Miasto portowe nad rzeką Trave. Usytuowane jest ok. 15 km od ujścia tejże rzeki do Bałtyku.
Lubekę założył w połowie XII w. Henryk Lew, książę Saksonii. Stała się dość istotnym portem bałtyckim dzięki handlowi drewnem. Już w XII w. wysunęła się na czoło w lidzie miast hanzeatyckich.
Obecnie głównym kierunkiem handlu morskiego są kraje skandynawskie. W Lubece przeładowuje się drewno, celulozę, papier, stal. Rozwija się przemysł stoczniowy, chemiczny i tekstylny. Najważniejszym produktem spożywczym jest marcepan.
Lubeka to także popularny cel wycieczek turystycznych. Tu na świat przyszedł Willy Brandt, kanclerz Niemiec Zachodnich na początku lat 70., a także Tomasz Mann, laureat literackiej Nagrody Nobla.
Lubeka oferuje bardzo wiele do zobaczenia. Tutejsza starówka to przede wszystkim urocze kościółki. Warto zwrócić uwagę na trzynastowieczne: Kościół Mariacki i Katedrę, średniowieczne świątynie św. Idziego, św. Piotra i św. Jakuba.
Na starówkę trzeba wejść jedną z czterech bram, z których najsłynniejszymi są Brama Holsztyńska i Brama Zamkowa. Nie powinno się pominąć także piętnastowiecznego ratusza, dawnego budynku szpitala św. Ducha, domu gildii kupieckiej z XVI w. i domu armatorów.
Lubeckie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.