Gasteinertal. Na zboczach położonej w środkowej Austrii doliny Gastein usytuowany jest jeden z największych austriackich resortów narciarskich obejmujący nieco ponad 200 km tras zjazdowych. Jest on również częścią największego resortu Austrii Ski Amade, w którym korzystając z jednego skipassu możemy delektować się narciarstwem na 800 km nartostrad obsługiwanych przez 270 wyciągów. W skład Gasteinertal wchodzą trzy główne miasteczka - Dorfgastein, Bad Hofgastein i najbardziej znane Bad Gastein. To ostatnie to niesamowicie urokliwe miasteczko o charakterze uzdrowiska. O jego majestacie może świadczyć fakt, iż niegdyś przyjeżdżał tutaj sam cesarz Franciszek Józef, aby zregenerować swe siły. Sporo lat od tamtego czasu upłynęło, a Bad Gastein jest nadal kierunkiem nie tylko dla narciarzy lecz także dla bardzo wybrednych i zamożnych kuracjuszy z całej Europy, którzy mają możliwość z korzystania z tutejszych łaźni, a jedna z nich - Alpentherme w Bad Hofgastein, spełnia nawet ostre wymogi NASA i jest bazą regeneracyjną dla kosmonautów. Trasy narciarskie, w tym regionie przypadną do gustu raczej średniozaawansowanym narciarzom, szczególnie te na Schlossalm i Stubnerkogel, gdzie do dyspozycji będą mieli bardzo szerokie trasy pozbawione drzew. Na rodzinny wypoczynek z dziećmi warto wybrać się do Dorfgastein, jest tam o wiele ciszej i spokojniej, a dzięki połączeniu wyciągami można zrobić sobie wycieczkę do położonej po drugiej stronie góry wioski Grossarl. Dla snowboardzistów przygotowano w dolinie Gastein snowparki, trasy freeride’owe, a także tor do boardercross, na którym rozgrywane są międzynarodowe zawody. W Gasteinertal zwykło się mówić, że można tu jeździć cały dzień i nie przejechać dwa razy po tej samej trasie, dlatego ośrodek ten jest szczególnie polecany osobom, które potrzebują szerokich możliwości na spędzenie dnia na stoku. Z kolei po takim całym dniu przychodzi czas na relaks i zabawę, a ofert w tym temacie w całej dolinie jest sporo dla każdego.
Skipass:
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 6-dniowych w Gasteinertal
Atrakcje dodatkowe na stoku:
Atrakcje dla dzieci:
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Miasteczka w dolinie Gastein mają wiele do zaoferowania każdemu z gości. W uzdrowisku Bad Gastein znajdziemy łaźnie Alpentherme i Felsentherme, gdzie można zrelaksować się po wyczerpującym dniu na stoku. W okolicy znajdziemy także lodowiska, na których oprócz jazdy na łyżwach można też zagrać w grę zbliżoną do curlingu. Warto też pograć w lodowe kręgle lub tenisa. Najmłodsi turyści mogą poszaleć na naturalnym torze saneczkowym, a tych starszych może kusić tutejsze kasyno. Widoki okolicznych miasteczek można podziwiać jadąc kuligiem. Chętni na mocne doznania mogą wybrać się na paragliding, lub nocną wyprawę na rakietach śnieżnych. Bogata baza restauracji, pubów i dyskotek zadowoli wszystkich chetnych na zabawę do późnych godzin nocnych. Pasjonaci dobrych win z pewnością odwiedzą liczne w tej okolicy winiarnie.
Gdzie nocować w Gasteinertal?
Spora część bazy noclegowej tutaj to luksusowe i co za tym idzie drogie hotele i pensjonaty (szczególnie w Bad Gastein i i Bad Hofgastein). Trochę taniej może być w okolicy Dorfgastein.
http://www.gasteinertal.com/hotels/index.html?kategorie=2&submit=1
Program eventów na sezon
W okolicznych miejscowościach szeroki wybór mają wszyscy ci, którzy poza szusowaniem lubią też duże imprezy. W dolinie Gastein organizowanych jest wiele koncertów muzyki poważnej jak i koncertów folklorystycznych. Fani nowoczesnej muzyki raczej zainteresują się pojedynkami dj-ów, które odbywają się w wielu apres ski barach. Amatotrzy freestyle’u powinni zobaczyć zawody Pucharu Świata w snowboardzie lub eventy sygnowane przez RedBull. Jeśli zaś odwiedzimy to miejsce w okresie świątecznym z pewnością zostaniemy oczarowani przez magiczną atmosferę tego regionu i odbywających się tu jarmarków adwentowych.
Jak dojechać do Gasteinertal?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice skąd autostradą A4 jedziemy w stronę Wrocławia i wybieramy zjazd na autostradę A1 w kierunku Rybnika. Następnie dorgą E75 kierujemy się na Wodzisław Śląski aż do granicy z Czechami w Gorzycach. Po czeskiej stronie trasami nr 1/E462/E442 dojeżdżamy do Ołomuńca. Za Ołomuńcem drogą nr E462 dojeżdżamy do Vyskov gdzie wjeżdżamy znów na trasę nr 1 do Brna. Z Brna drogą E481 dojeżdżamy do Mikulova gdzie przekraczamy granicę z Austrią. Po austriackiej stronie trzymamy się cały czas drogi na Wiedeń. Za stolicą drogą A2 a później S8 kierujemy się na Leoben i Kapfenberg. Tam wjeżdżamy na autostradę A9 na Salzburg. Z niej zjeżdżamy na drogę nr E651 na Liezen, którą dojedziemy do autosradyu A10 na Bishofshofen, gdzie wybieramy drogę na 311 prowadzącą do St Veit i dalej drogą 167 do Dorfgastein i Bad Gastein.
Odległość: 1087 (12 godzin).