Niedaleko Fortu Jesus znajduje się Stare Miasto. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że cała dzielnica to wyłącznie sklepy z pamiątkami. Na szczęście to tylko złudzenie, gdyż zlokalizowano je w sąsiedztwie parkingu przed fortem, natomiast dalej na zachód od fortu stają się one coraz mniejsze a oferowane w nich pamiątki są tańsze i mniej pretensjonalne.
Na Starym Mieście sporadycznie zdarzają się fundamenty liczące kilkaset lat. Większość architektury pochodzi z XIX w. O wieku miasta najlepiej świadczyć może dwadzieścia klika meczetów. Oficjalnie za najstarszy uznaje się Mandhry przy Bachawy Road, który wybudowano w 1570 roku, z ciekawym, strzelistym minaretem. Drugi pod względem wieku jest biało - kremowy meczet Basheikh, jednak nie należy zbytnio wierzyć mieszkańcom, którzy twierdzą, że powstał „około 1300 roku”. Jeśli zdarzy się, że meczet jest otwarty i chcielibyśmy wejść do środka należy pamiętać o stosownym stroju. W przypadku odpowiednio ubranych mężczyzn, wejście boso nie powinno sprawić kłopotu. Problem pojawia się dopiero w przypadku kobiet, którym najczęściej uprzejmie i stanowczo odmawia się wstępu do meczetu, nawet jeśli są „szczelnie” odziane.
Większość pozostałych architektonicznych zabytków Starego Miasta charakteryzuje styl zanzibarski oraz liczne znamiona hinduskie, narzucone w okresie okupacji miasta przez dynastię Busaidi w XIX w. Przede wszystkim w oczy rzucają się eleganckie, wycinane balkony i zasłony okienne. Aby zobaczyć starsze zabytki należy udać się wzdłuż wybrzeża, gdzie na północnych obrzeżach Starego Miasta znajdują się bardzo stare grobowce. Tą część miasta datuje się na czasy jeszcze sprzed przybycia Portugalczyków i uznaje się ją za „średniowieczną”.