Oferty dnia

Polska - - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska -

Korzystając z pięknej letniej pogody i dużej ilości czasu, postanowiłam w końcu zrealizować własne postanowienie i odwiedzić, nieznane mi dotąd z autopsji, perełki województwa lubuskiego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Gościkowie - Paradyżu, gdzie miły kleryk oprowadzając po terenie pocysterskiego zespołu klasztornego, zapoznawał nas z codziennością życia cystersów.

Następnym etapem był Międzyrzecz i znajdujący się tam zamek królewski z XIV wieku, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Niestety, lata jego świetności wyraźnie już minęły, gdyż zastaliśmy go w formie niezagospodarowanych ruin. I nadszedł w końcu czas na wizytę w Pniewie - centralnym punkcie MRU.

Zwiedzanie tych nieukończonych umocnień obejmowało zarówno część nadziemną (kopuły pancerne, zęby smoka) jak i podziemną. Ta druga, jak łatwo się domyślić, dostarczyła zwiedzającym niesamowitych wrażeń. Wszak niecodziennie znajdujemy się 30m pod ziemią, gdzie tylko nieliczne tunele są oświetlone. W takiej sytuacji idealnie sprawdziły się latarki i ciepłe kurtki z racji niskich temperatur. Spaceru w ciemnych, mokrych, zimnych tunelach wybudowanych z niemiecką precyzją, naprawdę nie sposób zapomnieć.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
  • Gościkowo - Paradyż - pocysterski zespół klasztorny (zabudowania, kościół, ogród) z XIII wieku, przebudowany w XVIII wieku na styl barokowy i klasycystyczny.
  • MRU-Międzyrzecki Rejon Umocniony - system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934-1944 dla ochrony granicy wschodniej. Całość podziemnych tuneli liczy 33km długości, co stanowi zaledwie 30% z pierwotnego zamierzonego planu. Budowa umocnień została wstrzymana na rozkaz Hitlera. Centralna część MRU znajduje się w rejonie Międzyrzecza w miejscowości Pniewo. Mieści się tam jednocześnie rezerwat nietoperzy z 30tysiącami osobników.
Porady i ważne informacje
  • W sierpniu w Paradyżu odbywa się coroczny festiwal „Muzyka w Raju”, w trakcie którego na terenie zespołu klasztornego występują najsłynniejsi artyści z całego świata, specjalizujący się w muzyce klasycznej.

  • W Paradyżu znajduje się ponadto Wyższe Seminarium Duchowne.

  • Podczas zwiedzania MRU warto zaopatrzyć się w ciepłą bluzę/kurtkę i dobre buty. W podziemiach panują niskie temperatury (ok. 10 stopni) i wilgoć (np. błoto na schodach, woda)

  • Centralny odcinek MRU w Pniewie można zwiedzać w kilku wariantach w zależności od chęci i kondycji turystów. Dominuje tradycyjna trasa krótka (1.5km, ok. 1.5 godziny). Oferuje się również trasę długą (2,5godziny) oraz trasy ekstra, na życzenie 4-8godzin (po uzgodnieniu).Każda wycieczka odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem.

  • W MRU w Pniewie bilet ulgowy na trasę krótką wynosi 12 zł, na trasę długą-14zł
Autor: ness277 / 2010.08
Komentarze:
Brak komentarzy.