Arequipa znana jest, jako „białe miasto” z powodu budulca, z którego jest stworzona. Jest wyjątkowo biała skała wulkaniczna. Miasto jest przepięknie położone u stóp potężnych wulkanów, co stanowi o wyjątkowych walorach krajobrazowych miejsca. Wulkany Chachani, Misti i Pichu Pichu to trzy charakterystyczne, często pokryte śniegiem szczyty.
Starówka Arequipy wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. W starej części miasta podziwiać możemy przepiękne barokowe kościoły z czasów Kolonialnych. Obowiązkowym punktem programu powinien być klasztor Świętej Katarzyny. Założony w XVI w. przez bogatą wdowę, Marię de Guzman, jako klasztor żeński. W ówczesnych czasach, wedle tradycji, do służby Bogu miały być przeznaczone drugie córki lub synowie. Do klasztoru w Arequipe przyjmowano tylko dziewczęta z bogatych hiszpańskich rodów z odpowiednio wysokim wianem. Dziś przebywa w klasztorze ok. 20 sióstr Dominikanek. Odwiedzającym zawsze podobają się pomalowane wewnątrz klasztoru ściany na kolory indygo i ochry. Od lat 50-tych klasztor udostępniony jest do zwiedzania.
Dzisiejsza Arequipa to drugie, co do wielkości miasto w Peru, o liczbie ludności 760 tys. Położone na wysokości 2320 m. n.p.m. Założycielem Arequipy był emisariusz Francisco Pizarro, który w 1540 r. dał początek miastu na miejscu osady inkaskiej.
Jest to nie tylko ważny ośrodek turystyczny, ale i uniwersytecki. Znajduje się tu ważny Państwowy Uniwersytet św. Augustyna z XIX w. oraz Katolicki Uniwersytet św. Marii.
W Arequpie warto dużo spacerować wąskimi kamiennymi uliczkami nadającymi jej specyficzny charakter. Mnóstwo tam przytulnych patio i niewielkich placów. Kolorowe bazary i lokalna kuchnia dodają miejscu swoistego klimatu. Wizyta w Arequpie na długo zapada w pamięci.