Kitzbuhel. Magia tego tyrolskiego kurortu zachwyci każdego kto tu przyjedzie. Średniowiecznej architektury, romantycznego nastroju i światowej atmosfery pozazdrościć może wiele narciarskich ośrodków. Położony niezbyt wysoko, bo pomiędzy 800 a 2000 m n.p.m. Kitzbuhel jest jednym z najsłynniejszych austriackich ośrodków, na tyle modnym, że spora część turystów przyjeżdża się tutaj najpierw pokazać, a dopiero potem jeździć na nartach. Na całość tego kompleksu składa się sześć mniejszych terenów: Pengelstein, Hahnenkahm, Gaisberg, Bichlalm, Resterhohe oraz ulokowany najwyżej Kitzbuhel Horn. Te sześć połączonych ze sobą miejsc ma do zaproponowania prawie 170 km nartostrad o bardzo bogatej różnorodności. Mekką wszystkich ekspertów bez wątpienia jest tutaj słynna w całym narciarskim świecie, pucharowa trasa zjazdowa tzw. Koguci Grzebień. Jest tak trudną trasą, iż niektóre jej odcinki otwierane są tylko na czas zmagań najlepszych narciarzy. Z kolei mniej zaprawieni narciarze powinni udać w rejon Pengelstein, gdzie znajdą mnie nachylone jednakże szerokie stoki, w sam raz do nauki i ćwiczeń. Jak sama nazwa wskazuje swój raj mają tu tez snowboardziści, którzy mogą wyskakać się do woli w Snowboarders Paradise lub, jak kto woli, zjechać poza trasami. Dla dzieci przygotowano kilka przedszkoli i szkółek z wydzielonymi trasami do nauki. Ciekawostką jest połączenie się przez gondolę Ki-West z sąsiednim austriackim regionem Ski Welt. Dzięki temu, wykupując specjalny skipass, mamy możliwość korzystania z prawie 250 wyciągów i nieco ponad 700 km tras. Kitzbuhel ze swoimi dziesiątkami klubów nocnych, pubów, dużych eventów, a także ogromem turystów jaki je odwiedza na pewno nie spodoba się tym wszystkim, którzy szukają spokojnego urlopu w górach. Jeśli jednak jesteśmy w tej grupie i do tego mamy dość zasobny portfel, gdyż ceny przyprawiają tu o zawrót głowy, to urlop tutaj zapamiętamy na długo.
Skipass:
Wyciągi:
Trasy i ich długość:
Ceny karnetów 6-dniowych w Kitzbuhel
Atrakcje dodatkowe na stoku:
Atrakcje dla dzieci:
Apres Ski - atrakcje poza nartami
Szeroki wachlarz usług poza narciarstwem sprawia, iż do Kitzbuhel co roku ściągają setki aktywnych turystów, którzy chcą maksymalnie wykorzystać swój urlop. Do ich dyspozycji jest tutaj lodowisko z możliwością gry w hokeja lub curling. Na łyżwach da się jeździć także na zamarzniętym jeziorze Schwarzsee. Najmłodsi z pewnością namówią swoich rodziców na wypad na naturalny tor saneczkowy lub na kulig. Swoje usługi oferuje także hala do jazdy konno czy hala do tenisa. Żądni wrażeń turyści mogą skorzystać z propozycji lotu balonem lub na paralotni. Komu mało wysiłku skorzystać powinien z centrum fitness, komu go za dużo niech wybierze się odprężyć do Aquareny, gdzie czekają zabiegi spa i basen. Spragnieni nocnego życia turyści mają w czym wybierać, gdyż funkcjonuje tu sporo klubów nocnych i pubów, a na prawdziwych smakoszy czeka wiele restauracji wśród których warto wybrać te ze znakiem kucharskiej czapki - to znak najwyższej jakości. Jeśli jednak wieczory wolimy spędzić w górach, to warto wybrać się na wycieczki skitourowe po okolicznych wzniesieniach przy blasku księżyca.
Gdzie nocować w Kitzbuhel?
W Kitzbuhel jak i innych okolicznych miasteczkach znajdziemy wiele obiektów noclegowych, gwarantujących wysoki standard. Jednak im dalej od Kitzbuhel tym taniej.
http://www.kitzbuehel.com/en/accommodations/search_accommodations_dar_list_rd-f?bookOnly=0&submitted=1&nodate=1.
Program eventów na sezon:
Najbardziej znanym wydarzeniem w Kitzbuhel bez wątpienia są odbywające się pod koniec stycznia słynne zawody Pucharu Świata w zjeździe na tzw. Kogucim Grzebieniu - jednej z najbardziej stromych tras Alp. Z kolei miesiąc później odbywają się tutaj inne ciekawe zawody, polegające na podchodzeniu na nartach po trasie zjazdu - od mety na start 860 m w górę. Miłośnikom świątecznej atmosfery na pewno spodoba się tutejszy jarmark organizowany w tym okresie, warto tez zostać do Sylwestra kiedy to odbywa się tutaj duża impreza żegnająca stary rok. Interesujące będą również zawody w snowpolo.
http://www.kitzbuehel.com/en/news-and-events/events.
Jak dojechać do Kitzbuhel?
Z Warszawy kierujemy się drogą E30 na Łódź, Poznań, aż do granicy z Niemcami w Świecku. Po niemieckiej stronie wybieramy drogę nr E51 na Leipzig i później E49 na Norymbergę. Za Norymbergą kierujemy się na Monachium drogą nr E45 gdzie na obwodnicy miasta wybieramy drogę nr E52 i 93 prowadzącą do granicy z Austrią. Po przekroczeniu granicy drogą E60 dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą nr 173 na Egerberg i podążamy nią, aż do skrzyżowania z drogą nr 178 na Ellmau. Po dotarciu do skrzyżowania z drogą nr 161 na Kitzbuhel obieramy ten kierunek i dojeżdżamy do celu.
Odległość - 1250 km (12 godzin).