Wycieczka 1-dniowa do Warszawy. Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) - stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem, po Lwowie).
Celem wyjazdu było odwiedzenie wystaw w Centrum Nauki Kopernik i Planetarium znajdującego się tuż obok.
Wyjazd z Olsztyna/Olsztynka po godz. 7:30. Sobota okazała się dobrym dniem. Ruch na drodze był znośny, pogoda piękna, słoneczna i zachęcająca do wyjazdu.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Kolumny Zygmunta, spacer pod Syrenkę na Starym Mieście... następnie udaliśmy się na seans „Niebo Kopernika”, który był poprzedzony krótkim wstępem „Niebo nad Warszawą”. Obie projekcje bardzo mi się spodobały. Potem udaliśmy się na obiad. Jedliśmy w niedużej restauracji... ale zapomniałam nazwy. Tuż za Kolumną Zygmunta. W tej restauracji większości spodobało się WC, w którym były cięte kwiaty i piękny żyrandol, fajnie to kontrastowało z czarnymi ścianami.
Potem wróciliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Oglądanie ekspozycji zaczęliśmy o 16:00, a skończyliśmy o 18:30. Dla mnie to zbyt mało czasu. Starczyło jedynie czasu na dział (i też nie wszystko) „Re: Generacja” i częściowe zobaczenie co jest w innych działach, bez specjalnego wgłębiania się w to co tam jest. Tylko wybrane elementy.
Dział, na który poświęciłam najwięcej czasu wybrałam dlatego, że przed wyjazdem zapoznałam się z ofertą Centrum Nauki Kopernik w sieci. Wiedziałam co chcę zobaczyć i na czym mam się skupić. Szkoda, że nie starczyło czasu na więcej. Moim zdaniem cały dzień, to tak w sam raz, na to by zwiedzić Centrum Nauki Kopernik, 2,5 godz. to zdecydowanie malusio. Fajną opcją jest to, że w czasie zwiedzania można wyjść z Muzeum na kawę, jedzenie... i ponownie wrócić - kontynuować zwiedzanie bez konieczności wykupowania nowego biletu wstępu.
Po zwiedzaniu powrót do domu. Przystanek na WC w Glinojecku na Orlenie - 15 min.
Polecam i zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. To bardzo ciekawy i kulturalny sposób spędzenia jednego z weekendowych dni :) wśród znajomych, rodziny, samemu...
Historyczne centrum Warszawy zostało w 1980 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do rejestru zabytków wpisano natomiast m.in. układy urbanistyczne i zespoły budowlane, dzieła architektury i budownictwa, dzieła budownictwa obronnego, obiekty techniki, cmentarze, parki, ogrody oraz zabytki archeologiczne. W rejestrze zabytków nieruchomych w 2006 wpisanych było ok. 1300 obiektów z obszaru Warszawy.
Większość zniszczonych podczas wojny zabytków odbudowano, choć niekiedy zmieniono ich wygląd względem przedwojennego. Do takich budynków należy m.in. Zamek Królewski. Istnieje jednak w stolicy wiele cennych budynków, które przetrwały wojnę bez większych zniszczeń, jak Pałac w Wilanowie, kościół Wizytek i kościół pokarmelicki pw. Wniebowzięcia NMP przy Krakowskim Przedmieściu czy Pałac Prezydencki.
Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie - pomnik króla Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym w Warszawie, wzniesiony w latach 1643-1644 z fundacji Władysława IV Wazy według projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli; zburzony w 1944, zrekonstruowany w latach 1948-1949, wpisany do rejestru zabytków w 1965.
Syrenka starego Miasta - rzeźba na warszawskim Rynku Starego Miasta została wykonana przez Konstantego Hegla. Pierwotnie (1855-1928) i obecnie (od 2000) stoi na Rynku. W czasie pomiędzy tymi datami była przenoszona w różne miejsca Warszawy. W 2008 roku oryginalna rzeźba wykonana z brązowionego cynku została zabrana z rynku w celu wykonania prac konserwatorskich. Rzeźba była w bardzo złym stanie technicznym na skutek urazów mechanicznych i licznych aktów wandalizmu. 1 maja 2008 o 6 rano na cokół na rynku wróciła oryginalna rzeźba, jednak 12 maja oryginał przeniesiono do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, jego miejsce zastąpiła kopia.
Centrum Nauki Kopernik - jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. Testuj samodzielnie. Jakie są możliwości ludzkiego organizmu?
WYSTAWY:
Centrum Nauki Kopernik
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20,
00-390 Warszawa e-mail: info@kopernik.org.pl
INFOLINIA I REZERWACJE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:
tel. 22 596 4 100
Godziny otwarcia:
poniedziałek - nieczynne
od wtorku do piątku
9.00-18.00 (kasy czynne do 17.00)
od soboty do niedzieli
10.00-19.00 (kasy czynne do 18.00)
Bilet do Centrum upoważnia do zwiedzania i przeprowadzania doświadczeń na eksponatach znajdujących się na terenie Centrum Nauki Kopernik. Umożliwia także uczestnictwo w prowadzonych w przestrzeni wystaw pokazach i warsztatach oraz oglądanie spektakli Teatru Robotycznego.
Bilety dla osób indywidualnych sprzedawane są tylko w kasach Centrum w dniu wizyty. Obowiązuje rezerwacja wizyt dla grup zorganizowanych.
Ceny biletów w Centrum Nauki Kopernik:
Bilety do laboratoriów:
W obiekcie dużo WC, sporo szafek do przechowywania rzeczy, szatnia, oczywiście sklepik, kawiarnia, miejsca do posiedzenia.
Przed budynkiem i za również miejsca dla dzieci i dorosłych.
Brak komentarzy. |