Wambierzyce

Wambierzyce były naszym planem alternatywnym, na wypadek słabej i deszczowej pogody. Jadąc samochodem do Wambierzyc mieliśmy małą przygodę z naszą nawigacją. Wyprowadziła nas dosłownie w pole, widzieliśmy już bazylikę a GPS kazał nam skręcić. Jadąc dalej droga zaczęła się zwężać i w końcu wylądowaliśmy dosłownie na polu. Niby nic, a jednak mieliśmy problemy z wycofaniem, totalne błoto, oczywiście czekała nas wizyta na myjni.

Wambierzyce - duża wieś u podnóża Gór Stołowych, jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Sudetach, główne sanktuarium maryjne. Wieś już w czasie średniowiecza była celem pielgrzymek do cudownej figurki Matki Boskiej wyrzeźbionej na pamiątkę objawienia jakie miało tu miejsce w XII w.

Wjeżdżając do Wambierzyc samochodem mamy wrażenie, że wjechaliśmy do małego miasteczka, niestety to tylko wieś a w środku jest plac przypominający mały ryneczek. Cała wieś została zdominowana przez Bazylikę, zabudowy kościelne i drogę krzyżową z kalwarią. Kalwaria położona jest na wzgórzu, skąd roztacza się ładny widok na Bazylikę i okolicę. Uważana za największą w Polsce, składa się z ok. 150 kaplic położonych w obrębie wsi i na okolicznych wzniesieniach. Na Kalwarie wchodzi się po wielkich schodach. W domu na stoku Kalwarii znajduje się ruchoma szopka z przełomu XIX-XX w. złożona z ok. 800 figurek - dzieło ludowego rzeźbiarza (niestety jest zakaz fotografowania).

Wambierzyce zwane są „śląską Jerozolimą” - rozplanowanie wsi odtwarza topografię Jerozolimy; są góry: Syjon, Synaj, Tabor, Horeb i Golgota, potok Cedron i sadzawka Siloe, nad ulicami wznoszą się Bramy Jerozolimskie.

Najcenniejszym zabytkiem Wambierzyc jest renesansowo - barokowy kościół Nawiedzenia NMP wzniesiony w XVII-XVIII w. Wewnątrz znajduje się bogaty, barokowy wystrój. w centralnym punkcie głównego ołtarza umieszczono cudowna figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem - jest to gotycka rzeźba z XIV w.

W czasie zwiedzania Góry Kalwarii zainteresowała nas historia dzwonów tam stojących. Cztery duże żelazne dzwony stoją na wzgórzu, pół kilometra od centrum Wambierzyc. Wcześniej stały w centrum Wambierzyc, lecz ksiądz kazał je przewieźć na górę pod lasem. Był to dar od Niemców i nie wiadomo dlaczego, nigdy nie zostały one powieszone.

We wsi zachowało się tez wiele XIX-wiecznych domów, w okolicy stoją liczne przydrożne krzyże, kapliczki i figury świętych.

Z Wambierzyc prowadzą szlaki turystyczne:

  • czerwony drogą do Ratna Dolnego, czas przejścia 2/3 godz.
  • czerwony do Skalnych Grzybów, czas przejścia 1 3/4 godz.
  • niebieski do Skalnych Grzybów, czas przejścia 1 3/4 godz.
  • niebieski do Radkowa, czas przejścia 1 1/3 godz.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: anet_zb / 2011.07
Komentarze:
Brak komentarzy.