Schladming. Zimowa stolica Styrii leży w pobliżu kraju Salzburskiego, a stoki tego resortu są rozsiane na czterech sąsiadujących ze sobą terenach - Kaibling, Planai, Hochwurzen, Reiteralm oraz na pobliskim lodowcu Dachstein. Należący do największego resortu Austrii Ski Amade kurort Schladming jest zarówno największym ośrodkiem narciarskim Styrii. Przynależność do Ski Amade (obejmującego land Salzburg i Styrię), daje możliwość jazdy na jednym skipassie na ponad 800 km tras. W samym styryjskim resorcie do dyspozycji wypoczywających tu turystów jest ich nieco ponad 220 km, w tym 175 km połączonych ze sobą nartostrad. Trasy te leżą na wysokości od 745 m n.p.m. do nawet 2700 m n.p.m. gdzie położony jest lodowiec Dachstein. Bez względu na doświadczenie z pewnością znajdziemy tu coś dla siebie. Płaskie i szerokie niebieskie trasy zapewnią niezakłóconą niczym naukę podstaw narciarstwa, zaś trasy z homologacją FIS (w tym jedna uważana za najszybszą trasę slalomową Pucharu Świata - z Planai), pozwolą sprawdzić swoje umiejętności i docenić odwagę zawodowców. Pasjonatów z zacięciem sportowym przyciągnie na pewno rozstawiony slalom z możliwością pomiaru czasu. Na dzieci również czeka tu szereg atrakcji. Jest przedszkole narciarskie z ciekawym programem animacyjnym, jest snowtubing, a także naturalny tor saneczkowy. Schladming jest też miejscem bardzo przyjaznym dla fanów jednej deski. Proponowane tutaj trasy freeride’owe i snowparki niewątpliwie zadowolą nawet najbardziej wybrednych. Obok zimowej stolicy Styrii - Schladming innymi głównymi miastami są tu Haus im Ennstal oraz Ramsau am Dachstein. To pierwsze na swój urlop wybierają zazwyczaj osoby lubiące ciszę i spokój, do drugiego z kolei udają się amatorzy biegówek i równie często zawodowcy przygotowujący się do sezonu.
Skipass:
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 6-dniowych w Schladming
Atrakcje dodatkowe na stoku:
Atrakcje dla dzieci:
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Poza wieloma atrakcjami oferowanymi przez nieskończoną ilość barów apres ski, restauracji i pubów warto również skorzystać z innych propozycji spędzenia wolnego czasu. Dzieci i wszyscy fani ślizgawek powinni udać się na tutejsze lodowisko. Do dyspozycji turystów jest również strzelnica, bowling, a także pływalnia. Jeśli wolimy poznać okolice miejscowi chętnie zorganizują dla nas wycieczkę na rakietach śnieżnych, kuligiem lub wierzchem. Można też poćwiczyć celność na strzelnicy, zagrać w tenisa lub squasha, a kto potrzebuje zastrzyku adrenaliny powinien wybrać się na snowrafting. Rodzice obowiązkowo powinni zabrać dzieci na 7-kilometrowy tor saneczkowy czynny do późnych godzin wieczornych.
Gdzie nocować w Schladming?
Baza hotelowa zadowoli każdego z przybywających tutaj turystów. Jeśli szukamy tańszych noclegów raczej powinniśmy omijać Schladming i poszukać w okolicznych miasteczkach zakwaterowania w licznych apartamentach i kwaterach prywatnych. Kto z kolei lubi luksus może ugościć się w jednym z ekskluzywnych hoteli. Jeśli przyjeżdżamy tu z dziećmi warto poszukać hotelu, który jest przeznaczony specjalnie dla rodzin z dziećmi.
http://www.schladming-dachstein.at/en/accommodations/search-book_dar_list_rd-t?page=2
Program eventów na sezon:
Jak na zimową stolicę przystało bogata jest oferta wydarzeń rozrywkowych, kulturalnych czy sportowych zarówno w samym Schladming jak i okolicznych miasteczkach. Wielbiciele folkloru i tradycji mogą udać się na cykliczne koncerty folkowe, na słynną paradę w diabelskich maskach. Przyjeżdżając tu pod koniec roku koniecznie trzeba odwiedzić świąteczny jarmark i podziwiać malowniczy wystrój miasteczek. Ciekawymi imprezami są coroczna noc balonów koncerty i wyścigi zabytkowych samochodów. Sportowi pasjonaci powinni przybyć tu na początku lutego by podziwiać najlepszych alpejczyków podczas zmagań o Puchar Świata.
http://www.schladming-dachstein.at/en/news/top-events?page=1.
Jak dojechać do Schladming?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice skąd autostradą A4 jedziemy w stronę Wrocławia i wybieramy zjazd na autostradę A1 w kierunku Rybnika. Następnie drogą E75 kierujemy się na Wodzisław Śląski aż do granicy z Czechami w Gorzycach. Po czeskiej stronie trasami nr 1/E462/E442 dojeżdżamy do Ołomuńca. Za Ołomuńcem drogą nr E462 dojeżdżamy do Vyskov gdzie wjeżdżamy znów na trasę nr 1 do Brna. Z Brna drogą E481 dojeżdżamy do Mikulova gdzie przekraczamy granicę z Austrią. Po austriackiej stronie trzymamy się cały czas drogi na Wiedeń. Za stolicą drogą A2 a później S8 kierujemy się na Leoben i Kapfenberg. Tam wjeżdżamy na autostradę A9 na Salzburg. Z niej zjeżdżamy na drogę nr E651 na Liezen, która doprowadzi nas do Schladming.
Odległość 1000 km (11 godzin).