Dzień pierwszy zaczął się od zwiedzania Wersalu - zwiedzanie zespołu pałacowego-grodowego. Ogrody wersalskie, z niezliczonymi fontannami, wrotami, rzeźbami. Owe ogrody wersalskie zajmują ponad 1000 hektarów. Imponujące są rozmiary samego pałacu: elewacja ogrodowa ma 640, długości, a jej środek stanowi Sala Zwierciadlana moim zdaniem najładniejsza o wymiarach 72 m długości, 10 m szerokości i 13 m wysokości. Naprzeciw 17 okien wychodzących na ogrody zawieszone są olbrzymie lustra. Ogólnie w Wersalu znajduje się 2143 okna, 1252 kominki i 67 zejść schodowych. W samym ogrodzie znajduje się 1400 fontann.
Następnie przejechaliśmy pociągiem do Paryża (ok. 20 km) i tam zaczęliśmy zwiedzanie miasta (Pałac Inwalidów, Muzeum w Luwrze, Centrum Kultury i Sztuki im. Pompidou).
Ogromne wrażenie wywarł na mnie Luwr przede wszystkim plac wokół całego zespołu pałacowego na którym znajdują się szklane piramidy i fontanny. Luwr to dawny pałac królów, dziś bogata kolekcja dzieł sztuki starożytnej. Obecnie w skład zespołu pałacowego- muzealnego wchodzą: dwie główne części: Stary Luwr z czterema skrzydłami i Nowy Luwru, otaczający galeriami i pałacami sięgającymi aż do pawilonu Tuileries.
Dzień drugi rozpoczął się od wyjazdu spod Paryskiej miejscowości Antony gdzie znajdował się nasz hotel. W tym dniu zaczęliśmy od wieży Eiffla gdzie wjechaliśmy na II poziom, niestety czas nam nie pozwalał na wjechanie na III poziom. Wieża Eiffla wybudowana została z okazji wystawy światowej, zorganizowanej na stuletnią rocznicę rewolucji francuskiej. Nazwano ją od nazwiska jej budowniczego, francuskiego inżyniera Aleksandra Gustawa Eiffla. Budowla składa się ponad 18000 elementów połączonych ze sobą ponad 2,5 milionami nitów i waży ok. 10500 ton. Na pierwszym piętrze znajduje się restauracja, a na drugim tarasie, na wysokości 116 metrów biuro gazety Le Figaro i sklep z pamiątkami.
Po zejściu z wieży udaliśmy się na rejs po Sekwanie, szczerze żadna rewelacja! Później zwiedzaliśmy Ogród Tuilleries, Pałac Concorde, Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny którego budowle zlecił Napoleon w 1806 roku. Łuk jest znakiem orientacyjnym w Paryżu z powodu jego masy, piękna oraz faktu, że w miejscu którym stoi krzyżuje się 12 alej.
W godzinach wieczornych zaczęliśmy zwiedzać Paryż nocą. W pierwszej kolejności Bazylikę Sacre Coeur wybudowaną na wzgórzu Montmarte. Białe kopuły budowli sięgającej 79 metrów widać niemal, że z całego Paryża. Jest to zaraz po wieży Eiffla najwyższy punkt w mieście. Ze szczytu kopuły możliwy jest widok na tereny oddalone o 30 km we wszystkich kierunków.
Następnie spacer po Placu Tertre, gdzie panuje niepowtarzalny klimat budowany przez ulicznych artystów i restauracje, których ogródki zajmują największą cześć. Nocny objazd Paryża i zobaczenie: Placu Pigalle, Moulin Rouge, Opery, Placu Concorde, Pól Elizejskich i oczywiście przystanek na zrobienie kilku pięknych zdjęć wieży Eiffla, która w nocy wygląda jeszcze lepiej :)
Dzień trzeci wyjazd w Dolinę Loary, zwiedzanie zamków: Chambord - wspaniałe renesansowe dzieło króla Francji Franciszka I, Chenonceau - zamek wybudowany na rzece Cher - wpływającej do Loary, otoczony pięknymi ogrodami w stylu francuskim stworzonymi przez Katarzynę Medycejską i Dianę de Poitiers. Przejazd przez Ambois- jeden z najpiękniejszych i najważniejszych w historii Francji. Żył w nim Ludwik XI, Karol VIII, urodził się tu i zmarł Franciszek I i spacer w centrum Blois.
Dzień czwarty zwiedzanie dzielnicy łacińskiej; Sorbon, Panteon, Pałac Ogrody Luksemburskie, Kościół St-Etienne-du-Mont, Katedra Notre Dame - która ma 130 metrów dł. 48 metrów szerokości. Ważnym elementem są witraże i rozety, zwłaszcza olbrzymia rozeta północna mieniąca się tysiącem barw, co ukazuje niezapomnianą grę świateł. Innym bardzo ważnym elementem katedry są dzwony, w północnej wieży są aż cztery wytopione z brązu. Największy z nich wazy 1915 kg, najmniejszy 763 kg. Moim zdaniem Katedra Notre Dame jest najbardziej popularna budowlą stylu francuskiego gotyku.
Następnie zwiedzanie Pałacu Sprawieliwości, Hotel de Ville i kolejny przejazd paryskim metrem, tym razem do La Defense - paryska dzielnica XXI wieku, jedna z największych dzielnic biznesu w Europie. Dzielnica ta stanowi główne centrum biznesu we Francji, z siedzibami większości wielkich francuskich jak i zagranicznych koncernów. Oprócz tego spełnia także rolę centrum handlowego, wystawienniczego, rozrywkowego i transportowego. Na jej terenie znajduje się także kilkanaście ekskluzywnych apartamentów i hoteli.
Na zachodnim krańcu dzielnicy znajduje sie La Grande Arche de La Defense (Wielki Łuk) stojący na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym. Linia ta stanowi os dzielnicy, wzdłuż której ciągnie się Esplanada La Defense.
Oprócz biur, budynków mieszkalnych i centrum handlowo-rozrywkowego, w podziemiach zachodniego krańca dzielnicy znajduje się ważny węzeł komunikacyjny, z końcową stacja metra nr 1, stacja RER, dworcem kolejowym i autobusowym. Teren na powierzchni dzielnicy jest niemal całkowicie wyłączony z ruchu kołowego. Do niemal wszystkich wieżowców można jednak dotrzeć drogami wewnętrznymi znajdującymi się w podziemiach. Jest to jeden z nielicznych w Europie przykładów całkowitej izolacji ruchu pieszego od kołowego.
Brak komentarzy. |