Wyprawa na rower wodny rozpoczęła się rannym wstaniem. Oj ciężko było... Do Ośrodka Perkoz z domu mam jakieś 8 km. Wiec spokojnie się spakowaliśmy we wszystkie niezbędne rzeczy: ręczniki, stroje kąpielowe, kanapki, herbatka, woda, cos na ząb słodkiego... ;)) Wyjazd z domu około 9:00.
Zanim ogarnęliśmy się z wypakowaniem, zaparkowaniem, zejściem na dół na plażę, wypożyczeniem - dzień wcześniej robiłam rezerwacje - to była prawie 10:00.
Wypłynęliśmy we 3 na rowerku (2 os. dorosłe + dziecko). Pogoda nam dopisała! Było super. Woda cieplusia i małe fale. Płynęło się lekko i przyjemnie. Pływaliśmy od ośrodka Perkoz do miejscowości Pluski znajdujące się po drugiej stronie. Robiliśmy też wiele kółek, ósemek i innych figurek na wodzie. Nie pływaliśmy w linii prostej. Jeśli się nam cos spodobało płynęliśmy tam :). Ponieważ czas nas jakby nieco ograniczał to zakończyliśmy naszą wyprawę około godz. 14:30-15:00.
Całodniowy wynajem rowerka kosztował na 3 os. = 30 zł, czyli 10 zł/os.
Okolica jest naprawdę piękna, warto zrobić sobie wypad nawet na 1 dzień. Dla osób z dalszych regionów, weekend będzie dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba spać w tym ośrodku, w okolicy jest ich pod dostatkiem.
Jezioro jest ogromne i trzeba czasu by je przepłynąć rowerkiem, bądź innym wodnym sprzętem. Polecam dla aktywnych i leniuszków :)
Strona www ośrodka: - perkoz.zhp.pl
Cennik: perkoz.zhp.pl/content/view/56/40/
Jezioro Pluszne (Info z Wikipedii)
Jezioro Pluszne Wielkie - jezioro morenowe położone na Pojezierzu Olsztyńskim wśród Lasów Łańskich. Długość 8750 m, szerokość 1900 m, powierzchnia 908 ha, głębokość maksymalna 52,0 m, średnia 15 m; linia brzegowa o długości 30 000 m tworzy liczne półwyspy i zatoki. Zachodnia długa i wąska zatoka, rozciągająca się od Zielonowa po Kołatek, bywa wyodrębniana jako Pluszne Małe. Na jeziorze są trzy wyspy: największa o powierzchni około 4 ha, zadrzewiona, leży na plosie naprzeciwko wsi Pluski, pozostałe dwie małe, niskie, bezdrzewne, otoczone szuwarami leżą na północnym plosie oraz na krańcach południowego. Płycizny 1-metrowe stanowią 7,9 proc. ogólnej powierzchni jeziora. Z jeziora w południowo-wschodniej części wypływa rzeka Poplusz, która łączy się przez jezioro Swaderki Wielkie z rzeką Marózką, a następnie z Łyną i Jeziorem Łańskim. Poruszanie się po jeziorze łodzią motorową wymaga specjalnego pozwolenia. Na Plusznym obowiązuje strefa ciszy.
Mała trzcinowa wysepka w południowej części akwenu była, w czasie drugiej wojny światowej, tarczą celowniczą dla betonowych bomb, zrzucanych przez niemieckie samoloty z pobliskiego lotniska w Gryźlinach. Na wyspie była wybudowana prostokątna betonowa platforma, którą po wojnie rozebrano. Na dnie jeziora Plusznego i pobliskiego jeziora Łańskiego, płetwonurkowie znaleźli w sumie wraki czterech samolotów w tym m.in. Junkers Ju 87.
Z imieniem genialnego astronoma wiąże się legenda o moście biegnącym przez zatokę jeziora w pobliżu wioski Zielonowo, po którym miał przejeżdżać Mikołaj Kopernik. Most mógł stanowić przeprawę dla drogi prowadzącej z Królewca do Warszawy i Krakowa. Został on zbudowany najprawdopodobniej przez biskupów warmińskich co najmniej 250 lat temu. Na niemieckiej mapie z 1870 roku był zaznaczony most przez zatokę jeziora i przebieg drogi.
Brak komentarzy. |