Grasse, miasteczko słynące z przemysłu perfumeryjnego położone niedaleko Nicei, zwane często francuską stolicą perfum. Tu działają po dziś dzień najstarsze wytwórnie perfum. Jedną z nich jest Galimard Parfumeur, następna to Molinard Parfumeur, a trzecia i według mnie „najpiękniej pachnąca” Fragonard Parfumeur. W każdej z tych wytwórni znajduje się muzeum oraz salon sprzedaży, gdzie można kupić produkowane tradycyjnymi metodami wyroby perfumeryjne. Zwiedzanie perfumerii zaczyna się od razu po wejściu do budynku. Najpierw można obejrzeć eksponaty związane z wytwarzaniem i przechowywaniem perfum. W gablotach zgromadzono m.in. bogato zdobione miniaturowe flakony należące niegdyś do arystokratów. Muzeum prezentuje historię perfumiarstwa. Oprowadzający przewodnicy mówią w j. polskim. Większość składników potrzebnych do wyprodukowania perfum importuje się z różnych rejonów świata, w tym z Polski. Z naszego kraju pozyskuje się korę brzozy i pąki czarnej porzeczki. Samo Grass dostarcza płatki róż i mimozy oraz jaśmin. Spacer po dawnej fabryce zajmuje ok. 20 minut. W tym czasie zobaczyć można miejsce pracy tzw. „nosów”. To właśnie „nosy” komponują perfumy, którymi wszyscy się zachwycamy. Produkowane na miejscu perfumy są rozlewane do aluminiowych flakonów, dzięki czemu dłużej zachowują swoje właściwości. Wycieczka po wytwórni perfum i muzeum kończy się w sklepie firmowym Fragonard czy Galimard lub Molinard (zależy, w której fabryce jesteśmy).
Pont du Loup. Ta mała wioska leży w gminie Tourrettes-sur-Loup. Rozciąga się wzdłuż krętej i malowniczej drogi pomiędzy Pré-du-Lac i Tourrettes, Pont-du-Loup znajduje się w najniższej części doliny. To mała miejscowość, gdzie oprócz budynków prywatnych jest kilka starych budynków hotelowych. Miasteczko słynie z założonej w 1949 roku Confiserie Gorges du Loup Florian, która znajduje się w wyjątkowym miejscu pomiędzy rzeką Gorges du Loup a pasmem górskim nazywanym Alpami Prowansalskimi. Manufaktura „Confiserie” jest powszechnie znana z kandyzowanych owoców. Obecnie na produkowany tutaj asortyment składają się dżemy, konfitury oraz inne przetwory owocowe, krystalizowane cukrem płatki kwiatów, karmelki i inne wyroby cukiernicze produkowane na bazie świeżych soków owocowych, szeroka gama pralin i innych wyrobów czekoladowych oraz likiery i aperitify owocowe i kwiatowe. Znajdziemy tu tak egzotyczne wyroby, jak konfitury z fiołków i róż, karmelizowane klementynki, pomarańcze w czekoladzie, cukierki z lawendy fiołków i róż, galaretki i żelki owocowe.
Zwiedzanie jest bezpłatne i ciekawe, kończy się w sklepie firmowym, gdzie można nabyć ich produkty. Są one bardzo dobre , ale i drogie(wszystko ręcznie robione).
Brak komentarzy. |