Oferty dnia

Polska - Cmentarz wojenny z 1914 r. w Drwęcku - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Cmentarz wojenny z 1914 r. w Drwęcku

Piękna złota polska jesień wprost nakazuje nam zwiedzać. Szkoda marnować tak słonecznego dnia. Kurtki, buty, pies na smycz i jedziemy. Decyzję o celu wyprawy podjął mój mąż - Drwęck, a dokładniej cmentarz w Drwęcku z I Wojny Światowej.

Wieś Drwęck leży w pobliżu źródlisk rzeki Drwęcy w odległości około 8 km na południowy zachód od Olsztynka (woj. warmińsko-mazurskie). Dojazd prowadzi drogą asfaltową przez Królikowo i Lichtajny. Wieś powstała w 1351 roku, została zasiedlona przez ludność pruską, podległą zwierzchnictwu Krzyżżaków. W 1657 roku wieś zniszczyli Tatarzy, w 1914 roku w pobliżu rozegrała się krwawa bitwa rosyjsko-niemiecka.

Na cmentarzu w Drwęcku spoczywają ciała 183 żołnierzy niemieckich z 9. pułku piechoty rezerwowej niemieckiej armii (9. Reserve-Infanterieregiments der deutschen kaiserlichen Armee), którzy polegli 28 sierpnia 1914 roku podczas walk toczonych o wieś Drwęck. Kwatery żołnierzy rozlokowano na tzw. tarasach. Na samym szczycie, znajduje się krzyż, a obok dwie mogiły oficerów. Szeregowych żołnierzy rozlokowano poniżej. Od momentu założenia cmentarz był przebudowywany, jednak zachował swoją oryginalną formę. Obiekt został odrestaurowany w 1993 roku, a w 2005 roku zastąpiono uszkodzony krzyż na koronie muru nowym. Obecnie cmentarz porasta las, niegdyś wokół były pola uprawne. Cmentarz znajduje się na zboczu wzgórza, co robi ogromne wrażenie.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?

Cmentarz z I Wojny Światowej

Porady i ważne informacje

Dojazd od strony Olsztynka, ok. 8 km przez Królikowo i Lichtajny. Przejeżdżamy wieś Drwęck, na końcu znajduje się zjazd w lewo oznaczony tabliczką „Cmentarz wojenny z 1914 roku”. Samochód zostawiamy, gdyż jest to teren nadleśnictwa Jagiełek. Do cmentarza jest około 200 metrów.

Autor: aknolinka / 2011.10
Komentarze:
Brak komentarzy.